Co wiesz o tomografii komputerowej i dlaczego badanie warto wykonać w CMS?

lekarze specjaliści > Co wiesz o tomografii komputerowej i dlaczego badanie warto wykonać w CMS?

Aktualności

Co wiesz o tomografii komputerowej i dlaczego badanie warto wykonać w CMS?

Tomografia komputerowa Na czym polega badanie? W jakim celu się je wykonuje? Czy są przeciwwskazania do tomografii komputerowej? Czym różni się od rezonansu magnetycznego?

Tomografia komputerowa, znana także pod skrótami TK lub CT jest jedną z podstawowych metod diagnostyki obrazowej. Badanie stosowane jest powszechnie w rozpoznawaniu wielu schorzeń – m.in. schorzenia układu nerwowego, schorzenia klatki piersiowej i jamy brzusznej, ale też uszu, oczu i oczodołów, gardła oraz krtani. Urządzenie stosowane do TK nazywa się tomografem, a uzyskany podczas badania obraz – tomogramem. Dla dokładniejszego zobrazowania ewentualnych zmian, tomografię komputerową wykonuje się często z kontrastem. Badanie to daje bardzo dokładne wyniki, można je także szybko przeprowadzić – stąd jego popularność.

Badanie tomografem komputerowym rekomendowane jest przede wszystkim w diagnostyce urazów, w diagnostyce onkologicznej, a także do obrazowania poszczególnych narządów wewnętrznych. Tomografia komputerowa sprawdza się doskonale w nieinwazyjnym badaniu naczyń, a także w diagnostyce układu szkieletowego, m.in. w badaniu zmian zwyrodnieniowych, zmian ogniskowych kości, a także w obrazowaniu implantów stawowych oraz kręgosłupa.

Na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Badanie tomografii komputerowej polega na wykonaniu zdjęć z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Podczas badania głowica aparatu krąży wokół wybranych partii ciała pacjenta i wytwarza promieniowanie RTG. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zdjęć na różnych warstwach i w różnych płaszczyznach. Obraz uzyskany w ten sposób trafia następnie do komputera, a w efekcie obróbki w specjalistycznym oprogramowaniu – badana partia ciała widoczna jest w technice 2D lub 3D.

W trakcie badania pacjent powinien pozostawać w bezruchu. Całe badanie trwa zazwyczaj około 15 minut. By badanie TK przebiegło prawidłowo, warto pamiętać o kilku zasadach: ostatni posiłek zjeść ok. 6 godzin przed badaniem, przyjąć dużą ilość płynów, a także mieć przy sobie aktualne wyniki badań. O szczegółowe zalecenia warto zapytać lekarza kierującego na badanie.

Przeciwwskazania

Nie ma ogólnie przyjętych przeciwwskazań do badania. Wyjątkiem może być tutaj ciąża – kobietom ciężarnym badanie wykonuje się tylko wtedy, gdy potwierdzona została zasadność wykonania takiego badania. Niemniej jednak, w badaniu tomograficznym często stosuje się jodowe środki kontrastowe. Przeciwwskazaniem do ich użycia są:
- Uczulenie na jod,
- Wole toksyczne tarczycy,
- Planowane leczenie nowotworu tarczycy jodem promieniotwórczym.

Badania z użyciem jonowych środków kontrastowych nie wykonuje się również zazwyczaj u dzieci do 2. roku życia, a także u pacjentów po 60. roku życia oraz pacjentów dotkniętych następującymi schorzeniami;
- powikłania po wcześniejszym podaniu środka kontrastowego,
- ostrą i przewlekłą niewydolnością krążenia oraz układu oddechowego,
- niewydolnością nerek i wątroby,
- astmą i rozedmą płuc,
- cukrzycą insulinozależną,
- nadciśnieniem,
- jaskrą,
- drgawkami o etiologii mózgowej.

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny

Mimo że badania te wykorzystują inną technologię, bywają ze sobą mylone. Różnica pomiędzy nimi jest jednak znacząca: Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne, wykorzystujące promieniowanie RTG, zaś rezonans magnetyczny wykorzystuje oddziaływanie fal. magnetycznych.
Badanie techniką tomografii komputerowej związane jest z narażeniem na promieniowanie jonizujące, dlatego wykonywane jest ono wyłącznie w oparciu o skierowanie wystawiane przez lekarza. Rozwój technologii tomografii komputerowej ma jednak istotny wpływ na znaczne zmniejszenie ilości promieniowania a posiadany przez Centrum Medycyny Sportowej aparat spełnia te kryteria. Pracownia Tomografii Komputerowej w CMS wyposażona jest w nowoczesny aparat 64 rzędowy i 128 warstwowy z bardzo szerokim wachlarzem możliwości diagnostycznych.

Diagnostyka w Centrum Medycyny Sportowej prowadzona jest zgodnie z najwyższymi standardami, tu spotkacie Państwo wyjątkowych specjalistów, przy pomocy których można dowiedzieć się więcej o stanie swojego zdrowia i możliwych do zastosowania terapiach. Nasi specjaliści poprowadzą także proces leczenia Państwa urazów i schorzeń.

Tomograf

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl