Cellulit pod kontrolą

MEDserwis.pl >Cellulit pod kontrolą

Cellulit pod kontrolą

medserwis.pl Autorką artykułu jest:

Dr nauk med. Elżbieta Podgórska
Cellulit – przyczyny, etapy, podział

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci, a właściwie pacjentki, jest cellulit. Termin ten został użyty po raz pierwszy w 1920r. i określono nim zmiany skórne w postaci tzw. ,,skórki pomarańczowej”, które dotykają ponad 60% kobiet i niewielkiego odsetka mężczyzn, a których czynnikiem wywołującym są hormony, przede wszystkim estrogeny i progesteron, a także nadmiar insuliny. Estrogeny są odpowiedzialne za obrzęk tkanek, zaburzenia metabolizmu w komórkach tłuszczowych (adipocytach), nadmierne gromadzenie tłuszczu i toksyn w tkance podskórnej, rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wspomniane zaburzenia zmieniają ukrwienie tkanek, zmniejszają metabolizm w tkance podskórnej i przyczyniają się do patologicznych zmian w tkance łącznej. Zmiany hormonalne są najczęstsze w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży i w okresie menopauzy. Do innych czynników wpływających na rozwój cellulitu należą: źle zbilansowana dieta, spożywanie w nadmiarze cukrów prostych, tłuszczu i sodu. Nadmierna ilość węglowodanów prowadzi do wzrostu biosyntezy kwasów tłuszczowych i trójglicerydów, co powoduje wzrost objętości komórek tłuszczowych i działa niekorzystnie na stężenie insuliny, natomiast nadmiar sodu przyczynia się do zatrzymywania wody i nasila obrzęki. Dieta uboga w błonnik z kolei nasila zaparcia, co skutkuje zaburzeniami krążenia w naczyniach żylnych kończyn dolnych. Cellulit może pojawić się przy współistnieniu otyłości, cukrzycy, przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, w okresie dojrzewania, w ciąży, w okresie menopauzy i w czasie stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Nie bez znaczenia jest czynnik genetyczny. Nasilenie cellulitu jest często zbliżone u kobiet należących do tej samej rodziny. Ważnym czynnikiem sprzyjającym cellulitowi jest siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, palenie tytoniu, stres, noszenie szpilek i obcisłych ubrań zaburzających ukrwienie.

Obraz kliniczny i histopatologiczny cellulitu jest bardzo zróżnicowany i zależy od stadium zaawansowania. Lipodystrofia rozwija się w kilku etapach przez wiele miesięcy lub lat. Etap I przebiega bez typowych objawów klinicznych. Pojawia się zastój w naczyniach żylnych i limfatycznych i wzrost przepuszczalności ich ściany, obrzęk tkanek. Rozpoczyna się nadmierne gromadzenie i odkładanie tłuszczu o zmienionym składzie (zaburzone relacje nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych). Pojawia się ciastowatość skóry, zmniejszenie jej elastyczność i hipotermia. W etapie II po ujęciu skóry w fałd widoczne są wgłębienie i uwypuklenie - „pomarańczowa skórka”. Obrzęk jest stały, dochodzi do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, gromadzi się przesięk i dalsze zaburzenia mikrokrążenia. Etap III to utrwalona „skórka pomarańczowa” z tworzącymi się mikroguzkami oraz dalsze upośledzenie mikrokrążenia, obniżenie elastyczności skóry, zwłóknienie tkanki podskórnej. W etapie IV objawy są bardziej nasilone niż w stadium III. Guzki wyraźniej zaznaczone i wyczuwalne palpacyjnie, mogą dawać dolegliwości bólowe.


Sposoby na cellulit

Do najstarszych metod walki z cellulitem należą: masaże i endermologia, nadal polecane. Ważne jest ograniczenie w codziennej diecie soli, słodyczy, tłuszczu zwierzęcego, zwiększenie pełnoziarnistych produktów zbożowych (gruboziarniste kasze, płatki owsiane, gryczane, z amarantusa), orzechów, nasion dyni i słonecznika, roślin strączkowych, warzyw, ponadto umiarkowane ilości owoców, chudego mięsa, produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, zdrowych tłuszczów (olej lniany, oliwa z oliwek), orzechów i nasion oraz chudych ryb. Korzystnie działa zwiększenie błonnika pokarmowego w diecie oraz picie dużej ilości wody niegazowanej niskozmineralizowej (min. 8 szklanek dziennie). Bardzo ważne są regularne ćwiczenia fizyczne. Najefektywniejszy jest trening nóg, ponieważ tutaj znajdują się największe grupy mięśniowe. Doskonałe efekty daje trening interwałowy, np. 15 minutowe ćwiczenia fizyczne odpowiednio dobrane tak, aby w krótkim czasie spalić więcej kalorii. Ważny jest prawidłowy wypoczynek – pełnowartościowy, 8 – godzinny sen i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Inne dobre metody to: naprzemienny prysznic (ciepły i zimny), masaż skóry, peelingi mechaniczne oraz odpowiednie kosmetyki. Prawidłowa pielęgnacja ciała z użyciem skutecznych kosmetyków jest podstawą profilaktyki i postepowania przeciwcelulitowego. Zastosowanie peelingów poprawia powierzchowną penetrację składników aktywnych do skóry i tkanki podskórnej. Najlepszą porą do stosowania preparatów przeciwcellulitowych jest wieczór. W nocy bowiem zachodzą w skórze i tkance podskórnej i wielu narządach intensywne procesy regeneracyjne, odtwórcze i detoksykacyjne. Wydziela się wówczas więcej hormonu wzrostu niż kortyzolu, poprawia się ukrwienie skóry i tkanek podskórnych, zwiększa się przepuszczalność skóry i wzrasta zdolność wchłaniania substancji odżywczych z kosmetyków.

Skuteczne lekarskie metody leczenia cellulitu

KARBOKSYTERAPIA
– to złoty standard. Terapia „cudownym gazem” polega na śródskórnym lub podskórnym precyzyjnym wstrzykiwaniu dwutlenku węgla (CO2). Podawany w ten sposób gaz rozchodzi się równomiernie pod skora, rozszerzając naczynia, zwiększając natlenienie tkanek i przywracając prawidłowy metabolizm komórkom. Jest to terapia bodźcowa, co oznacza, ze pod wpływem CO2 stymulujemy procesy regeneracyjne i naprawcze w tkance. Dochodzi do szybkiej eliminacji zalegających w skórze toksyn. Zabieg ma dodatkowe działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Dzięki niemu poprawia się napięcie i elastyczność skory, również po porodzie. Skora staje się wyraźnie odżywiona, zregenerowana i „wyprasowana”. Zanika efekt „pomarańczowej skorki”. Gaz jest sterylny, jego ilość i prędkość podania są ścisłe kontrolowane. Udoskonalona metoda podgrzewania gazu wpływa na redukcje bólu. Podawany podczas zabiegu CO2 wchodzi w reakcje z cząsteczkami wody, tworząc cząsteczkę kwasu węglowego, który obniża ph tkanki. Następuje zakwaszenie danego obszaru i zwiększenie uwalniania tlenu z hemoglobiny. Lepsze dotlenienie tkanek przyczynia się do zwiększenia angiogenezy (proces tworzenia nowych naczyń włosowatych), przebudowy kolagenu i regeneracji skory właściwej. W wyniku dalszych reakcji chemicznych zachodzących w tkankach, ich ph staje się zasadowe, co prowadzi do uzyskania efektu znieczulającego i spazmolitycznego, nasilając m.in. utlenianie tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Aby rezultaty były trwale dobrze jest skorzystać z serii zabiegów, najlepiej dziesięciu (optymalnie po dwa zabiegi w ciągu tygodnia). Karboksyterapia jest zabiegiem dla każdego, kto pragnie pozbyć się cellulitu, ujędrnić skore twarzy i ciała, a nawet poprawić napięcie okolic intymnych i ich odmłodzić. Karboksyterapia to metoda całkowicie bezpieczna, mało inwazyjna i klinicznie sprawdzona. Działa również na obrzęki, sińce pod oczami, stymuluje wzrost włosów i gojenie się ran. Zalecane jest wykonanie od 3-10 zabiegów, 2 razy w tygodniu.

METODY INIEKCYJNE - klasyczna mezoterapia i podskórne podawanie specjalnych koktajli do wygładzenia nierówności (np. RRS HA Cellutrix, Cellu Care) zawierających w swoim składzie: kwas hialuronowy, krzem organiczny, antyoksydanty, lipolityki, flawonoidy, mikroelementy, witaminy, rutynę, wyciągi roślinne z karczocha, nostrzyka żółtego, milorząbu japońskiego. Oprócz redukcji cellulitu dochodzi do ujędrnienia skory i poprawy jej jakości, redukcji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zalecane jest wykonanie 4-6 zabiegów w odstępach tygodniowych, 1-3 sesje w roku.

AQUALYX – lipoliza iniekcyjna. Wspomaganie leczenia cellulitu z tzw. lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Polega na wstrzykiwaniu do leczonego obszaru substancji działających niszcząco na komórki tłuszczowe (deoksycholan sodu, nie fosfatydylocholina). Zawartość zniszczonych komórek tłuszczowych transportowana jest do wątroby i wydalana z organizmu przez nerki. Aqualyx podaje się specjalną metodą intralipoterapii. Polecane jest wykonanie kilku zabiegów co dwa tygodnie.

FALE RADIOWE, czyli radiofrekwencja – THERMAGE: nowatorska metoda polegająca na wykorzystaniu fal radiowych do likwidacji cellulitu, ale przede wszystkim do zwiększenia napięcia i ujędrnienia skory. Polecana dla osób z nadmiarem skory na wewnętrznych powierzchniach ud i ramion oraz osób z obwisłymi pośladkami. Daje widoczny efekt poprawy elastyczności i napięcia skory twarzy, dekoltu oraz piersi. Rewelacyjne efekty uzyskuje się stosując ją na zwiotczałą skórę brzucha (np. po ciąży). Zabieg pobudza naturalne mechanizmy organizmu powodujące regenerację włókien kolagenowych, które odpowiadają za właściwe napięcie, elastyczność i młody wygład skóry. Efekty zabiegu Thermage widoczne są już po jednym zabiegu i utrzymują się przez 4-5 lat, w zależności od stanu skóry i naturalnego procesu starzenia. Zabieg wykonuje się jednorazowo.

NICI PDO – biodegradowalne, samorozpuszczalne nici o różnej długości zbudowane z polidioksanonu, substancji z której składają się wchłanialne nici chirurgiczne. Podane do obszaru objętego cellulitem napinają i wygładzają mechanicznie skore, tworząc rodzaj rusztowania. Ponadto stymulują produkcję naturalnego kolagenu i elastyny. Wchłaniają się w ciągu 2-9 miesięcy, dając efekt utrzymujący się ponad rok.

Nieodzownym elementem podtrzymującym efektywność wszystkich zabiegów medyczno-dermo-kosmetycznych jest ich systematyczne stosowanie, konsekwentna zmiana nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i innych działań prozdrowotnych. Nowoczesne kosmetyki przeciwcellulitowe namacalnie poprawiają kondycję skóry i tkanki podskórnej. Regularne ich stosowanie potrafi zdziałać cuda, pod warunkiem, że będą włączone do kuracji przeciwcellulitowej, łącznie z odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną i we właściwym czasie.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl