Wakacyjna apteczka dla rodziców i dziecka

MEDserwis.pl >Wakacyjna apteczka dla rodziców i dziecka

Wakacyjna apteczka dla rodziców i dziecka

medserwis.pl
Wakacyjna apteczka dla rodziców i dziecka – co powinno się w niej znaleźć, aby podczas wyjazdów móc w porę zareagować na niespodziewane urazy lub infekcje?

Na urlop wyjeżdżamy zawsze z nadzieją, że odpoczniemy i spędzimy więcej czasu z naszą rodziną. Niestety, zdarza się, że wakacyjną sielankę przerywają uraz lub infekcja. Pakując się na wczasy, warto zabrać ze sobą podstawowe środki pierwszej pomocy i środki, dzięki którym nie będziemy musieli szukać apteki. Poza tym, bardzo często niektóre środku potrzebne są nam „od ręki”. Co zatem warto zabrać z sobą na urlop, aby nie tracić czasu na poszukiwanie apteki i zakup podstawowych produktów?

Podstawa – apteczkowy „must have”

Najważniejsze są środki, których potrzebujemy na co dzień lub które mogą być potrzebne w nagłych przypadkach. Zaliczają się do nich:

• Leki przyjmowane na stałe przez rodziców lub dziecko,
• Lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny – także w syropie lub czopkach (dla dzieci). Najlepiej taki, który zarekomenduje lekarz pierwszego kontaktu;
• Woda utleniona lub inny środek do dezynfekcji,
• Plastry z opatrunkiem,
• Bandaże i jałowe gaziki,
• Sól fizjologiczna – najlepiej w jednorazowych opakowaniach,
• Panthenol lub inny środek na oparzenia,
• Maść na stłuczenia,
• Krem przeciw odparzeniom (dla niemowlaka),
• Środek na kolkę (dla niemowlaka),
• Żel na ząbkowanie (dla niemowlaka),
• Termometr, pęseta lub pompka do usuwania żądeł lub kleszczy, małe nożyczki.

Przeziębić możemy się niezależnie od pogody.

Do wakacyjnej apteczki dla rodziców i malucha warto spakować dodatkowo – poza środkiem przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym – środek na ból gardła, katar i syrop na kaszel. Latem, głównie z uwagi na różnicę temperatur (np. pomiędzy temperaturą na plaży a temperaturą w klimatyzowanych wnętrzach hotelu), przeziębienie może się zdarzyć zarówno dzieciom, jak i dorosłemu. Równie częste bywają infekcje ucha – warto zabezpieczyć się także na taką ewentualność i zabrać odpowiedni środek ze sobą na wakacje.

Zatrucie, biegunka, zaparcie

W wakacyjnej apteczce sprawdzą się również środki stosowane przy biegunce lub wymiotach – m.in. środki zapobiegające odwodnieniu czy probiotyki. Dobrze sprawdzi się tutaj klasyczny węgiel lub inne środki, najlepiej sprawdzone. Przydać mogą się również – czopki glicerynowe (na ewentualne zaparcia). Warto pamiętać, że zmiana kuchni może powodować różne żołądkowe „sensacje”, dlatego warto być przygotowanym.

Ukąszenia owadów

Pomocne okazać mogą się preparaty odstraszające owady – dostępne w postaci sprayu lub np. opaski na komary, a także żel stosowany po ukąszeniu owada, łagodzący obrzęk i swędzenie. Warto zabrać z sobą również środki przeciwalergiczne – zwłaszcza jeśli dziecko ma skłonność do uczuleń. Pomocne przy uczuleniach może być np. wapno.

Co jeszcze może się przydać?

Podczas zwiedzania nietrudno o otarcia na stopach i pęcherze, które im towarzyszą. Pomocne mogą okazać się specjalne plasterki na pęcherze. Warto również zaopatrzyć się w środki przeciw chorobie lokomocyjnej, które zapewnią komfort podczas dłuższej podróży samochodem. Nie zaszkodzi, aby zabrać z sobą środki na infekcję dróg moczowych – mogą się one pojawić na wakacjach, zwłaszcza gdy korzystamy z basenu.

Z tak przygotowaną apteczką możemy czuć się bezpiecznie w każdej podróży.

Uwaga! Należy pamiętać, że leki powinny być przechowywane w sposób opisany w ulotce. Listę leków i środków do zabrania na wakacje najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza wtedy, gdy rodzice albo dziecko chorują na choroby przewlekłe lub mają uczulenie na niektóre składniki leków.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9998 )