Mezoterapia - Królową Medycyny Estetycznej

MEDserwis.pl >Mezoterapia - Królową Medycyny Estetycznej

Mezoterapia - Królową Medycyny Estetycznej

Dr n. med. Monika KuźmińskaDr n. med. Monika Kuźmińska
Dyrektor Medyczny Yonelle Beauty Institute
Mezoterapia jest najbardziej popularnym zabiegiem estetycznym, którego zadaniem jest pokonanie bariery skórno-naskórkowej przez dostarczenie w głębokie warstwy skóry istotnych substancji leczniczych, regenerujących i wspomagających jej rewitalizację. Mezoterapia wykorzystwana jest do odmładzania i poprawy wyglądu skóry, redukcji zmarszczek, ale też wraz z innymi technikami w walce z cellulitem a także w bardzo istotnym aktualnie problemie łysienia i wypadania włosów.

Mezoterapia jest zabiegiem nieinwazyjnym i występuje w trzech zasadniczych odmianach jeżeli chodzi o sposób wprowadzenia pożądanych substancji.

I tak królową mezoterapii jest mezoterapia igłowa, która powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza, następnie mezoterapia mikroigłowa, z wykorzystaniem technik mikronakłuwania, czyli zw mezorollerów bądź stempli i wreszcie mezoterapia bezigłowa, czyli bez przerwania ciągłości skóry a działająca poprzez zwiększenie przepuszczalności naskórka ( zabieg kompletnie nieinwazyjny, ale też najmniej skuteczny, dla tych którzy boją się nawet najmniejszej igiełki)
Mezoterapia jest zabiegiem, który może być przeprowadzany praktycznie na każdej części ciała, począwszy od delikatnej skóry wokół oczu, twarz, szyję, dekolt poprzez ciało, wreszcie skórę owłosioną na głowie.

Wskazania do mezoterapii to: rewitalizacja, poprawienie faktury i kolorytu skóry, jej ujędrnienie, przywrócenie sprężystości, nawodnienie, zmniejszenie i likwidacja drobnych zmarszczek, likwidacja cieni pod oczami, likwidacja cellulitu, leczenie rozstępów, łysienie i wypadanie włosów.

W gabinetach medycyny estetycznej , gdzie pracują lekarze wykonujemy przede wszystkim mezoterapię igłową. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym kremem znieczulającym nałożonym pod okluzją ( czyli pod maseczkę foliową) na około 45 min. Znieczulenie tego typu nie tylko zapewnia pacjentowi komfort w trakcie zabiegu , ale też działa obkurczająco na naczynka ( skóra jest blada) przez co zmniejsza się ryzyko siniaków.

Zabieg wykonujemy różnymi technikami i różnymi preparatami zależnie od potrzeb skóry. Możemy wykonać bardzo płytkie i gęste nakłuwanie tzw. nappage, ale zdecydowanie lepiej wykonać jest mezoterapię na tzw grudkę, czyli preparat podać głębiej z widocznym jego depozytem, który oczywiście się wchłonie. Należy zaznaczyć, że część preparatów kwasu hialuronowego tzw usieciowanego nie powinna być podawana na grudkę gdyż ze względu na strukturę kwasu może się ona nie wchłonąć, stąd niezmiernie ważne jest by zabieg wykonywał lekarz, który wie jaką decyzję podjąć.

Preparaty do mezoterapii są bardzo różne. Możemy je podzielić na:
• uzyskiwane naturalnie, czyli poprzez pobranie i odwirowanie krwi-różne systemy do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego i ich odmiany
• gotowe koktajle do mezoterapii- kilka przykładów ( twarz Dermaheal SR, Dermaheal HSR, Cytocare, skóra owłosiona -Dermaheal HL, HAIRline, cellulit- Alydya)
• preparaty kwasu hialuronowego nieusieciowanego z dodatkiem np. bursztynianu sodu ( Electri, Xela Rederm), preparaty kwasu hialuronowego bez dodatków np. Bioregen oraz specjalne preparaty kwasu hialuronowego usieciowanego, ale przeznaczone do długotrwałej mezoterapii ( tych nie podajemy na grudkę np. Volite}

Mezoterapia igłowa to klasyczny i najbardziej uniwersalny wariant zabiegu. Należy pamiętać , że im gęściej ostrzykniemy skórę tym efekt będzie lepszy ze względu na fakt, że samo nakłucie również skórę stymuluje

Przeciwskazania do mezoterapii igłowej i mikroigłowej
• alergia na substancję do mezoterapii;
• wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
• choroby nowotworowe;
• ciąża i karmienie piersią;
• choroby autoimmunologiczne.
• stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi

Kolejnym rodzajem mezoterapii jest jej łagodniejsza siostra mezoterapia mikroigłowa, wskazania i przeciwskazania do obu zabiegów są podobne, tylko w mezoterapii mikroigłowej nie stosujemy tradycyjnych choć bardzo cienkich ( 30-32G) igieł a urządzenia wyposażone w mikroigły czyli dermapeny, mezorollery

Podczas zabiegu powstaje znacznie więcej nakłuć niż ma to miejsce w przypadku mezoterapii igłowej. Iniekcje te są jednak płytsze i nie docierają do tak głębokich warstw skóry, jak podczas zabiegu igłowego

Wreszcie kilka słów o mezoterapii bezigłowej, która nie narusza ciągłości skóry tylko za pomocą impulsów elektrycznych, laserów biostymulujących i drenaży limfatycznego zwiększa przepuszczalność naskórka co umożliwia transport substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry. Zabieg ten przy całkowitej nieinwazyjności jest jednak zdecydowanie mniej efektywny niż dwa poprzednie rodzaje mezoterapii gdyż trudno jest ocenić ile tak naprawdę substancji aktywnej przenika do skóry.
.
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii bezigłowej to:
• alergia na substancję do mezoterapii;
• metalowe elementy w ciele;
• choroby serca;
• rozrusznik serca;
• wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
• choroby nowotworowe;
• ciąża i karmienie piersią.

Zabiegi zwykle powinny być wykonywane w seriach po kilka zabiegów jest to między innymi związane z metabolizowaniem przez nasz organizm wprowadzanych substancji np. nieusieciowany kwas hialuronowy świetnie nawilży skórę, ale szybko ulega rozłożeniu , stąd konieczność powtórzenia zabiegu. Warto też przeplatać różne zabiegi mezoterapii wtedy efekty są zdecydowani lepsze.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9930 )