14

Czy kolonoskopia musi boleć?

MEDserwis.pl >Czy kolonoskopia musi boleć?

Czy kolonoskopia musi boleć?

medserwis.pl
Wielu pacjentów zwleka z wykonaniem kolonoskopii ze strachu przed bólem lub dyskomfortem związanym z badaniem, tymczasem zabieg wcale nie musi boleć a jest on bardzo ważnym narzędziem w diagnostyce raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu zdecydowanie rośnie po 50. roku życia. Większość nowotworów jelita grubego powstaje z tzw. polipów gruczolakowatych, są to uwypuklenia jelita grubego do wewnątrz, przeważnie zlokalizowane się w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego: esicy i odbytnicy.

We wczesnym wykrywaniu niepokojących zmian z pomocą przychodzi kolonoskopia, która pozwala zlokalizować zmiany przednowotworowe lub nowotwory we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na skuteczną terapię są znacznie większe. Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, dającym możliwość dokładnego obejrzenia całego jelita grubego, pobrania materiału diagnostycznego, wykonania polipektomii (usunięcia polipów). W razie konieczności w trakcie badania istnieje możliwość wykonania mukozektomii, czyli małoinwazyjnego zabiegu usunięcia stwierdzonych w jelicie zmian (głównie nowotworów we wczesnym stadium – tzw. płaskich gruczolaków).

Badanie kolonoskopowe trwa 15-30 minut i pozwala na wykrycie zdecydowanej większości przypadków nowotworów. W Prywatnej Lecznicy Certus jest wykonywane tylko w znieczuleniu, dzięki czemu jest niemalże bezbolesne. W jego trakcie endoskopista ocenia kondycję jelita grubego i jeśli jest taka potrzeba - pobiera wycinki do badań histopatologicznych. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów przy regularnych badaniach i przeciętnym ryku zachorowania, pozwala ona na zmniejszenie ryzyka zachorowania o 60–90 proc.

Kiedy należy wykonać kolonoskopię? Wskazania do badania można podzielić na diagnostyczne i terapeutyczne. Do pierwszej grupy należą m.in.: poszukiwanie zmian nowotworowych czy krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wskazania terapeutyczne to z kolei m.in.: polipektomia, zatrzymanie krwawień różnymi metodami czy usuwanie ciał obcych. Badanie kolonoskopowe w kierunku nowotworu jelita grubego powinno być wykonywane u osób z przeciętnym ryzykiem w wieku 50 lat i starszych, co 10 lat.

Dowiedz się więcej o kolonoskopii i przygotowaniu do niej na naszej stronie internetowej www.certus.med.pl lub pod numerem telefonu 618 604 200.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl