Profilaktyka raka skóry – co trzeba o niej wiedzieć?

lekarze specjaliści > Profilaktyka raka skóry – co trzeba o niej wiedzieć?

Profilaktyka raka skóry – co trzeba o niej wiedzieć?

Wilmed
Nowotwory skóry obarczone są niestety bardzo wysokim odsetkiem śmiertelności. Dzieje się tak m.in. ze względu na fakt, iż bywają diagnozowane w zaawansowanych stadiach, kiedy szanse na wyleczenie drastycznie maleją. Tymczasem już proste badanie videodermatoskopii, wykonywane przez specjalistów z warszawskiej Kliniki Wilmed, pozwala na pełną kontrolę stanu zdrowia skóry.

Rak skóry to jedna z najgroźniejszych odmian nowotworów. Dzieje się tak dlatego, że rozwija się długo i wieloetapowo, a zezłośliwieniu mogą ulec nawet niepozorne zmiany skórne w postaci brodawek czy pieprzyków, znajdujące się np. na plecach czy karku, czyli miejscach, których na co dzień nie widzimy. Na wszelkie niepokojące zmiany na powierzchni skóry należy zwracać szczególną uwagę właśnie w okresie letnim oraz tuż po jego zakończeniu – jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania jest bowiem narażenie skóry na działanie promieniowania UV. O dokładnej obserwacji swojej skóry powinny pamiętać przede wszystkim o osoby z bardzo jasną cerą, blond włosami oraz jasnymi oczami, a także obciążone chorobą rodzinnie. Niestety, zdecydowana większość przypadków nowotworów skóry wciąż wykrywana jest zbyt późno, by wdrożyć skuteczne leczenie, przez co ten typ nowotworu obarczony jest bardzo wysokim odsetkiem śmiertelności.

Videodermatoskopia – prosty sposób na kontrolę zmian skórnych

Profilaktyka nowotworów skóry jest tymczasem bardzo prosta, niewymagająca poświęcania dużej ilości czasu ani wysokich nakładów finansowych. W warszawskiej Klinice Wilmed wszyscy pacjenci zainteresowani skontrolowaniem występujących na ich skórze zmian – znamion, pieprzyków, brodawek – skorzystać mogą z badania videodermatoskopowego. Videodermatoskop to nowoczesne urządzenie, przypominające wyglądem skanery cen produktów w sklepach spożywczych. Po przyłożeniu do skóry zamontowany w nim mikroskop epiluminescencyjny powiększa widok zmiany, a specjalistyczne oprogramowanie sprawdza jej rozmiar, kolor, rodzaj brzegów itp. Specjaliści z kliniki Wilmed mogą więc dokładnie przeanalizować obraz każdej zmiany, a także porównać ich ewentualną metamorfozę w czasie – archiwalne zdjęcia są bowiem przechowywane w dokumentacji pacjenta.

Videodermatoskopia jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, niewymagającym od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Nie ma również żadnych poważniejszych przeciwwskazań do jej przeprowadzania.

Bodyscan – sprawdź całe swoje ciało!

Jedną z najnowocześniejszych odmian videodermatoskopii jest dostępne w Klinice Wilmed badanie Bodyscan, czyli jednoczesne sprawdzenie zmian na całej powierzchni ciała. Przy pomocy videodermatoskopu wykonuje się wówczas zdjęcia całego ciała, które następnie są zapisywane w formie cyfrowej. Oprogramowanie urządzenia w trakcie kolejnych badań analizuje ewolucję poszczególnych zmian, a także odnotowuje ewentualną obecność nowych. Dzięki temu można uzyskać kompleksową i ciągłą dokumentacją zmian skórnych u danego pacjenta.
Warto podkreślić, że zarówno badanie videodermatoskopii, jak i Bodyscan wykonują w przychodni Wilmed specjaliści chirurdzy, którzy mają olbrzymie doświadczenie nie tylko w diagnostyce zmian skórnych, ale również ich leczeniu. Każda podejrzana zmiana skórna jest usuwana w taki sam sposób, jak powinien być usuwany nowotwór skóry, w znieczuleniu miejscowym. Następnie tkanka trafia do badania histopatologicznego, które jednoznacznie potwierdza, czy zmiana ma charakter nowotworowy.

Jeszcze raz przypominamy – jeśli zauważamy u siebie jakikolwiek niepokojący pieprzyk czy brodawkę, jeżeli zmiana boli, krwawi, rozrasta się, ma dziwny kolor lub kształt należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nowotwór skóry można skutecznie wyleczyć!


 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl