Jak chronić się przed świerzbem?

lekarze specjaliści > Jak chronić się przed świerzbem?

Jak chronić się przed świerzbem?

Co to jest świerzb?

Świerzb jest chorobą skóry wywoływaną przez pasożyta należącego do rzędu roztoczy – świerzbowiec ludzki ( Sarcoptes scabiei). Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią.
Nie potwierdzono zależności występowania choroby od warunków socjoekonomicznych, płci lub wieku chorego. Stwierdzono jedynie, że w środowiskach zaniedbanych szerzy się łatwiej i szybciej. Zamknięte skupiska ludzi takie jak szkoły, domy opieki, szpitale, więzienia, stwarzają sprzyjające warunki do zakażeń.

Świerzbowcem, podobnie jak wszawicą, można się zarazić pomimo dbania o higienę osobistą.
Pasożyt świerzbowiec ludzki jest niedostrzegalny gołym okiem. Zagnieżdża się w naskórku tworząc system kanalików i jamek. W nich samice składają jaja, z których z kolei wylęgają się larwy.
Świerzbowiec lubi szczególnie miejsca ciepłe i ukryte w fałdach skóry. Pojawia się więc między palcami, w pachwinach, za uszami, w okolicy narządów rodnych, pod piersiami, na linii pasa. U dzieci zmiany w postaci grudkowatej wysypki pojawiają się najpierw na dłoniach i podeszwach stóp.
Na świecie na świerzb choruje około 5% ludności.

Jakie objawy wywołuje świerzbowiec?

W miejscach bytowania pasożyty pozostawiają odchody, które wywołują silną reakcję alergiczną, objawiającą się nieznośnym swędzeniem skóry. Objawy te występują zazwyczaj po około 3-4 tygodniach po zakażeniu.
Swędzenie skóry wywołuje przymus drapania się, co powoduje dalsze podrażnienia skóry. Potrzeba ta nasila się, gdy ciało jest rozgrzane np. po kąpieli, w czasie snu, po wejściu z chłodu do ciepłego pomieszczenia. Na skutek drapania pasożyty rozprzestrzeniają się na zdrową skórę, zakażając coraz większą powierzchnię.

Jak można się zarazić świerzbowcem?

Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorą skórą lub przedmiotami używanymi przez chorego. Można się zarazić przebywając we wspólnych pomieszczeniach, przez spanie w pościeli chorej osoby, pożyczanie od niej ubrania. W grupie ryzyka znajdują się dzieci, które mogą się zarazić w czasie wspólnych zabaw.
Świerzbowiec ludzki może przeżyć poza organizmem żywiciela do 3 dni.

Jak leczyć świerzb?

Świerzb jest często błędnie diagnozowany, ponieważ jego objawy przypominają inne choroby. Tymczasem, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby, leczenie należy podjąć jak najszybciej od momentu zakażenia. Nasilony świąd skóry, zwłaszcza jeśli dokucza też innym domownikom, zawsze powinien nasuwać podejrzenie świerzbu. Należy wtedy zasięgnąć porady dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie.
Działanie lecznicze wykazują preparaty zawierające permetrynę, benzoesan benzylu ( ScabiDerm, Novoscabin), związki siarki. Preparatem należy smarować całe ciało i pozostawić na skórze co najmniej 8 godzin.

W leczeniu pomocne są okłady z octu oraz kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego i olejku z drzewka herbacianego.
Ze świerzbem powinna walczyć nie tylko osoba zarażona, ale wszystkie osoby z nią mieszkające. Wszystkie ubrania, pościel, ręczniki należy uprać, inne rzeczy wymrozić.

Jak zapobiegać?

Oczywiście, najlepszą formą profilaktyki jest unikanie kontaktu z osobą zarażoną. Poza tym warto pamiętać, że pasożyty nie lubią czystości. Należy często i regularnie zmieniać pościel, piżamę, ręczniki, a w czasie podróży i przebywania w dużych skupiskach ludzi zawsze używać własnych przedmiotów osobistych.
W razie zauważenia niepokojącego świądu skóry, należy udać się do lekarza.

medserwis.plSCABIderm 100 ml

SCABIderm 100 ml

Ochronny płyn na skórę


Zawiera 10% benzoesanu benzylu, który wykazuje właściwości owadobójcze i jest z powodzeniem stosowany jako środek zwalczający pasożyty takie jak: świerzbowiec i wszy. Łagodzi podrażnienia i świąd.

SCABIderm dobrze rozprowadza się na skórze i łatwo wchłania. Opakowanie z atomizerem ułatwia aplikację.

Zaleca się do stosowania przez osoby ze skłonnością do chorób pasożytniczych, przebywających w dużych skupiskach ludzi ( np. domy opieki, więzienia) i w złych warunkach higieniczno-sanitarnych.


Podmiot odpowiedzialny: Scan Anida Sp. z o.o.

www.scananida.com.pl>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl