Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej! Sprawdź na co zwrócić uwagę

lekarze specjaliści > Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej! Sprawdź na co zwrócić uwagę

Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej! Sprawdź na co zwrócić uwagę

serwismen.plAutorką artykułu jest:
lek. dent. Marta Zinkow
lekarz medycyny estetycznej
specjalista protetyki stomatologicznej
Aspalia Centrum Medycyny Estetycznej w Krakowie
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i regeneracyjnej zyskały bardzo dużą popularność nie tylko wśród osób starszych, pragnących zatrzymać procesy starzenia, ale także wśród młodych, dla których liczy się profilaktyka i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wybierając się na zabieg do kliniki medycyny estetycznej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Choć powszechnie mówi się, że terapie estetyczne są skuteczne i bezpieczne, to są również bardzo silnym narzędziem medycznym i tak naprawdę nie powinniśmy o tym zapominać. Za efekty, a przede wszystkim bezpieczeństwo odpowiada lekarz wykonujący zabieg, dlatego liczy się przede wszystkim jego wiedza i doświadczenie.

Wszelkie zabiegi iniekcyjne na niewielkich głębokościach pod skórą mogą wydawać się banalne, ale tak naprawdę niosą ogromne ryzyko powikłań np. uszkodzenia nerwów, dlatego warto wcześniej zapoznać się kto wykonuje zabieg. Lekarz czy kosmetolog? To od tego w dużej mierze zależy czy zabieg będzie wykonany prawidłowo.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają poprawiać wygląd pacjenta, a nie oszpecać, dlatego ważna jest konsultacja i dobór najbardziej odpowiedniej terapii do danego problemu. Oczywistym jest, że nie możemy zastosować terapii estetycznej, jeśli u pacjenta występuje choćby jedno przeciwskazanie do wykonania zabiegu. Rozmowa poprzedzona jest dokładnym wywiadem lekarskim, który pozwala zobrazować zdrowie pacjenta. Sięga kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz, dzięki czemu możemy uzyskać informację o przebytych chorobach, czy zażywanych lekach. Ważne jest również rozpoznanie „problemu” z jakim zwracają się do nas pacjenci i na tej podstawie dopasowanie najskuteczniejszego zabiegu. Dla mnie jako lekarza, bardzo ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta. Wiadomo, że gwarancja w medycynie, również w medycynie estetycznej nie istnieje, ale bardzo ważne jest, aby terapie z zakresu medycyny estetycznej wykonywać tylko i wyłącznie pod okiem osoby do tego uprawnionej. Nie mniej istotne są technologie i preparaty, które posiadają certyfikaty jakości.

Nie ma jednej uniwersalnej metody na poprawę urody. Na rynku dostępnych jest wiele metod, które umożliwiają pacjentowi samodzielne dopasowanie terapii do danego problemu, ale czy o to w tym chodzi? Medycyna estetyczna to nie zabawa. Tutaj niezbędna jest wiedza i narzędzia, które zapewnią pacjentowi nie tylko efekt, ale także bezpieczeństwo.

Lekarz, który podejmuje się wykonania danego zabiegu oprócz wiedzy i doświadczenia musi mieć również przekonanie do produktu czy technologii, której będzie używał. Bardzo ważne jest, aby produkt miał certyfikat jakości. Tylko w samej Europie zarejestrowanych jest ponad 100 wypełniaczy z kwasem hialuronowym. Prawie tyle samo to produkty niezarejestrowane, które często są niebezpiecznymi podróbkami. Podobnie sytuacja ma się w przypadku innych preparatów wykorzystywanych do poprawy wyglądu skóry, np. do mezoterapii. Wszystko to sprawia, że osoby decydujące się na zabieg, przez wzgląd na własne bezpieczeństwo, powinny zwrócić uwagę nie tylko na wybór odpowiedniego gabinetu, ale też na jakość używanych w nim produktów.

Niemniej ważna higiena i sterylizacja w gabinecie medycznym. Wszystkie narzędzia, które używane są podczas zabiegów, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek muszą być profesjonalnie sterylizowane lub użyte jednorazowo . Dlatego gabinet musi być wyposażony w profesjonalny autoklaw, który spełnia wszystkie normy dotyczące sterylizacji.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl