Zdrowie intymne - kobieca sprawa

lekarze specjaliści > Zdrowie intymne - kobieca sprawa

Zdrowie intymne - kobieca sprawa

medserwis.pl
Schorzenia narządów płciowych mogą pojawić się u każdej kobiety – bez względu na wiek, przebyte wcześniej choroby czy liczbę odbytych porodów. Na szczęście współczesna ginekologia oferuje pacjentkom szybkie, bezpieczne i mało inwazyjne metody leczenia zdecydowanej większości tego typu schorzeń. W Klinice Wilmed gwarantujemy profesjonalną opiekę najwyższej klasy lekarzy ginekologów oraz nowoczesne zabiegi, wykonywane w życzliwej, pełnej troski atmosferze.

Na początek przypomnienie – każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna zgłosić się do lekarza ginekologa w celu wykonania podstawowego badania dróg rodnych oraz cytologii. To najlepszy sposób na zapobieganie chorobom intymnym, który daje jednocześnie szansę na ich szybkie wykrycie oraz skuteczne leczenie. Nie wolno też lekceważyć żadnych objawów ze strony dróg rodnych, takich jak ból, pieczenie, swędzenie, upławy czy dyskomfort podczas współżycia. Współczesne metody diagnostyczne oraz mało inwazyjne, bezpieczne metody leczenia – dostępne w Klinice Wilmed – pozwalają jednoznacznie określić podłoże danego schorzenia oraz wdrożyć najlepiej dopasowane do danych potrzeb sposoby terapii.

Krioterapia – sposób na nadżerkę

Nadżerka to problem ginekologiczny, który może dotyczyć nawet około 30% kobiet w naszym kraju. Mianem tym określa się zazwyczaj niewielką, nierówną rankę o brodawkowatej powierzchni, powstającą na błonie śluzowej szyjki macicy od strony pochwy. Nadżerki mają różne podłoże: mogą być efektem nieleczonych stanów zapalnych pochwy, urazów mechanicznych powstałych podczas współżycia, licznych porodów, poronienia czy długotrwałego stosowania wkładki domacicznej. Nadżerka z reguły nie jest groźnym schorzeniem, ale absolutnie nie można jej lekceważyć – nieleczona może bowiem przekształcić się w nowotwór.

W Klinice Medycznej Wilmed nadżerkę leczymy przy pomocy nowoczesnego i mało inwazyjnego zabiegu krioterapii. Polega on na poddaniu zainfekowanych komórek działaniu bardzo niskiej temperatury (-192°C), co prowadzi do ich obumarcia. Krioterapia jest o wiele bezpieczniejszą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych, cechuje się większą skutecznością, nie powoduje infekcji czy uszkodzeń zdrowych struktur tkankowych.

Torbiele i kłykciny kończyste – tu pomoże… prąd
Innym schorzeniem, z którym stosunkowo często Pacjentki zgłaszają się do specjalistów z Kliniki Wilmed, są kłykciny kończyste – brodawkowate zmiany, wywołane przez niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), występujące najczęściej w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, niekiedy osiągające bardzo duże rozmiary. Choć nie wywołują bólu, pieczenia czy swędzenia, trzeba je koniecznie leczyć, gdyż mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym nowotworów.

Mało inwazyjną i skuteczną metodą usuwania kłykcin kończystych jest przeprowadzana w Klinice Wilmed elektrokoagulacja, czyli zabieg z wykorzystaniem prądu elektrycznego o ściśle określonym natężeniu. Specjalny aparat wyposażony w metalową elektrodę emituje energię elektryczną, a powstające w tym czasie ciepło powoduje ścinanie białek, znajdujących się w zmienionych chorobą tkankach. Kłykciny ulegają wysuszeniu i oddzielają się od zdrowych tkanek. Zabieg wymaga sedacji, czyli uśpienia pacjenta na krótki czas, jest jednocześnie szybki i nie pozostawia blizn. Co ciekawe, metodą elektrokoagulacji można również usuwać np. torbiele szyjki macicy.

Konizacja w leczeniu dysplazji szyjki macicy

W Klinice Wilmed nasze Pacjentki mogą skorzystać również z zabiegu konizacji, wykonywanego w przypadku dysplazji szyjki macicy średniego i dużego stopnia. Na czym polega to schorzenie? Są to zaburzenia rozwoju komórek błon śluzowych szyjki macicy, będące najczęściej efektem przewlekłego, nieleczonego zakażenia wirusem HPV. Dysplazja jest o tyle niebezpieczna, że bardzo często przebiega bezobjawowo, a z czasem może przekształcić się w raka.

Bardzo skutecznym sposobem leczenia dysplazji szyjki macicy jest zabieg konizacji, czyli wycięcia stożkowatego fragmentu tkanek z pochwowej części szyjki macicy. W trakcie zabiegu pacjentka pozostaje w pozycji, jak podczas badania ginekologicznego. Za pomocą wziernika lekarz rozchyla wejście do pochwy, a następnie usuwa zmienione tkanki z wykorzystaniem skalpela lub pętli elektrochirurgicznej. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a pełna rekonwalescencja trwa od 2 do 4 tygodni. W tym czasie u pacjentek mogą występować lekkie plamienia z dróg rodnych, a do czasu pełnego zagojenia zaleca się rezygnację ze współżycia oraz stosowania tamponów. Konieczne jest oczywiście zachowanie zasad higieny intymnej. Wycięte tkanki trafiają natomiast do badania histopatologicznego.

Labioplastyka – zabieg nie tylko estetyczny

Labioplastyka to zabieg, którego celem jest skorygowanie zbyt dużych, zniekształconych lub niesymetrycznych warg sromowych mniejszych i większych. Dla wielu kobiet ich nieestetyczny wygląd bywa powodem kompleksów czy zaniżonej samooceny, prowadząc niekiedy do zaburzeń libido czy nawet rezygnacji ze współżycia seksualnego. Niekiedy niesymetryczne lub zbyt duże wargi sromowe są jednak przyczyną problemów ze zdrowiem: obcierają się podczas noszenia obcisłej bielizny czy spodni, tworzą się na nich zaczerwienienia czy odarcia naskórka. Labioplastyka pozwala raz na zawsze pozbyć się tego problemu.

Zabieg zmniejszenia warg sromowych polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, tkanki podskórnej i skóry, przy jednoczesnym nadaniu im pożądanej wielkości i kształtu. Z kolei korektę niesymetrycznych warg sromowych można wykonać poprzez wypełnienie ich tłuszczem pacjentki pobranym wcześniej z okolicy pępkowej lub preparatami na bazie kwasu hialuronowego. Labioplastyka może zostać jednocześnie połączona z waginoplastyką.

To oczywiście nie jedyne zabiegi i usługi ginekologiczne, oferowane w naszej klinice. Wszystkie Panie uzyskają od naszych specjalistów porady w zakresie leczenia guzów piersi, zmian zapalnych oraz nowotworowych raka szyjki macicy, ale także labioplastyki czy nowoczesnej antykoncepcji. Zapraszamy do kontaktu!

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl