Jak uniknąć problemów laryngologicznych na urlopie?

lekarze specjaliści > Jak uniknąć problemów laryngologicznych na urlopie?

Jak uniknąć problemów laryngologicznych na urlopie?

MMLDr n. med. Michał Michalik
Wakacje to przede wszystkim czas podróży, często do krajów o zupełnie innym klimacie. Piękna, ciepła pogoda sprzyja korzystaniu ze świeżego powietrza, służy aktywnemu wypoczynkowi.

dr n. med. Michał Michalik

Niestety, w tym okresie również dopadają nas infekcje i choroby. W laryngologii obserwuje się sezonowość zachorowań. Najczęściej pacjenci zapadają na zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego, zapalenie zatok przynosowych oraz zapalenia w obrębie gardła i krtani. Oczy w czasie wakacji bywają narażone na stany zapalne i infekcje. Dr n. med. Michał Michalik radzi, jak chronić dzieci i siebie przed takimi niemiłymi, urlopowymi niespodziankami.Najczęstsze wakacyjne problemy laryngologiczne u dzieci to zapalenie ucha środkowego lub zatok. Jak wtedy postępować?
Letnie kąpiele często przyczyniają się do zapalenia ucha zewnętrznego. Objawami stanu zapalnego jest ból, uczucie rozpierania, może pojawić się wydzielina z ucha, czasowy niedosłuch oraz gorączka. Najprostszą metodą, aby uniknąć tych komplikacji, jest osuszanie ucha dziecka po każdej kąpieli. W okresie wakacyjnym w pomieszczeniach podmuchy zimnego powietrza z wiatraków, klimatyzacji również mogą być przyczyną stanu zapalnego ucha a także zatok. Jeśli objawy są nasilone, czyli ropny katar, bardzo intensywny ból ucha, podwyższona temperatura ciała, to zawsze w takich przypadkach należy zgłosić się do specjalisty laryngologa i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Jak przygotować dziecko do podróży samolotem?
W przypadku podróży samolotem na 30 minut przed startem i lądowaniem warto zachęcić dziecko do wydmuchania noska. Gdy nos jest mimo to zablokowany, pomocne zazwyczaj okazują się krople obkurczające błonę śluzową nosa. Jeżeli dziecko przed planowanym lotem ma ropny katar uniemożliwiający udrożnienie nosa, w trakcie podróży samolotem może dojść do urazu ucha środkowego. Jest to bardzo niebezpieczne i należy rozważyć przełożenie podróży na inny termin.

Na co zwrócić uwagę podróżując z dzieckiem samochodem?
W czasie jazdy samochodem nie należy w upalne dni otwierać okna, ponieważ intensywne podmuchy powietrza mogą wywołać zapalenie ucha. Pamiętajmy również o tym, aby podczas jazdy z umiarem korzystać z klimatyzacji, gdyż sprzyja ona letnim przeziębieniom, różnice temperatur między wnętrzem samochodu a środowiskiem zewnętrznym powinny być możliwie jak najmniejsze.

Oczy a przygody wakacyjne u dzieci i młodzieży
W czasie wakacji dzieci najczęściej chorują na zapalenie spojówek: bakteryjne, wirusowe oraz alergiczne. Bardzo przyjemne zabawy na plaży, posypywanie piaskiem, niestety sprzyjają zapaleniu spojówek. Obecność ciała obcego: ziaren piasku oraz owadów czy pyłków roślin w oku powoduje zapalenie.
Objawami chorych spojówek są: zaczerwienienie oczu, męczące swędzenie i pieczenie.
Jeżeli zaczerwienienie oraz swędzenie nie ustąpi w ciągu 1 – 2 dni należy zwrócić się po poradę do lekarza okulisty.

Urazy gałki ocznej
Główne przyczyny urazu gałki ocznej, to: ciało obce w oku, uszkodzenie ostrym narzędziem, uraz przedmiotem trzymanym w ręku, sprzętem sportowym w czasie gier i zabaw terenowych, oparzenia chemiczne, broń palna, fajerwerki.
Pierwsza pomoc w przypadku urazu oka:
1. ocena sytuacji, skali zranienia
2. przemycie rany jałową solą fizjologiczna
lub czystą wodą
3. założenie opatrunku hamującego krwawienie
4. pilna konsultacja u okulisty

Mam jednak nadzieję, że przytoczone sytuacje nie będą Państwa dotyczyły, życzę zdrowych i udanych wakacji.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl