Polipektomia - usuwanie polipów nosa metodą klasyczną

MEDserwis.pl >Polipektomia - usuwanie polipów nosa metodą klasyczną

Polipektomia - usuwanie polipów nosa metodą klasyczną

Co to są polipy nosa?

Polipy nosa to niezłośliwy nadmiar błony śluzowej nosa spowodowany zazwyczaj stanem zapalnym lub alergią. Mogą kojarzyć się z owocami winogrona, ponieważ przypominają je z wyglądu. Kończą się cienką szypułą. Wnętrze polipa zawiera płyn oraz małe naczynia krwionośne.

Jakie są objawy polipów nosa?

Najczęstsze objawy występowania polipów nosa to:
• zmniejszona drożność a w niektórych przypadkach pełna blokada nosa
• utrata lub pogorszenie zmysłu węchu
• osłabienie zmysłu smaku
• przewlekłe bóle głowy w okolicy nosa
• wysięk wydzieliny z jamy nosa, wrażenie spływania jej po tylnej ścianie gardła,
• częste kichanie, swędzenie nosa.

W momencie, kiedy polipy kompletnie wypełnią jamę nosa i będą występowały w nim dość długo, może to doprowadzić do ucisku, skrzywienia lub zniszczenia struktur nosa. Poza tym wymuszają oddychanie poprzez otwarte usta. Oprócz tego mogą wpływać na występowanie chrapania oraz doprowadzić do powstawania zespołu bezdechów sennych.

Jaki jest cel zabiegu usunięcia polipów?

Głównym celem tego zabiegu jest przywrócenie prawidłowej drożności nosa oraz wentylacji zatok a to wszystko przy jak największym zaoszczędzeniu błony śluzowej nosa.

Jak wygląda zabieg polipektomii metodą klasyczną?

Polipy są usuwane za pomocą specjalistycznych pętli oraz kleszczyków przez jamę nosa. Lekarz wkłada do nosa pętlę, którą następnie usuwa polip. Całkowity czas zabiegu wynosi zwykle około 30-60 minut. Usuwaniu polipów może towarzyszyć niewielkie krwawienie. Natomiast aby zapobiec ewentualnym krwawieniom już po zbiegu bywa, że konieczne jest założenie tzw. tamponady nosa. Najczęstszym rodzajem znieczulenia stosowanym w zabiegu polipektomii jest znieczulenie ogólne czyli narkoza, zdarza się jednak, że ogólny stan zdrowia pacjenta jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu pod narkozą, w takim wypadku możliwe jest wykonanie polipektomii w znieczuleniu miejscowym.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu usunięcia polipów?

Najważniejsze jest to aby pacjent był całkowicie zdrowy przed zabiegiem. Niezbędne jest również wykonanie badań oraz konsultacji ze specjalistami. Bardzo istotne jest to, że jeśli przyszły pacjent choruje np. na cukrzycę, chorobę wieńcową serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, alergię itp. lub przyjmuje leki, które zmniejszają krzepliwość krwi, obowiązkowo musi poinformować o tym lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg w celu odpowiedniego przygotowania do operacji. Przyszły pacjent nie może mieć próchnicy zębów, musi zadbać o ich wyleczenie odpowiednio wcześniej. Najpóźniej 6 godzin wcześniej, pacjent powinien zjeść ostatni posiłek przed zabiegiem.

Jakie badania warto wykonać przed zabiegiem polipektomii?

Twój lekarz prowadzący z pewnością doradzi ci jakie badania powinieneś wykonać. Najczęściej przed zabiegiem polipektomii zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi: morfologii z trombocytami, układ krzepnięcia (czyli oznaczenie czasu PT oraz APTT). Jeżeli pacjent cierpi na przewlekłe choroby, mogą być także wymagane konsultacje specjalistów takich jak: kardiolog, endokrynolog, neurolog, itp.

Jakie są zalecenia po zabiegu usunięciu polipów?

Przed zabiegiem pacjent powinien zorganizować sobie transport powrotny do domu,ponieważ nie powinien prowadzić samochodu ani wracać komunikacją miejską. Po zabiegu przyjmuje się jeszcze przez kilka dni leki przeciwkrwotoczne oraz przeciwbólowe. Zalecane jest również powstrzymanie od aktywności fizycznej przez co najmniej kilka dni. Opatrunki usuwane są z nosa już po 24 godzinach. To, na co szczególnie pacjent powinien zwrócić uwagę po zabiegu pacjent to: krwawienia z nosa i jamy ustnej, wymioty lub podwyższona temperatura ciała.
3-4 godziny od zabiegu, można napić się chłodnej, niegazowanej wody oraz zjeść nieduży, lekki posiłek. Zabronione jest spożywanie alkoholu i gorących napojów przez co najmniej 2 doby po zabiegu, ponieważ mogą wywołać krwotok.

Jama nosa po zabiegu usunięcia polipów może być niedrożna do 2-3 dni - jest to zwyczajny, prawidłowy przebieg gojenia. Ponadto przez kilka dni bezpośrednio po polipektomii mogą wystąpić wycieki śluzowo-krwistej wydzieliny z nosa. Absolutnie należy unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcję górnych dróg oddechowych jak również przebywania w zadymionych, zakurzonych czy zbyt gorących i suchych pomieszczeniach.

Poprawa w oddychaniu i drożności nosa pojawia się po około 7-10 dniach od zabiegu, tymczasem uzyskanie prawidłowej drożności nosa po 2-3 tygodniach po polipektomii.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9947 )