Szczepienia ochronne dla podróżujących

lekarze specjaliści > Szczepienia ochronne dla podróżujących

Szczepienia ochronne dla podróżujących

Szczepienia dla podróżujących
Planujesz daleki egzotyczny wyjazd? Chcesz, aby przebiegł bezpiecznie? Warto zawczasu pomyśleć o szczepieniach, które mogą uchronić Cię przed groźnymi chorobami.

Wyjazd w kraje egzotyczne wiąże się najczęściej z wielką ekscytacją: podróż w nieznane, nowa kultura, ciekawa kuchnia – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podróż poza Europę. Warto zadbać o to, by taka wyprawa przebiegła bezpiecznie i nie zagroziła zdrowiu podróżujących – szczepienia pozwolą uniknąć m.in. takich chorób jak malaria, dur brzuszny czy żółta febra.

Gdzie się zaszczepić przed wyjazdem?

Pierwszym krokiem jest wizyta w gabinecie medycyny podróży. Taka konsultacja powinna odbyć się nie później niż 8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia należy wykonać dwu- lub trzykrotnie w ściśle określonych odstępach czasu. Chodzi o to, by ewentualne szczepienia dla podróżujących zaczęły działać. Na wizytę w gabinecie medycyny podróży można umówić się telefonicznie, czas oczekiwania nie powinien być długi. Listę miejsc, w których można zrobić szczepienia dla podróżujących, publikuje na swojej stronie m.in. Główny Inspektorat Sanitarny.

Medycyna podróży – jak przygotować się do wizyty?

Na konsultację u lekarza medycyny podróży warto wynotować wszystkie istotne z punktu widzenia szczepienia informacje: o przebytych chorobach, chorobach przewlekłych czy przyjmowanych lekach. Tak jak przy każdym innym szczepieniu, także i w tej sytuacji należy pamiętać, że każda infekcja uniemożliwia przyjęcie szczepionki.

Jakie szczepienie otrzyma podróżujący?

To, jaką szczepionkę poda lekarz medycyny podróży, zależy od miejsca docelowego podróży. Lekarz będzie bazował na tabeli szczepień zalecanych i obowiązkowych przed podróżą do różnych krajów świata. Tabela ta aktualizowana jest na podstawie wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Żółta Książeczka

Pacjent, który wykona szczepienia dla podróżujących w gabinecie medycyny podróży, otrzyma od lekarza tzw. Żółtą Książeczkę – Międzynarodową Książeczkę Szczepień. Przy przekroczeniu granicy, podróżujący może zostać poproszony o jej okazanie – zwłaszcza, jeśli podróżuje do krajów, w których wymaga się obowiązkowych szczepień (jak niektóre kraje Afryki czy Arabia Saudyjska).

Warto również pamiętać, że w przypadku jakiejkolwiek choroby za granicą lekarz będzie wiedział na jakie choroby jesteśmy szczepieni, a to w znacznym stopniu ułatwi diagnostykę i leczenie

Ile kosztują szczepienia dla podróżujących?

Cennik szczepień może się różnić w poszczególnych gabinetach i miastach, ceny są jednak na ogół podawane np. w Internecie – na stronach gabinetów. Warto je porównać i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Koszt pojedynczej szczepionki zazwyczaj waha się od 100 do 300 złotych, ale inwestycja we własne zdrowie zawsze jest opłacalna.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl