Medycyna estetyczna – starsza i jeszcze bardziej wyrafinowana

MEDserwis.pl >Medycyna estetyczna – starsza i jeszcze bardziej wyrafinowana

Medycyna estetyczna – starsza i jeszcze bardziej wyrafinowana

Początki medycyny estetycznej w Polsce sięgają października 1993 roku. To właśnie wtedy zaczęło się budowanie tej dziedziny, która w tych czasach stała się synonimem luksusu, ale bez której z pewnością dało się obyć. Obecnie rynek zabiegów poprawiających urodę rozwija się w naszym kraju niezwykle dynamicznie, a zainteresowanie zróżnicowanymi usługami gabinetów budzi coraz większe zainteresowanie.

Medycyna estetyczna – starsza i jeszcze bardziej wyrafinowana

Potrzebę zadbania o urodę w gabinecie medycyny estetycznej odczuwa coraz większa liczba Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, w 2017 r. nowi pacjenci stanowili od 25 do 50% wszystkich pacjentów w ponad połowie ankietowanych gabinetów. Z kolei osoby, które już odkryły jej możliwości, zwykle nie kończą na jednym zabiegu – według ankietowanych lekarzy zdecydowana większość pacjentek (79%) wraca do ich gabinetów regularnie. O rozwoju medycyny estetycznej świadczy także liczba lekarzy należąca do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, która w 1993 r. obejmowała 15 członków a obecnie liczy ich aż 1721!

O ćwierćwieczu estetycznej rewolucji opowiada dr Andrzej Ignaciuk – pionier medycyny estetycznej w naszym kraju, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dyrektor Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL.

Rozwija Pan tą dziedzinę w naszym kraju od ponad 25 lat. Jak w tym czasie zmieniło się podejście do medycyny estetycznej zarówno lekarzy?

Podejście środowiska lekarskiego do tego tematu przez ćwierć wieku zmieniło się radykalnie. Początkowo medycynę estetyczną oceniano dosyć sceptycznie, patrzono na nią „z przymrużeniem oka”, bez pewności czy można postrzegać ją z perspektywy medycznej i czy utrzyma się w naszym kraju. Jednak udało się, przez ten okres dynamicznie się rozwinęła a aktualnie jest to jedna z najpopularniejszych prywatnych aktywności lekarskich. Ich choć nie jest oficjalnie uznana za specjalność, to praktykują ją coraz więcej lekarzy. Szacuje się, że medycynę estetyczną w Polsce zajmuje się blisko 2500-3000 specjalistów a ogromne grono z nich bierze udział w specjalistycznych kongresach. Pierwszy Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w 1996 roku skupił w jednym miejscu 200 lekarzy, natomiast w tym roku odbył się po raz 18 i uczestniczyło w nim aż 1000 ekspertów tej dziedziny. Medycyna estetyczna ma swój udział także w innych specjalnościach jako coś nowego, interesującego, pojawia się chociażby na kongresach dermatologicznych czy stomatologicznych. Podejście do tej dziedziny zmieniło się także wśród władz pod względem orzecznictwa, nakreślenia ram dla medycyny estetycznej i kwestii jej bezpieczeństwa.

A jak postrzegają ją pacjenci?

Jeśli chodzi o pacjentów to początkowo traktowali medycynę estetyczną jako pewnego rodzaju ciekawostkę. Interesowały się nią przede wszystkim te osoby, które „chciały być na czasie”. Obejmowała swoim zasięgiem jedynie małą liczbę mieszkańców Polski i nie dysponowała tak szeroko rozwiniętymi urządzeniami czy preparatami. Pomimo różnych opinii społeczeństwa, coraz więcej osób ma świadomość, że jest dla nich po prostu użyteczna w walce z defektami estetycznymi a lekarz medycyny estetycznej jest postrzegany jako lekarz pierwszego kontaktu od urody. Warto podkreślić, że z biegiem czasu stała się medycyną postrzeganą za bardziej bezpieczną, ale tylko wtedy, kiedy pacjenci oddają się w ręce lekarzy. Aby profesjonalnie zadbać o innych, lekarze korzystają ze specjalistycznej edukacji, co umożliwia między innymi Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL, istniejąca od 2002 roku.

Co wyróżnia polski rynek medycyny estetycznej?

Należy zacząć od podkreślenia roli Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, największego towarzystwa naukowego działającego na polu medycyny estetycznej i anti-aging w Europie, które zrzesza ogromną liczbę lekarzy. Polski rynek jest niezwykle dynamiczny, nieustannie rozwija się a medycyna estetyczna w Polsce staje się medycyną coraz bardziej wyrafinowaną. Proces diagnostyczny i terapeutyczny odbywa się nie tylko w lepszych warunkach, ale również przy użyciu specjalistycznych sprzętów, materiałów i przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu lekarzy, którzy coraz chętnie korzystają z możliwości edukacji w szkołach medycyny estetycznej. W trosce o wysoką jakość usług Towarzystwo wprowadziło system certyfikacji potwierdzający kwalifikacje lekarzy wykonujących ten zawód.

Jakie zabiegi cieszą się teraz największą popularnością, czy w środowisku medycyny estetycznej można mówić o trendach?

Zabiegi wykonane w gabinetach mają być przede wszystkich bezpieczne i jak najmniej inwazyjne. Od lat najczęściej wybieranym przez Polki zabiegiem jest toksyna botulinowa, a zaraz po niej wypełniacze. Na dalszych pozycjach wskazuje się między innymi mezoterapię, zabiegi z użyciem tkanek autologicznych czy zabiegi laserowe. Jeśli chodzi o części twarzy, które panie chcą sobie poprawić, najczęściej są to czoło, skóra wokół oczu oraz usta. Poza zmarszczkami na twarzy, Polki najczęściej nie są zadowolone z wyglądu szyi i dekoltu. Jeżeli chodzi o techniki zabiegowe, to kierujemy się w stronę naszego własnego organizmu, to znaczy, że szukamy w nich substancji, które odpowiednio zastosowane mogą pomóc naszej urodzie, naszemu dobremu samopoczuciu. Wygląda na to, że coraz częściej będą wykorzystywane tkanki autologiczne, czyli własne pacjenta. Od lat wśród pacjentów propaguje się jednak przede wszystkim prewencję, aby zapobiegać, a nie leczyć. Im później, tym trudniej o korektę niedoskonałości.

Jaka będzie przyszłość medycyny estetycznej, w jakim kierunku zmierza?

Jeśli chodzi o przyszłość to lekarze tej dziedziny z pewnością będą specjalizowali się w konkretnych terapiach. Co więcej, na podstawie wyrafinowanych badań diagnostycznych będą mieli możliwość prognozować jakiego rodzaju potrzeby będzie miał pacjent i jak będzie zmieniała się jego estetyka. Warto wspomnieć, że techniki obsługi urządzeń wykorzystywanych przy zabiegach są już tak wysoko rozwinięte, że wiedza o nich staje się powoli oddzielną podspecjalnością medycyny estetycznej. W jakim kierunku zmierza? Mam nadzieję, że medycyna estetyczna trafi na listę specjalizacji medycznych, oraz zostanie zamknięta w pewnych kryteriach. PTMEiAA zrzesza ponad 1700 lekarzy, ale to grono stale się powiększa, co potwierdza, że jest to jedna z najlepiej rozwijających się prywatnych gałęzi medycyny w naszym kraju i w pełni zasługuje na to miano.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9936 )