Rezonans magnetyczny Warszawa - bezpieczne badanie w komfortowych warunkach bez kolejek!

lekarze specjaliści > Rezonans magnetyczny Warszawa - bezpieczne badanie w komfortowych warunkach bez kolejek!

Aktualności

Rezonans magnetyczny Warszawa - bezpieczne badanie w komfortowych warunkach bez kolejek!

Rezonans magnetyczny, skrótowo nazywany RM albo MRI jest szeroko stosowaną w medycynie techniką diagnostyki obrazowej. Wykonanie rezonansu magnetycznego umożliwia diagnostykę kości, kanału szkieletowego, tkanek miękkich, serca oraz mózgu. W efekcie precyzyjnie określić można kondycję poszczególnych narządów wewnętrznych czy tkanek, a dodatkowo – stosując kontrast – także ich funkcje. Badanie to pozwala zdiagnozować zmiany patologiczne m.in. w układzie szkieletowym i mięśniowym, a także w szpiku kostnym. W jego trakcie uwidocznione są naczynia krwionośne, jama serca oraz mięsień sercowy.

Badanie rezonansem magnetycznym
Warto zaznaczyć, że rezonans magnetyczny to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa ono zazwyczaj od 15 do 45 minut. Pacjent w trakcie badania przebywa we wnętrzu aparatu skanującego w nieruchomej pozycji. Może się to wiązać z pewnym dyskomfortem dla osób cierpiących z powodu klaustrofobii. Zgodnie ze światowymi trendami nowoczesne urządzenia do badania rezonansem magnetycznym dzięki średnicy powiększonej do 70 cm, mogą zapewnić badanym pacjentom odczuwalny komfort. Aparat Ingenia 3.OT został zaprojektowany z myślą o bardzo zróżnicowanej grupie pacjentów, dlatego oferuje wszystkim badanym wygodne przebywanie wewnątrz urządzenia. Pacjent jest cały czas pod opieką personelu medycznego, również w trakcie przeprowadzania badania ma stały kontakt z lekarzem. Należy pamiętać, że do badania rezonansem magnetycznym musimy się odpowiednio przygotować, o szczegółowe wskazówki w tym zakresie pacjent powinien pytać lekarza wydającego skierowanie na badanie. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne i można je wykonać również bez skierowania lekarskiego.

Wskazania do badania rezonansem magnetycznym

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się m.in. w diagnozie chorób ośrodkowego układu nerwowego, do których zalicza się m.in. nowotwory mózgu, chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane, guzy kanału kręgowego czy zaburzenia neurologiczne. Rezonans magnetyczny pomaga też w diagnozowaniu udarów mózgu. Za jego pomocą wykrywa się również guzy tkanek miękkich, m.in. guzy serca czy płuc, a także urazy mięśni, stawów, kręgosłupa czy wiązadeł. Badanie rezonansem pozwala zdiagnozować także nowotwory narządów rodnych oraz gruczołu krokowego u mężczyzn.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania


Z uwagi na fakt, że podczas badania działa silne pole magnetyczne, rezonans nie może być wykonany u pacjentów posiadających rozrusznik serca albo neurostymulator. Pacjent powinien również poinformować lekarza przeprowadzającego badanie rezonansem magnetycznym, że posiada w swoim organizmie metaliczne przedmioty, takie jak implanty ortopedyczne, metaliczne protezy stomatologiczne, klipsy metalowe umiejscowione na tętniaku mózgu, niektóre sztuczne zastawki serca czy metaliczną wkładkę wewnątrzmaciczną. Pacjenci, u których – z uwagi na specyfikę wykonywanej pracy – może pojawić się metalowy opiłek w gałce ocznej, muszą najpierw przejść badanie okulistyczne. Należy też zadbać o to, by ubranie pacjenta badanego rezonansem magnetycznym nie miało metalowych elementów – mogą one zniekształcić obraz. Do pracowni rezonansu magnetycznego nie można wnosić telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych ponieważ mogą ulec uszkodzeniu.

Badanie rezonansem magnetycznym Warszawa
 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl