Kompleksowe leczenie nadwagi i otyłości

MEDserwis.pl >Kompleksowe leczenie nadwagi i otyłości

Kompleksowe leczenie nadwagi i otyłości

medserwis.pl
Nadwaga i otyłość to plaga naszych czasów – według statystyk, w Polsce dotyczą one 62% mężczyzn i 50% kobiet w wieku od 20 do 74 lat, a także – co szczególnie niepokojące – coraz większej liczby dzieci. Warto uświadomić sobie, że otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć, a jej terapia jest wielokierunkowa. Obejmuje m.in. plastykę powłok brzusznych już po zrzuceniu zbędnych kilogramów, którą przeprowadzić można w klinice Wilmed.

Czym różni się nadwaga od otyłości? O nadwadze mówimy wówczas, gdy nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekracza przyjęte normy, ale występuje jeszcze w stopniu umiarkowanym (wskaźnik BMI masy ciała u osób z nadwagą oscyluje wokół 25 a 29,99). Z kolei otyłość to zaawansowany, patologiczny nadmiar tkanki tłuszczowej, znacznie przekraczający potrzeby organizmu. Otyłość jest chorobą samą w sobie, ale zwiększa ona ryzyko występowania innych schorzeń: nadciśnienia, miażdżycy, udarów mózgu i zawałów serca, chorób stawów, a nawet niektórych nowotworów. U osób otyłych wskaźnik masy ciała BMI przekracza 30.

Leczenie nadwagi i otyłości – co obejmuje?

Jeśli chodzi o leczenie nadwagi, która nie jest jeszcze stanem chorobowym, w większości przypadków wystarczy wprowadzenie zasad zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Uwaga! Lepiej nie odchudzać się jednak na własną rękę, tylko zgłosić się na konsultacje do wyspecjalizowanych dietetyków i trenerów, którzy pomogą tak ułożyć plan żywieniowy oraz treningowy, aby odchudzanie było efektywne, zdrowe i nie zakończyło się przykrym efektem jojo.
Innych działań wymaga już leczenie chorobliwej otyłości. Obejmuje ono nie tylko naukę zasad zdrowego żywienia oraz regularną aktywność fizyczną – czasem wymaga ono również interwencji farmakologicznej, psychologicznej (zwłaszcza jeśli jest ona efektem niekontrolowanych napadów obżarstwa) oraz zabiegów z zakresu chirurgii bariatrycznej (np. zmniejszenie żołądka).

Plastyka powłok brzusznych na zakończenie leczenia

Ostatnim elementem zakończonego sukcesem leczenia otyłości powinna być plastyka powłok brzusznych – o ile przy utracie kilku-kilkunastu kilogramów skóra jest w stanie sama dopasować się do nowego kształtu ciała, o tyle przy kilkudziesięciu kilogramach pozostaje już nieestetyczna pamiątka w postaci zwisających fałd skórnych. Poprzez ich wycięcie, napięcie powłok brzusznych i wykonanie plastyki mięśni przednich brzucha można uzyskać efekt wyraźnego spłaszczenia tych okolic.

W klinice Wilmed plastykę powłok brzusznych za każdym razem wykonują doświadczeni i wyspecjalizowani chirurdzy, po uprzednich konsultacjach. Zabieg przeprowadza się u osób ogólnie zdrowych, w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą naszych anestezjologów. W zależności od rozległości zabiegu, pełna rekonwalescencja trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

Na koniec ważna uwaga. Plastyki powłok brzusznych nie można traktować jako metody odchudzania – nie wykonuje się jej u osób otyłych, a wyłącznie u pacjentów, którzy zakończyli już proces leczenia otyłości.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9917 )