Ginekomastia – to można leczyć!

lekarze specjaliści > Ginekomastia – to można leczyć!

Ginekomastia – to można leczyć!

Wilmed
Ginekomastię definiuje się jako powiększenie jednego lub obu gruczołów piersiowych u mężczyzn. Pojawić się może u panów w każdym wieku – miewa jednak różne podłoże. W wielu przypadkach ginekomastia jest powodem zaniżonej samooceny, kompleksów, kłopotów z nawiązywaniem intymnych relacji – na szczęście istnieją skuteczne metody jej leczenia. Dysponujemy nimi oczywiście w naszej klinice Wilmed!

Statystyki dotyczące ginekomastii są niejednoznaczne, gdyż na pewnych etapach życia mężczyzny ginekomastia jest stanem fizjologicznym oraz samoistnie ustępującym. Powiększenie gruczołu piersiowego dość często występuje u dzieci płci męskiej od razu po urodzeniu. Czasowa ginekomastia pojawia się nawet u 65% chłopców w okresie dojrzewania i ustępuje po ustabilizowaniu się sytuacji hormonalnej. Wzrost występowania tego stanu notuje się znów u mężczyzn powyżej 65. roku życia – szacuje się, że wówczas ginekomastia może dotyczyć nawet 30% panów. Jak więc widać, jest to problem występujący dość powszechnie.

Ginekomastia – przyczyny
U dorosłych mężczyzn bezpośrednią anatomiczną przyczyną ginekomastii jest rozrost tkanek wokół sutka, który z kolei bywa spowodowany dość skomplikowanymi zaburzeniami hormonalnymi. Mówiąc wprost – do ginekomastii dochodzi wtedy, gdy w organizmie nad męskim hormonem, czyli testosteronem, zaczynają dominować hormony żeńskie, czyli estrogeny. Do takiego stanu mogą przyczyniać się:

• czynniki genetyczne,
• wiek,
• zwiększona produkcja białek wiążących hormony płciowe,
• nadczynność tarczycy,
• marskość wątroby,
• długotrwały silny stres,
• przewlekła niewydolność nerek,
• przyjmowanie niektórych leków.

Uważa się, że ginekomastią jest stan, w którym grubość gruczołu piersiowego mężczyzny przekracza 2 centymetry. Uwaga! Ginekomastii nie należy mylić z lipomastią, czyli nagromadzeniem tkanki tłuszczowej wokół piersi mężczyzny, spowodowanym np. otyłością, złą dietą czy zbyt małą ilością aktywności fizycznej.

Ginekomastii można się pozbyć!
Ginekomastia u noworodków czy chłopców w okresie dojrzewania nie wymaga leczenia. W przypadku lipomastii dobre rezultaty przynieść może redukcja masy ciała i systematyczny ruch, z ewentualnym wsparciem w postaci zabiegów medycyny estetycznej. Ginekomastia jest już jednak stanem wymagającym specjalistycznego leczenia, w które zaangażować się musi m.in. endokrynolog. Pacjenta czekają bowiem m.in. badania hormonalne oraz przyjmowanie leków regulujących stężenie męskich i żeńskich hormonów we krwi. Jeśli ginekomastia jest efektem innych chorób, np. nerek, konieczne bywa wdrożenie właściwej terapii (w tym wypadku – urologicznej).

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lub przyczyn ginekomastii nie udaje się ustalić, zalecane jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu nadmiaru gruczołu. W naszej klinice Wilmed zabiegi takie wykonują doświadczeni specjaliści z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod – w wielu przypadkach już po kilka godzinach pacjent może wrócić do domu.

W klinice Wilmed zapewniamy wszystkim panom borykającym się ze wstydliwym problemem ginekomastii indywidualne, pełne troski podejście oraz – co oczywiste – pełną dyskrecję. Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści pomogą pozbyć się kompleksów i znów cieszyć się pełnią życia -> https://wilmed.pl/kontakt/.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl