Jaką rolę w naszym organizmie pełni kolagen?

MEDserwis.pl >Jaką rolę w naszym organizmie pełni kolagen?

Jaką rolę w naszym organizmie pełni kolagen?

Jaką rolę w naszym organizmie pełni kolagen?
Ciało człowieka zbudowane jest przede wszystkim z białek, a główną tkanką budującą jest tkanka łączna. Tworzy podporę, zewnętrzne rusztowania i powłoki – skóra właściwa, ponadto formuje wraz z krwią i limfą środowisko wewnętrzne organizmu. Od kondycji i jakości budujących ją białek zależy jakość tworzonego narządu i pełnionych przez niego funkcji.

Głównym najistotniejszym białkiem, które tworzy tkankę łączną jest kolagen. Z języka greckiego kolagen – cole gennao – oznacza klejorodny. Co odnosi się do jego właściwości spajających, dzięki którym mogą powstawać narządy wewnętrzne i inne struktury organizmu, takie jak gałka oczna, mięśnie, ścięgna itd. Jego niezwykłe właściwości uczyniły z niego tak uniwersalne białko, że stanowi ok. 30% wszystkich białek ustrojowych, a w tym w 70% buduje największy narząd – skórę.

W skórze kolagen spełnia funkcje podporowe, nadaje jędrności i gęstości, spaja poszczególne elementy. Przy jego ubytku widać postępujący czas w postaci zmarszczek, opadającej skóry i znacznej suchości. Zaczęto więc tworzyć wszelkiego rodzaju urządzenia, zabiegi i preparaty kosmetyczne, które zatrzymały by proces rozpadu kolagenu i w możliwie najlepszy sposób zmusiły skórę do produkcji nowego zdrowego kolagenu. Jednym z pomysłów było dostarczanie kolagenu poprzez kremy, jednak wykorzystywano do tego materiał bydlęcy lub cielęcy, który posiada czwarto- i piątorzędowy kolagen zbyt duży, aby w jakikolwiek sposób mógł przeniknąć szczelną barierę naskórka. Cięto go, czyli poddawano procesowi hydrolizy, jednak także i ta metoda nie dawała pożądanego rezultatu, gdyż proces przebiega spontanicznie i nieprzewidywalnie. Odkryto, że materiał rybi jest znacznie przydatniejszy do pozyskiwania kolagenu, ponieważ zawiera go w postaci potrójnej helisy, czyli znacznie mniejszego białka. Jednak taka postać jest zbyt krucha i wrażliwa na temperaturę, aby bez większych przeszkód móc wprowadzić ją do formuły kremu.

Przełomu dokonali polscy biochemicy, którzy na podstawie wieloletnich doświadczeń w badaniu kolagenu rybiego jako pierwsi na świecie odnaleźli metodę, która pozwoliła uzyskać stabilną i żywą formę potrójnej helisy. Było to niesamowite odkrycie, gdyż z pomocą przyszła metoda hydratacji, czyli uwodnienia białka, która stabilizowała jego strukturę. W postaci żelu kolagen mógł być aplikowany na skórę i pod wpływem temperatury i wilgoci rozpadał się na podstawowe aminokwasy i peptydy, które bez trudu penetrują naskórek i dalej szlakami sygnałowymi pobudzają skórę właściwą do produkcji kolagenu tkankowego. Okrzyknięto kolagen rybi „polskim eliksirem młodości”, bo w bezinwazyjny sposób pozwala na wyraźne zatrzymanie czasu.

Obecnie na rynku polskim tego typu kolagen dostępny jest w postaci żelu kolagenowego oraz szeregu kosmetyków, wzbogaconych jego liofilizatem, sygnowanych marką SOUVRE Internationale. W zależności od części skóry, z którego jest pozyskiwane to białko, cechuje je różne zabarwienie. Kolagen Platinum SOUVRE pozyskiwany jest z części brzusznej i przeznaczony do delikatnych partii ciała, czyli twarzy, szyi i dekoltu. Kolagen Silver SOUVRE pochodzi z boku i ma bardziej szarawo-perłowy odcień i dedykowany jest do pielęgnacji ciała. Kolagen Graphite SOUVRE jest koloru ciemnoszarego, tak jak grzbietowa część skóry, z której pochodzi. Przeznaczony jest do pielęgnacji włosów i paznokci. Każdy z tych produktów będzie intensywnie nawilżał, odżywiał i stymulował do produkcji kolagenu w głębi skóry.

Należy jednak pamiętać o kilku zasadach przy korzystaniu z wyżej wymienionych preparatów. Skóra, która ma przyjąć tak wyjątkowy musi być dokładnie umyta, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i chemikaliów, a także mokra, aby proces rozpadu przebiegł w sposób prawidłowy, a kolagenowe białko nie pozostawało na powierzchni skóry w postaci białej błonki.

Nie każdy preparat myjący nadaje się do tego celu, dlatego został stworzony żel do mycia twarzy i ciała, na tyle delikatny, aby tworzył idealne środowisko dla żelu kolagenowego. Dodatkowo produkt ten wzbogacony jest o ekstrakt z owoców noni, który nawilża i łagodzi podrażnienia.

Na zakończenie pielęgnacji ważny jest krem, który zabezpieczy skórę przed parowaniem i uzupełni barierę hydrolipidową naskórka. Istotne jest , aby taki krem nie zawierał w swoim składzie kwasów owocowych, ceramidów czy retinolu, które mogą wpłynąć na przenikanie produktów rozpadu kolagenu naturalnego SOUVRE. Najodpowiedniejszy będzie krem na dzień SOVRE, który nie tylko w swoim składzie zawiera liofilizowany kolagen naturalny, ale także Matrixyl 3000, będący mieszanką peptydów – matrykin – które zaprojektowane zostały z myślą o jak najintensywniejszym stymulowaniu fibroblastów do produkcji kolagenu. Jest to wręcz produkt luksusowy i niezwykle skuteczny.

Aby cała pielęgnacja oparta na kolagenie naturalnym była skuteczna i przynosiła zamierzone efekty należy zgłosić się do specjalisty i skonsultować co dla skóry jest najlepsze. Pierwszym ośrodkiem, który bazuje tylko na tych produktach jest Instytut Urody SOUVRE w Inowrocławiu, który najlepiej dopasuje produkty kolagenowe.

Marta Dziegińska
Kosmetolog, szkoleniowiec
Instytut Urody SOUVRE

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9868 )