Problem otyłości u dzieci

MEDserwis.pl >Problem otyłości u dzieci

Problem otyłości u dzieci

Ober Clinic
Statystyki dotyczące stopnia otyłości u dzieci z roku na rok są coraz bardziej zatrważające. Lekarze i dietetycy biją na alarm i coraz częściej używają słowa „epidemia” w odniesieniu do średniej wagi statystycznego dziecka i nastolatka. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się problemowi otyłości wśród najmłodszych oraz podpowiemy, jak można jej skutecznie przeciwdziałać.


Nadwaga oraz otyłość u dzieci nie mają nic wspólnego z poziomem zamożności w danym społeczeństwie. Jak wynika z licznych badań, w krajach rozwiniętych zbyt wysoka masa ciała najczęściej oznacza przynależność do biedniejszej części społeczeństwa (nieregularne jedzenie, wynikające z braku dostatecznej ilości pożywienia, jedzenie dań typu fast-food, które są z reguły tańsze, itd). Lekarze są zgodni – polskie dzieci z roku na rok jedzą coraz więcej, w dodatku są to pokarmy coraz bardziej tłuste, wysokokaloryczne i bezwartościowe dla organizmu (co grozi niedoborem witamin i minerałów).

Jakie są najczęstsze przyczyny otyłości u dzieci?

• nieodpowiednia dieta matki w okresie ciąży
• przekarmianie w okresie niemowlęcym
• złe nawyki żywieniowe rodziców, które powiela dziecko
• nieodpowiednie wzorce wśród rówieśników (dziecko obserwuje, co jedzą koledzy i chcą skosztować tego samego)
• brak aktywności ruchowej (unikanie lekcji w-fu, spędzanie wielu godzin dziennie przed telewizorem lub ekranem komputera)

Co za dużo, to nie zdrowo

Słodki, tłuściutki niemowlaczek, jaki on cudowny i zdrowy – w dalszym ciągu możemy usłyszeć takie zdania od dziadków, cioć i przyjaciół. W dalszym ciągu panuje bowiem przekonanie, że pulchne niemowlę rozwija się prawidłowo. Niestety, nic bardziej mylnego. Duża masa ciała wcale nie świadczy o doskonałym stanie zdrowia, co więcej – często jest jednym z pierwszych symptomów choroby lub świadczy o przekarmieniu. Rodzice w dobrej wierze dają dzieciom na talerze coraz więcej jedzenia (w dodatku coraz bardziej kalorycznego). W dodatku mleko modyfikowane też może tuczyć – niektóre mamy dzieci, które są ich zdaniem „za chude” wrzucają znacznie większą liczbę miarek proszku do wody, niż jest to rekomendowane na opakowaniu. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak dużą krzywdę mogą wyrządzić swoim pociechom.

Czym może grozić otyłość u dzieci?

• Otyłość u dzieci przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2
• Najmłodszym, którzy są przekarmiani przez rodziców lub sami żywią się wysokokalorycznymi, bezwartościowymi produktami grozi udar mózgu
• Dzieci ważące ponad normę są narażone na pojawienie się nadciśnienia tętniczego i kamicy żółciowej
• Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do złośliwych nowotworów, takich jak rak jelita grubego
• Otyłość ma również bezpośredni wpływ na kondycję psychiczną młodego człowieka – może prowadzić do nieśmiałości, wywoływać depresję, a nawet wywoływać myśli samobójcze

Pokaż dziecku, że warto żyć zdrowo i aktywnie

Nadmierna otyłość u dzieci może być przyczyną pojawienia się wielu groźnych chorób, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Warto zatem zawczasu podjąć odpowiednie działania prewencyjne, które zaowocują spadkiem masy ciała oraz zwiększeniem sprawności ruchowej. Siadajmy wspólnie z naszymi pociechami do zdrowych, pełnowartościowych posiłków (warto również wyrobić w sobie nawyk wspólnego ich przygotowywania, co będzie atrakcyjną formą zabawy dla dziecka), wybierzmy się w weekend na dłuższy spacer, wsiądźmy na rowery lub pograjmy w piłkę. Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, a dodatkowo zachęcone przez rodziców tym chętniej będą chciały spędzać w taki sposób swój wolny czas.

Warto również skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w ustaleniu odpowiedniego menu dla dziecka, zmierzy ciało pod kątem ilości mięśni, tłuszczu oraz wody, jak również odpowiednie na wszystkie pytania oraz rozwieje ewentualne wątpliwości związane ze zmianą stylu życia pociechy. W naszej placówce do Państwa dyspozycji pozostaje dietetyk Ewa Godlewska, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu stanowi silne wsparcie w walce o zdrowie i dobre samopoczucie najmłodszych.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9919 )