Flebologia – w trosce o zdrowie naczyń krwionośnych

lekarze specjaliści > Flebologia – w trosce o zdrowie naczyń krwionośnych

Warto wiedzieć

Flebologia – w trosce o zdrowie naczyń krwionośnych

Wilmed
Flebologia to dział medycyny, specjalizujący się w diagnostyce oraz leczeniu chorób żył. Niestety statystyki pokazują, że są to schorzenia wciąż lekceważone przez spory odsetek pacjentów, a warto pamiętać, że nieleczone mogą grozić bardzo poważnymi konsekwencjami. Co równie ważne, współczesna medycyna oferuje bezpiecznie i mało inwazyjne metody leczenia chorób żył – wykonują je specjaliści z Kliniki Wilmed.

Choroby żył, wbrew stereotypowym opiniom, są dość mocno rozpowszechnione – boryka się z nimi około 20% osób do 20. roku życia, 57% mężczyzn i 68% kobiet w wieku średnim, a także ponad 80% osób powyżej 60. roku życia. Niestety, wielu pacjentów lekceważy pierwsze objawy schorzeń żył i do lekarza zgłasza się dopiero wtedy, gdy ich stadium jest bardzo zaawansowane i zagraża ogólnemu zdrowiu. Tymczasem współczesna medycyna oferuje wiele bezpiecznych, skutecznych i – co ważne – mało inwazyjnych metod leczenia chorób żył, nawet w ich wczesnych stadiach.

Powiedz nie pajączkom!

Pajączki to widoczne pod skórą niebieskie, czerwone lub fioletowe cienkie linie, będące efektem poszerzenia naczyń włosowatych. Główną przyczyną ich powstawania są czynniki genetyczne, choć pojawiają się również u kobiet w ciąży, osób przyjmujących niektóre grupy leków, pracujących na stojąco, w wysokiej temperaturze czy wykonujących zawody związane z wysiłkiem fizycznym. Choć pajączki dla wielu z nich stanowią jedynie defekt kosmetyczny, to jednak warto je leczyć. Zlekceważone mogą przekształcić się w żylaki i powodować przewlekłą niewydolność żylną.

Specjaliści z Kliniki Wilmed leczą pajączki metodą skleroterapii. Polega ona na podaniu do światła rozszerzonych naczyń włosowatych specjalnego roztworu, który powoduje ich zrośnięcie. Zabieg wykonuje się pod kontrolą USG, przy pomocy cieniutkiej igły, kierowanej precyzyjnie do zmienionego naczynia. Nie wymaga on żadnych szczególnych przygotowań i jest przeprowadzany ambulatoryjnie, co oznacza, że po jego zakończeniu można od razu wrócić do domu.

Żylaki też trzeba leczyć!

Zabieg skleroterapii jest również skuteczny w leczeniu żylaków, czyli poszerzonych, poskręcanych i wydłużonych na skutek wstecznego ruchu krwi żył. Widoczne są one pod skórą w postaci dość grubych, nieestetycznych niebieskich, fioletowych lub czerwonych linii. Za ich powstawanie w głównej mierze odpowiadają czynniki genetyczne, ale również nieleczone pajączki, przyjmowanie niektórych leków (np. hormonalnych środków antykoncepcyjnych) i przebyte operacje, ale także szeroko rozumiany styl życia: zbyt mała ilość aktywności fizycznej, siedzący lub stojący tryb pracy, noszenie obcisłej bielizny i spodni. Mogą pojawić się u osób obu płci i w każdym wieku, choć częściej żylaki diagnozuje się u kobiet.

W Klinice Wilmed przed skleroterapią żylaków zaleca się przeprowadzenie badania USG Dopplera, które umożliwia lekarzowi dokładną ocenę zmienionych chorobą naczyń. Sam zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG, podobnie jak w przypadku pajączków polega na podaniu do światła żyły leku w postaci płynu lub pianki, który powoduje zrośnięcie naczynia. Skleroterapia nie obciąża organizmu, nie ma konieczności nacinania skóry. Po jej zakończeniu pacjent również może od razu wrócić do domu, jednak musi przestrzegać zaleceń naszych specjalistów, obejmujących m.in. noszenie specjalnych opatrunków lub pończoch uciskowych. Warto przy tym pamiętać, że ostatecznie efekty skleroterapii można ocenić dopiero po kilku miesiącach.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl