Specjalistyczna siatka na ratunek przepuklinie

lekarze specjaliści > Specjalistyczna siatka na ratunek przepuklinie

Warto wiedzieć

Specjalistyczna siatka na ratunek przepuklinie

medserwis.pl
Nadbrzusze, pępek, pachwina czy blizna pooperacyjna na brzuchu to miejsca najbardziej narażone na powstawanie przepuklin. Czym jest przepuklina i w jaki sposób ją leczyć? Odpowiedzi należy szukać wyłącznie w specjalistycznych gabinetach medycznych – my udaliśmy się do gabinetu medycyny estetycznej Medimel.

W momencie gdy w obrębie brzucha pojawia się miękka wypukłość chowająca się pod wpływem ucisku, oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z przepukliną. Jest to stan, w którym tkanka tłuszczowa, narząd wewnętrzny (najczęściej jelito) lub jego część przesuwa się po za swoje naturalne umiejscowienie i uwidacznia tuż pod powierzchnią ciała. Narząd „wydostaje się” przez powstałe otwarcie lub osłabioną błonę danego mięśnia lub powięzi.

Gdzie szukać przyczyn?

Przyczyną może być niemal wszystko co zwiększa nacisk w okolicach brzucha, m.in.: otyłość, dźwiganie ciężkich przedmiotów, biegunka lub zatwardzenie, a nawet uporczywy kaszel lub kichanie. Osłabienie mięśni może wynikać z uwarunkowania genetycznego, ale też niewłaściwego trybu życia np. złego odżywiania lub palenia papierosów. Występuje kilka rodzajów przepuklin, te najczęstsze to: pachwinowa (ok. 70 proc.), udowa (ok. 12proc), pępkowa (ok. 11proc.). oraz pooperacyjna Należy zdawać sobie sprawę, że przepuklina to nie tylko defekt kosmetyczny, nieleczona może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet zagrażać życiu – mówi dr Katarzyna Ostrowska-Clark, chirurg.

Lecz – nie ignoruj!

Co ważne, przepuklina nie znika samoczynnie, nie istnieją też żadne nie-operacyjne metody jej trwałego usunięcia. To przykład dolegliwości, której jedyną możliwością leczenia jest usunięcie poprzez zabieg operacyjny. Stosuje się dwie metody: klasyczną oraz laparoskopową. Chirurg musi dostać się do worka przepuklinowego i rozdzielić powstałe tam sieci bądź odcinki jelita i odprowadzić je do jamy brzusznej. Dla wzmocnienia efektu zabiegu stosuje się specjalistyczne siatki zapewniające wsparcie dla ścian mięśni i uniemożliwiające nawrót choroby.

- W gabinecie Medimel stosujemy m.innymi siatki Omyra® Mesh – mówi dr Katarzyna Ostrowska - Clark. - To pierwsza siatka, która minimalizuje ryzyko powstania infekcji i wzrostu bakterii oraz redukuje powstawanie zrostów. Materiał, z którego wykonana jest siatka umożliwia kontakt z jelitami. Ponadto siatka może być implantowana bezpośrednio na jelita. W rezultacie zapewnia jednolitą, mocną warstwę oporną na wzrost bakterii i minimalizującą ryzyko powstania infekcji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Korzyści płynące z zastosowania siatki to: bezpieczeństwo i możliwość dokładnego umiejscowienia, zapewnienie wsparcia dla ściany jamy brzusznej, łatwe przeprowadzenie siatki w troakar, ale też jej fiksacja za pomocą konwencjonalnych metod. W gabinecie Medimel operacje tego typu przeprowadza prof. Marek Ostrowski.

Zastosowanie nowoczesnej techniki operacyjnej i specjalistycznej siatki pozwala na szybki powrót pacjenta do zdrowia. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub (rzadziej) miejscowym. Zastosowanie niewielkich nacięć umożliwia schowanie blizn i szybsze gojenie ran. Operacja należy do zabiegów jednodniowych, jednak zaleca się by pacjent został na noc w gabinecie. Przez pierwsze dwa tygodnie zaleca się ograniczenie dźwigania, a także wymagających aktywności fizycznych. Do pełnej sprawności pacjent może wrócić sześć tygodnie po zabiegu. "

Autor: Agata Maksymiuk - MM Trendy

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl