Gdy lato dało plamę! Powakacyjne przebarwienia

MEDserwis.pl >Gdy lato dało plamę! Powakacyjne przebarwienia

Gdy lato dało plamę! Powakacyjne przebarwienia

medserwis.pl
To z nimi po lecie zgłasza się do gabinetów najwięcej pacjentek. Przebarwienia powstają bezpośrednio pod wpływem słońca, jednak to, czy skóra wyprodukuje plamy pod wpływem promieni UV, zależy też od innych czynników, m.in. od hormonów, genów, przyjmowanych leków, pielęgnacji. To dlatego niektóre z nas beztrosko korzystają ze słońca, podczas gdy inne reagują przebarwieniami na najmniejsze jego dawki.



Co robić, by uniknąć przebarwień? Jak reagować na pierwsze cętki na skórze? I jak prowadzić wojnę, gdy się nasilą?

Przebarwienia wydają się niemal nieuniknione, jeśli spojrzysz na statystyki. Po 30-tce ok. 35% kobiet ma z nimi problem, a po 50. roku życia dokuczają aż 90% z nas. Warto więc zadać pytanie, co zrobić, żeby ich uniknąć. Zwłaszcza że skóra, która raz wytworzy przebarwienia pod wpływem słońca, już zawsze będzie podatna na zaburzenia pigmentacji.

Dermatolodzy odpowiadają: ochrona przeciwsłoneczna to absolutne abecadło. To prawda, że zaburzenia pigmentacji to z reguły efekt innych czynników, m.in. zmian hormonalnych (fizjologicznych i chorobowych), genów, stosowanej pielęgnacji itd. Ale bez słońca komórki barwnikowe (melanocyty) nie będą produkować większych ilości melaniny. A więc nie wyjdą na jaw zaburzenia w syntezie barwnika, nadającego skórze złoto-brązowy kolor. Tyle tylko, że nie sposób całkowicie wyeliminować słońca! – Żadne filtry na rynku nie są blokerami, to znaczy nie blokują promieniowania UV w 100% – mówi dr Agnieszka Bliżanowska, specjalista dermatolog. – A u osób z dużą wrażliwością melanocytów wystarczy niewielka ekspozycja na słońce i plamy wychodzą, mimo ochrony na poziomie 30-50 SPF – dodaje ekspert Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm. Stąd letni wysyp pacjentów z przebarwieniami.

Co robić z przebarwieniami w domu?

Stosuj dobrej jakości serum z witaminą C, czyli fotostabilne i o optymalnym procentowym składzie (10-25% kwasu L-askorbinowego). Antyoksydacyjne produkty z witaminą C najlepiej nakładaj na skórę rano, wtedy zadziałają prewencyjnie i ochronią cię przed wolnymi rodnikami. Łącz witaminę C z innym antyoksydantem: kwasem ferulowym, który także rozjaśnia plamy posłoneczne, a do tego uspokaja nadaktywność melanocytów (komórek barwnikowych). Na przebarwienia możesz nakładać lekko złuszczające kremy m.in. z arbutyną, kwasem kojowym, azelainowym, salicylowym czy mlekowym.

Jeśli przebarwienia pojawiły się nagle i w dużej ilości, przebadaj swoją gospodarkę hormonalną. Zaburzenia pigmentacji mogą być jednym z objawów innych chorób ustrojowych. Przyjrzyj się także swojej pielęgnacji. Być może popełniasz jakieś błędy, np. stosujesz kremy z retinolem w słoneczne dni.?

Metody gabinetowe na przebarwienia

W każdym gabinecie dermatologicznym powinna być tzw. lampa Wooda, która emituje promieniowanie nadfioletowe. – Intensywność „świecenia“ zmian i ostrość ich brzegów mówi nam, jaka jest głębokość i rodzaj przebarwień – mówi dr Agnieszka Bliżanowska, specjalista dermatolog z Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm w Warszawie i Wrocławiu. Likwidujemy je na kilka sposobów, w zależności od ich charakteru, który po prostu warto najpierw zdiagnozować.

Co możesz zrobić w gabinecie zaraz po urlopie?

Wróciłaś z urlopu z przebarwieniami, chcesz delikatnie wyrównać koloryt, ale i cieszyć się wakacyjną opalenizną, bo w końcu wciąż mamy lato. W tej sytuacji najlepsze będą łagodne peelingi chemiczne: migdałowy albo pirogronowy.

• W okresie „babiego lata” możesz odświeżyć koloryt skóry za pomocą peelingu ferulowego. Peelingi typu Ferulac C Peel nie wymagają ochrony przez słońcem, a działają na większość posłonecznych problemów ze skórą, w tym wyrównują koloryt.

• Letnim zabiegiem są też resurfacingi enzymatyczno-chemiczne go, które wykorzystują właściwości enzymów probiotycznych zawartych w owocach (np. peeling mango). Wyrównują koloryt, lekko zmniejszają przebarwienia, przywracają skórze blask, a do tego regenerują naskórek.

Właściwa walka z przebarwieniami

Możesz ją zaplanować nawet na wrzesień, gdy promieniowanie słoneczne nie jest już tak intensywne. Pamiętaj, by przebarwienia na świeżo obejrzał lekarz, zdiagnozował ich głębokość i dobrał odpowiednią terapię.

Jeśli przebarwienia są zorganizowane, z wyraźnymi granicami najlepsze będą techniki laserowe np. Palomar Max G, Cutera Excel V. Zabiegi laserowe świetnie sprawdzają się przy pojedynczych brunatnych przebarwieniach i piegach na twarzy oraz w walce z plamami na dłoniach i dekolcie.

Rada eksperta dr Agnieszki Bliżanowskiej: To prawda, że zabieg jest nieprzyjemny, ale laser ma trzy zalety: sam zabieg jest szybki (trwa kilka minut), w niektórych przypadkach można pozbyć się przebarwień już po jednym zabiegu, a światło lasera może wnikać głęboko, do skóry właściwej, co oznacza, że możemy nim leczyć przebarwienia głębokie, które powstały kilka sezonów temu. Pamiętaj, że decyzję o wyborze metody podejmuje lekarz na podstawie analizy przebarwienia.

Jeśli przebarwienia są „rozlane” na skórze, kosmetologia sięga po innych pogromców: specjalistyczne peelingi depigmentacyjne.

• Cosmelan i Dermamelan to klasyka walki z przebarwieniami. Peeling wykonuje się w gabinecie, a potem kontynuujesz leczenie w domu za pomocą 3-tygodniowej terapii. Zabieg działa przy okazji odmładzająco (ma w składzie m.in. retinol), a do tego normalizuje cerę mieszaną i skłonną do wyprysków. Weź pod uwagę, że skóra będzie się łuszczyć (najpierw mocniej, a potem delikatnie prószyć przez cały okres terapii domowej).

• Alternatywą dla klasyki jest amerykańska terapia The Perfect Derma Peel z glutationem i kwasami TCA, retinowym, salicylowym, kojowym oraz witaminą C. Wskazany przy uporczywych przebarwieniach słonecznych i melasmie oraz bliznach na skórze. Peeling ten normalizuje proces produkcji melaniny w skórze i pracę melanocytów oraz ma ogólne działanie odmładzające. To jedyny na rynku peeling z glutationem, najsilniejszym antyoksydantem, który m.in. naprawia uszkodzenia kolagenu i elastyny. The Perfect Derma Peel sprawdza się w zabiegach na twarz, dekolt, dłonie, a nawet ramiona oraz plecy. Łuszczenie po nim trwa do tygodnia, zaczyna się po 3 dniach od zabiegu. Często wystarczy 1 zabieg, czasem pełną satysfakcję osiąga się po 2-4 zabiegach.

• Rada eksperta dr Agnieszki Bliżanowskiej: W głębokich terapiach depigmentacyjnych najważniejsze jest dobre zaplanowanie zabiegu. Z jednej strony czekamy na mniej nasłonecznione, z drugiej musimy zdążyć przed sezonem na sporty zimowe. Nie warto wykonywać takich zabiegów i jechać na narty. To skończy się tylko kolejnymi przebarwieniami. Dlatego zawsze proszę pacjentki, by przemyślały swoje plany. Jeśli np. wybierają się zimą w tropiki, to należy zacząć terapię wczesną jesienią lub nawet pod koniec lata. Terapie depigmentacyjne wymagają odpoczynku od słońca, przynajmniej miesiąca słonecznej abstynencji.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl