Chrapanie kobiet w ciąży

lekarze specjaliści > Chrapanie kobiet w ciąży

Chrapanie kobiet w ciąży

Aż 90% kobiet w ciąży chrapie! Takie są wartości szacunkowe. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są tego skutki zarówno dla przyszłej mamy jak i dla dziecka?

Aż 90% kobiet w ciąży chrapie! Takie są wartości szacunkowe. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są tego skutki zarówno dla przyszłej mamy jak i dla dziecka? Jak sobie z tym radzić?
Dlaczego kobiety w ciąży zaczynają chrapać?

Ograniczenie drożności górnych dróg oddechowych w trakcie snu - oto powód chrapania. W głębokiej fazie snu (w trakcie trwania której organizm najbardziej odpoczywa) przybiera ono na sile powodując przeróżne dysfunkcje organizmu. Przyczyny chrapania w czasie ciąży to:

• przyrost masy ciała;
• zbyt wysoki wskaźnik BMI;
• zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej;
• ucisk na przeponę.

Za chrapanie ciężarnych odpowiadać mogą także: zmiany hormonalne (estrogen jest przyczyną obrzęku śluzówki nosa), zatrzymywanie wody w organizmie matki, lecz również najzwyklejsze przeziębienie zatykające nos.

Jakie są skutki chrapania dla przyszłej mamy i dziecka?


Złe samopoczucie, notoryczne zmęczenie, ale na tym nie koniec. Chrapanie może być przyczyną o wiele poważniejszych schorzeń - bezdechów sennych. Dla przyszłej mamy i dziecka jest to wyjątkowo niebezpieczne. Zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego, który diagnozuje się tylko i wyłącznie u kobiet w ciąży i w połogu. Podczas chrapania oraz bezdechów sennych krew nie zostaje odpowiednio dotleniona, co z pewnością odbije się negatywnie również na zdrowiu dziecka. Nadciśnienie w ciąży, które jest skutkiem chrapania dodatkowo przyczynia się do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka (10 % częściej niż u kobiet niechrapiących). Ponadto zdrowy, niezaburzony sen ma ogromne znaczenie dla regeneracji mięśni i odciążenia kręgosłupa - wyjątkowo narażonego na nadwyrężenia w czasie trwania ciąży. Zaburzenie snu chrapaniem skutkuje zaburzeniami nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym oraz krwionośnym.

Jak radzić sobie z chrapaniem w ciąży?

W celu usprawnienia przepływu powietrza w trakcie snu można zastosować kilka sposobów zalecanych przez lekarzy. Poza zbilansowaną dietą oraz odpowiednią aktywnością fizyczną zazwyczaj zaleca się:
spanie na płaskich poduszkach - płaskie poduszki utrzymują w odpowiedniej pozycji głowę oraz ułożenie górnych dróg oddechowych;
wykonywanie inhalacji – z soli fizjologicznej lub na bazie wody morskiej, aby dodatkowo nawilżyć śluzówkę nosa. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do tego celu. Można również wykonywać napary z ziół
wykonywanie ćwiczeń oddechowych - zaleca się ćwiczenia prawidłowego oddychania , aby oddechy były głębokie i powolne w celu prawidłowego dotlenienia organizmu. Jeśli nie potrafimy wykonać samodzielnie takich ćwiczeń można zapisać się na zajęcia pilates lub jogi.
dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza – powietrze w pomieszczeniu w którym śpimy nie może być ani zbyt suche ani zbyt wilgotne, ponadto warto pamiętać o odpowiednim przewietrzeniu pokoju;
zastosowanie aerozoli – można stosować donosowe steroidy w III trymestrze ciąży, by poprawić drożność nosa. Kropli z xylometazoliną lub oxymetazoliną nie można stosować, bo mogą indukować przedwczesny poród. Aby dobrać najbardziej skuteczne oraz bezpieczne rozwiązanie niezbędna jest konsultacja z laryngologiem oraz z lekarzem prowadzącym ciążę.

Nie należy bagatelizować chrapania w trakcie ciąży. Ma ono istotne następstwa dla całego organizmu. Dodatkowo chrapanie często jest objawem występowania bezdechów, które są bardzo groźne dla naszego i dziecka zdrowia.

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl