Jeśli cierpisz z powodu bólu kolana...

lekarze specjaliści > Jeśli cierpisz z powodu bólu kolana...

Warto wiedzieć

Jeśli cierpisz z powodu bólu kolana...

zdjecie

Czy cierpisz z powodu bólu kolana?

Ból stawu kolanowego jest częstym objawem, występującym u osób w każdym wieku. Może zostać wywołany urazem lub ulec nasileniu z czasem.
Kolano jest stawem zawiasowym utworzonym przez kość piszczelową, kość udową i rzepkę. Końce kości w stawie kolanowym są pokryte chrząstką - twardą, zapewniającą poślizg tkanką, która umożliwia płynny, bezbolesny ruch stawu7.
Kiedy z upływem czasu ból stawu kolanowego nasila się, przyczyną może być zapalenie stawu”.
Do objawów tego schorzenia należą: ból, obrzęk lub sztywność stawa które mogą zostać wywołane przez stan zapalny.^ W Wielkiej Brytanii 98% przypadków pierwszej protezoplastyki stawu kolanowego spowodowanych jest chorobą zwyrodnieniową stawów*.

Czym Jest choroba zwyrodnieniowa stawów (OA)?

OA to najczęstsza postać zapalenia stawów, która zazwyczaj zajmuje staw kolanowy”. Choroba zwyrodnieniowa stawów oznacza postępującą w czasie degenerację stawu”. W prawidłowym stawie chrząstka zapewnia amortyzację pomiędzy kośćmi. W przypadku zużycia lub urazu warstwa chrzęstna ulega ścieńczeniu lub wytarciu, co powoduje ból stawu kolanowego*".
Z upływem czasu ból nasila się w miarę zużywania się chrząstki, kiedy kości zaczynają ocierać się o siebie*. Choroba zwyrodnieniowa stawów ma niekorzystny wpływ na jakość żyda, powodując dolegliwości bólowe, ograniczając ruchomość oraz zdolność do pracy i obniżając poczucie własnej wartości*".

Jakie są stadia OA?

Objawy OA mogą mieścić się w zakresie od bardzo łagodnych do bardzo ciężkich i często ograniczają zdolność do wykonywania codziennych czynności:
Wczesne
Chrząstka zaczyna się zużywać. Objawy są zasadniczo łagodne i może do nich należeć naprzemiennie pojawiający się i ustępujący ból&".
Umiarkowane
Maź stawowa może utracić zdolność do smarowania i wyściełania zajętego stawu. Dolegliwości bólowe mogą nasilić się i mogą wystąpić trudności z poruszaniem^7.
Późne
Mozę dojść do całkowitego zużycia obszarów chrząstki, co doprowadzi do ocierania się kości o siebie^.
Mozę wówczas występować silny ból.

Kiedy pojawia się ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, trudno się go pozbyć.
Zestaw APS nSTRIDE to przełomowa terapia autologiczna (pochodząca z organizmu pacjenta) stosowana w leczeniu bólu " oraz w celu spowolnienia procesu zwyrodnienia chrząstki i zniszczenia stawu kolanowego9"".
APS nSTRIDE produkuje się z krwi pacjenta, uzyskując nowatorski roztwór.Ten unikalny produkt wstrzykiwany jest bezpośrednio do stawu kolanowego, gdzie stanowi źródło działających korzystnie białek10.
W badaniach laboratoryjnych te „dobre" białka blokują i spowalniają degradację chrząstki, lecząc zasadniczą przyczynę bólu stawu kolanowego w przebiegu choroby zwyrodnieniowej, co odróżnia go od terapii tradycyjnych9".

Naukowe podstawy APS nSTRIDE

W stawie kolanowym zajętym procesem zwyrodnieniowym stężenie cytokin prozapalnych („złych" białek) jest większe niż stężenie cytokin przeciwzapalnych („dobrych" białek), co prowadzi do wystąpienia zaburzenia równowagi odpowiedzialnego za ból stawu kolanowego i zwyrodnienie chrząstki”.
Białka prozapalne, IL-1 i TNFa atakują chrząstkę”. Te„złe" białka należy zatrzymać jednocześnie, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i spowolnić zwyrodnienie tkanki”.

zdjecie

APS nSTRIDE wprowadza wysokie stężenia „dobrych" białek (IL-1 ra, slL-1 R, sTNF-RI oraz sTNF-RII)10, które hamują i blokują cytokiny prozapalne („złe" białka)
IL-1 i TNFa13", prowadząc do zmniejszenia dolegliwości bólowych i spowolnienia zwyrodnienia chrząstki, co odróżnia go od tradycyjnych terapii9*.
Po przywróceniu równowagi w stawie kolanowym wprowadzane są także anaboliczne czynniki wzrostu (IGF-1 orazTGF-61), które mają korzystny wpływ na stan chrząstki10.
W związku z tym APS nSTRIDE to idealny preparat leczniczy, który może doprowadzić do zmniejszenia bólu stawu kolanowego, poprawy jego czynność i spowolnienia procesu niszczenia chrząstki9*.
Terapia ta polega na niechirurgicznej, pojedynczej iniekcji podawanej w gabinecie lekarza.


Informacje o roztworze białek autologicznych nSTRIDE*

Czym jest APS nSTRIDE?

APS nSTRIDE to autologiczna (pochodząca z organizmu pacjenta) terapia przeznaczona do stosowania w leczeniu bólu stawów związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W badaniach laboratoryjnych wykazano, Ze APS nSTRIDE chroni komórki chrząstki. Ta funkcja ochronna może także spowolnić postępowanie choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jak działa APS nSTRIDE?

APS nSTRIDE wstrzykuje się bezpośrednio do stawu kolanowego. Uzyskanie korzystnych wyników leczenia jest możliwe dzięki obecności wysokich stężeń białek przeciwzapalnych. Te„dobre" białka mogą wspomagać stymulację kaskady biologicznej, w przypadku której wykazano działanie blokujące degradację chrząstki w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów**.
Ból stawu zostaje dzięki temu zmniejszony, a czynność stawu ulega poprawie. Możliwe jest także spowolnienie ciągłej degradacji chrząstki’*. Leczenie polega na podaniu pojedynczej iniekcji w gabinecie lekarza.

Z czego produkowany jest APS nSTRIDE?

APS nSTRIDE uzyskiwany jest z krwi własnej pacjenta, która przetwarzana jest w gabinecie lekarza w celu wyprodukowania koncentratu krwinek białych, płytek krwi i białek osocza w niewielkiej objętości osocza. Uzyskuje się około 2-3 ml roztworu o właściwościach przeciwzapalnych.

Jak podawany jest APS nSTRIDE?

2-3 ml uzyskanego roztworu wstrzykuje się bezpośrednio do stawu kolanowego.

Czy istnieją działania niepożądane?

Mogą wystąpić działania niepożądane (np. wybroczyny, miejscowy ból lub obrzęk) związane z pobraniem krwi, iniekcją do stawową oraz badaniami MRI lub RTG.

Czy APS nSTRIDE doprowadzi do wyleczenia choroby zwyrodnieniowej stawów?

Nie ma lekarstwa na zwyrodnieniową chorobę stawów;11 jednakże skuteczna terapia za pomocą APS nSTRIDE może zmniejszyć lub złagodzić ból oraz zwiększyć ruchomość i komfort. Postać choroby zwyrodnieniowej stawów może nie ulec poprawie lub też ulec pogorszeniu.

Jakie są główne zalety APS nSTRIDE?

Roztwór może znacząco złagodzić lub wyeliminować dolegliwości bólowe, zmniejszyć sztywność i pomóc przywrócić ruchomość oraz elastyczność stawu*.

Kiedy leczenie zacznie działać?

Złagodzenia dolegliwości bólowych można spodziewać się po upływie jednego tygodnia*.

Czy APS nSTRIDE jest bezpieczny?

Tak. W badaniach potwierdzono bezpieczeństwo stosowania APS nSTRIDE*.

Czy w trakcie leczenia można zachować taki sam jak dotąd poziom aktywności?

Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez 14 dni (nie należy przekraczać poziomu aktywności sprzed iniekcji).

Jak długo powinien utrzymywać się korzystny wpływ?

Na podstawie wyników badań przedklinicznych i wczesnych badań klinicznych można spodziewać się, że poprawa będzie utrzymywała się przez co najmniej 12 miesięcy*’".
Kto może poddać się leceniu z wykorzystaniem APS nSTRIDE?
Pacjenci z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego mogą otrzymać APS nSTRIDE

Ile iniekcji APS nSTRIDE trzeba podać?

W badaniach klinicznych potwierdzono skuteczność pojedynczej iniekcji*. Badania sugerują, że efekty po podaniu pojedynczej iniekcji będą utrzymywać się 6-12 miesięcy".

zdjecie

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl