Labioplastyka – zabieg korekty warg sromowych

MEDserwis.pl >Labioplastyka – zabieg korekty warg sromowych

Labioplastyka – zabieg korekty warg sromowych

Sonofemdr n med.Diana Kupczyńska
Czy polskie kobiety są pewne siebie? Czy w dążeniu do ideału udaje im się zachować zdrowy rozsądek? Czy w związku z dynamicznym rozwojem szczególnego działu medycyny, jakim jest ginekologia estetyczna, stały się bardziej świadome swojego ciała?
O tym kto i dlaczego najczęściej decyduje się na labioplastykę dowiecie się z wywiadu. Na pytania odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska, na co dzień pracująca w klinice Ars Estetica we Wrocławiu.


R:Jakie są największe kompleksy Polek?

Polki miewają różne kompleksy, często wynikające z tego, że jako kobiety bezustannie dążymy do wymarzonego ideału. Standardy obowiązujące w świecie mody czy w przemyśle rozrywkowym, także przekładają się na nasze wyobrażenia na temat tego, jak powinnyśmy wyglądać. Ekspresowy powrót do formy i ciała sprzed porodu to teraz pewnego rodzaju standard, a im szybciej się to uda, tym większy sukces możemy ogłosić. Tym kryteriom oceny coraz częściej próbujemy się wymykać. Buntować przeciwko sztywnym ramom, w jakie próbuje się nas wstawiać. Na całe szczęście.

Mimo wszystko nadal bardzo często mamy kompleksy związane np. z rozmiarem biustu – część kobiet uważa, że jest za mały, inne skarżą się na to, że jest spory i nie pasuje do ich sylwetki. Mamy duże nosy, zbyt wąskie usta i kości policzkowe, którym daleko do ideału – w wielu przypadkach są to kompleksy wynikające przede wszystkim z subiektywnej oceny naszej osoby. Jednak z mojej obserwacji wynika, że 80% pacjentek, które do mnie trafiają, stanowią kobiety świadome zarówno swoich atutów, jak i słabszych stron. Trafiają do mnie z realnym problemem, który nierzadko utrudnia im normalne funkcjonowanie i powoduje spore problemy z akceptacją własnego ciała. Są wśród nich także kobiety, których głównym problemem jest wygląd warg sromowych.

R: Do jakiego ideału polskie kobiety dążą?

Trudno wskazać jeden kanon urody, do którego próbujemy się zbliżyć. Niezwykłą rzadkością są pacjentki, od których słyszę, że chcą wyglądać jak Kim Kardashian czy inna gwiazda Hollywood. Wspólnym mianownikiem ich pragnień jest zwykle chęć opóźnienia samego procesu starzenia, czasem udoskonalenia tego, co nie jest idealne, a nie radykalna zmiana wyglądu. Kobiety, które przychodzą do mnie z nierealnymi oczekiwaniami i zaburzoną percepcją własnej osoby, zwykle opuszczają gabinet zawiedzione. Nie dlatego, że nie chcę im pomóc, ale dlatego, że z etycznego punktu widzenia byłoby to po prostu niewłaściwe.

Myślę, że polskie kobiety chcą być bardziej pewne siebie i ja to doskonale rozumiem. Po swoich pacjentkach widzę, że często za sprawą medycyny estetycznej, która pomaga im pozbyć się kompleksów, zyskują właśnie na śmiałości. To jest dowód na to, że kompleksy często nie pozwalają nam się w pełni realizować.

R:Jakie zabiegi stały się obecnie popularne i jak Pani myśli z jakiego powodu?

Do najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej należą aktualnie powiększanie ust, korekty zmarszczek mimicznych czy plastyka nosa. Wśród tych ostatnich najpopularniejsza jest aktualnie korekta z użyciem kwasu hialuronowego. Natomiast, gdy mowa o ginekologii estetycznej, to nie będzie przesadą, jeśli powiem, że jej popularność bardzo dynamicznie rośnie. Polki są coraz bardziej świadome swoich potrzeb i pragnień. Nowoczesna medycyna jest jedynie odpowiedzią na ich realne potrzeby, a dzięki szerszemu dostępowi do informacji, decyzja o tym, czy robić zabieg stała się dla nich dużo łatwiejsza. Dlatego też od wielu lat wśród procedur chirurgicznych, przoduje plastyka warg sromowych - labioplastyka. Przekłada się ona bezpośrednio na komfort codziennego funkcjonowania, poprawę estetyki miejsc intymnych, jak również współżycie – niezwykle istotne aspekty naszego życia.

R: W jakim wieku najczęściej kobiety decydują się na taki zabieg?

Trudno mówić tu o jakiejś regule, bo trafiają do mnie panie w różnym wieku. Część z nich to młode kobiety, które mają 30, czasem 20 lat i ze względu na wstyd towarzyszący im podczas współżycia mają trudności, by rozebrać się przed swoim partnerem. Inne mają olbrzymi problem ze względu na uprawianą dyscyplinę sportu. Do mojego gabinetu trafiają również panie, które skończyły 40 czy nawet 50 lat, mają już dorosłe dzieci, a nadal chcą korzystać z życia, pozostają aktywne seksualnie i zależy im na tym, by ich wargi sromowe wróciły do stanu sprzed porodu.

R: Jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki są przerośnięte wargi sromowe mniejsze, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Jest to problem o tyle kłopotliwy, że nie istnieje żadna definicja, która jasno określałaby, na jakim etapie mamy już do czynienia z patologią. Zdarza się, że nawet niewielkie przerośnięcie warg powoduje u kobiety dyskomfort. Dla innych podobna sytuacja nie będzie stanowić żadnego problemu. W obu tych przypadkach mówimy o wariancie anatomicznym. Dlatego za najczęstsze wskazania do labioplastyki można uznać znaczny przerost warg sromowych, który prowadzi do powstawania otarć, ran czy odparzeń podczas uprawiania sportów, a nawet chodzenia. Ból, dyskomfort lub wstyd, który kobieta odczuwa podczas współżycia, również uważa się za wskazanie do zabiegu. Zdarza się również, że kobiety dojrzałe lub po porodach chcą „odmłodzić” okolice intymne.

Co ważne, przerost warg sromowych bywa wrodzony i nabyty. Ten drugi powodowany jest zwykle urazami, nawracającymi infekcjami, porodami naturalnymi, które doprowadziły do powstania krwiaków w okolicy warg sromowych mniejszych czy zastojem limfy. Zdarza się również, że przerośnięta jest jedna warga i w tej sytuacji tylko ona poddawana jest korekcji.

R: Jakie są metody rozwiązania tego problemu?

Najczęściej stosowaną metodą jest chirurgiczne pozbycie się nadmiaru warg. Można również stosować metodę laserową, choć z medycznego punktu widzenia nie różni się ona od metod tradycyjnych. Obie te metody to operacje nieobciążające organizmu, a wybór odpowiedniej zależy od anatomii i dobierany jest do konkretnego przypadku.

Do wyboru mamy tzw. amputation technique, czyli proste odcięcie przerośniętych warg sromowych mniejszych, które stosuje się w przypadku dużych przerostów oraz w sytuacji, kiedy pacjentka chce pozbyć się nieestetycznych, brązowych, pofałdowanych brzegów warg sromowych, central wedge technique polegające na wycięciu pełnej grubości tkanki o kształcie przypominającym literę V oraz de-epithalizaton technique, czyli technikę skupiającą się na usunięciu nabłonka w kształcie elipsy, przyśrodkowej i bocznej powierzchni przerośniętych warg. Przy tej metodzie brzeg wolny jest nienaruszony i w pełni zachowane są funkcje czuciowe i erekcyjne, choć może ona prowadzić do zgrubienia warg sromowych, szczególnie wtedy, kiedy mówimy o znacznym przeroście.

To, co warto podkreślić, to fakt, że każda z wymienionych technik ma swoje wady i zalety, a kluczem do sukcesu jest umiejętne dobranie odpowiedniej metody, które pozwoli osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

R: Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu i zalecenia?

Rekonwalescencja zwykle trwa od 7 do 14 dni, więc jest stosunkowo krótka. W dzień po operacji można już swobodnie funkcjonować w domu. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, to już po około 2-4 dniach pacjentka może wrócić do aktywności społecznych i zawodowych, o ile praca nie wymaga dźwigania ciężkich przedmiotów. Wszystko zależy od tego o jakim zakresie obowiązków mowa i tego, czy pacjentka czuje się na siłach, by do pracy wrócić wcześniej. Siniaki, opuchlizna, dyskomfort związany ze szwami czy plamienia są całkowicie normalne.

Gdy mowa o higienie osobistej, to najlepszą metodą jest korzystanie z letnich pryszniców. W okresie pooperacyjnym należy podmywać się preparatem Tantum Rosa po każdej wizycie w toalecie, a opatrunki w postaci podpasek zmieniać dwa razy dziennie (minimum). Same szwy nie powinny stanowić przeszkody, usuwa się je między 10. a 14. dobą. Chyba że do szycia stosowane były szwy wchłanialne, które wchłaniają się stopniowo i sam proces może trwać do sześciu tygodni. Przez okres dwóch tygodni nie powinno się także uprawiać sportów, korzystać z sauny, jacuzzi, pływać w basenie i opalać na solarium.

Podczas okresu rekonwalescencji niezwykle istotne jest to, by zgłosić się na kontrolę lekarską, która najczęściej odbywa się po pierwszych dwóch tygodniach. Wszystko po to, by ocenić czy proces gojenia przebiega poprawnie. W pierwszym miesiącu nie powinno się współżyć ani uprawiać obciążających ćwiczeń. W przypadku osób trenujących, o powrocie do treningów powinien decydować lekarz prowadzący.

R: Do kogo się zgłosić z problemem?

Jeśli mamy wątpliwości dotyczące rozmiaru naszych warg sromowych, to powinnyśmy się zgłosić do doświadczonego lekarza, który specjalizuje się w ginekologii estetycznej. Chirurg zajmujący się tego typu zabiegami powinien umiejętnie dobrać metodę do przypadku, bo to będzie kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów.
Lekarz powinien szczegółowo wytłumaczyć na czym polega zabieg, bo nie zawsze będzie to równoznaczne ze spełnieniem wszystkich oczekiwań pacjentki. Kobiety, które są bardzo szczupłe, muszą mieć świadomość tego, że nawet zaawansowana korekcja nie zawsze będzie prowadzić do całkowitego schowania warg sromowych mniejszych pod większymi. Ze względów bezpieczeństwa chirurg musi zostawić minimum 1 cm tkanki w tym obszarze, aby wejście do pochwy pozostawało zamknięte podczas codziennych aktywności i było chronione przed infekcjami. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości, zawsze możemy to skonsultować nasz problem z innym lekarzem. Warto pamiętać, że labioplastyka, pomimo krótkiego okresu rekonwalescencji, to poważny zabieg.


 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl