Dzieciństwo bez próchnicy to szczęśliwe dzieciństwo

MEDserwis.pl >Dzieciństwo bez próchnicy to szczęśliwe dzieciństwo

Dzieciństwo bez próchnicy to szczęśliwe dzieciństwo

medserwis.pl Na pytania odpowiadała:

lek. dent. Anna Wójcicka-Mierniczek,
specjalista stomatologii ogólnej
Dentima Specjalistyczne Centrum Stomatologii s.c.
Ul. Wł. Żeleńskiego 86
www.dentima.pl


Jaki jest wpływ stanu zębów na ogólny stan zdrowia dziecka ?

Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka. Próchnica jest chorobą bakteryjną, zakaźną, szczególnie szybko rozprzestrzeniającą się w zębach mlecznych. Nieleczona próchnica szybko może doprowadzać do powikłań miejscowych i ogólnych.

A na stan jamy ustnej dziecka ?

Zaawansowane stany chorobowe zębów mlecznych mogą być przyczyną uszkodzenia zawiązków zębów stałych. Nieleczona próchnica może powodować: bolesne stany zapalne okolicznych tkanek miękkich, z obrzękiem i dolegliwościami ogólnymi (niepokój dziecka, brak łaknienia, zaburzenia snu, gorączka), zapalenie zatoki szczękowej, rozsianie bakterii po całym organizmie, wywołując różne powikłania (bóle stawów i mięśni, choroby serca, nerek skóry, oczu), utrudnione żucie i odgryzanie pokarmów (bóle brzucha, spadek masy ciała), zaburzenia mowy, problemy natury estetycznej (przy zniszczeniu przez próchnicę zębów przednich).

W jaki sposób zabezpieczać się przed rozwojem próchnicy u dzieci i jej konsekwencjami ?

Mówiąc o zapobieganiu próchnicy u dzieci należy zwrócić uwagę na profilaktykę próchnicy u kobiet w ciąży. Przyszłe mamy powinny zadbać o wyleczenie swoich zębów z próchnicy, wyeliminowanie stanów zapalnych dziąseł. Należy zwrócić uwagę, że dziecko rodząc się nie ma bakterii w jamie ustnej. Ważne jest aby unikać całowania niemowlęcia w usta, nie oblizywać smoczków dziecka, nie używać wspólnych sztućców. Dotyczy to przede wszystkim matki, ale też osób z najbliższego otoczenia dziecka.
Bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, odpowiednia dieta i regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Co rozumieć przez odpowiednią dietę ?

Pod koniec 1 roku życia dziecka – posiłki płynne powinny być częściowo zastępowane posiłkami stałymi .Należy ograniczyć karmienie nocne (mleko ,kaszki), nie należy podawać słodkich napojów lub soków owocowych. Mogą one prowadzić do powstawania próchnicy tak zwanej butelkowej. W 2 roku życia dziecka należy zminimalizować częstość podawania pokarmu butelką. Należy wprowadzać pokarmy twarde, nierozdrobnione, wymagające gryzienia. Żucie pobudza wydzielanie śliny, która ma działanie przeciw próchnicowe, żucie korzystnie wpływa na rozwój szczęk i żuchwy.
Niezalecane są pokarmy papkowate, kleiste, które przylepiają się do powierzchni zębów powodując ich demineralizację i zwiększają ich podatność na próchnicę. Powyżej 2 roku życia dziecko powinno zjadać 5 posiłków dziennie. Ważne aby kolejny posiłek był spożywany najwcześniej po upływie 2-óch godzin, bez podjadania między nimi. Dzieci starsze powinny spożywać posiłki o określonych porach i unikać przekąsek.

Od kiedy należy zacząć myć zęby dziecka?

Utrzymywanie higieny jamy ustnej należy rozpocząć w pierwszych miesiącach życia dziecka, jeszcze przed wyrznięciem zębów mlecznych. Konieczne jest przemywanie bezzębnych wałów dziąsłowych zwilżonym w wodzie przegotowanej lub roztworze rumianku jałowym gazikiem nawiniętym na palec. Zabieg ten należy wykonywać dwa razy dziennie a przynajmniej wieczorem przed snem dziecka. Podobnie należy postępować gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Po wyrośnięciu zębów trzonowych należy zacząć używać szczoteczki, z miękkim włosiem i małą główką. Do drugiego roku życia ilość nakładanej pasty jest minimalna, bez fluoru. Gdy dziecko nauczy się wypluwać wprowadzamy pastę z fluorem. Zaleca się szczotkowanie dwa razy dziennie przez 2 minuty. Do 6 roku życia a nawet dłużej zęby dziecku powinni myć rodzice lub opiekunowie. U najmłodszych dzieci należy czyścić zęby wykonując ruchy okrężne a u dzieci starszych okrężno-wymiatające. Około 3 roku życia można wprowadzić szczoteczkę elektryczną.
Dzieci w wieku 6 lat mogą zacząć używać płyny do płukania ust, a w wieku 8 lat nitkę dentystyczną do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym?

Na pierwszą wizytę należy się zgłosić z dzieckiem między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Niedopuszczalne jest odwlekanie wizyty do czasu wystąpienia dolegliwości bólowych. Pierwsza wizyta jest wizytą adaptacyjną . Lekarz przekazuje rodzicom podstawowe informacje w zakresie przeprowadzania zabiegów higienicznych , ocenia stan zdrowia i higieny jamy ustnej dziecka, sprawdza prawidłowość wyrzynania zębów. Ważne aby prawidłowo przygotować dziecko do pierwszej wizyty, wybrać porę dnia odpowiednią dla dziecka , aby nie było ono zmęczone, około 2 godziny po posiłku. Kolejne wizyty powinny odbywać się co 3-6 miesięcy, w zależności od ryzyka próchnicy i ogólnego stanu zdrowia dziecka. W czasie wizyt kontrolnych można przeprowadzać zabiegi profilaktyczne, które mają wzmocnić strukturę zębów. U dzieci do 6 roku życia można wykonać lakierowanie zębów, polegające na nałożeniu preparatów fluorowych na powierzchnie zębów. W zależności od ryzyka próchnicy zabiegi te powtarza się 2-4 razy w roku. W zębach trzonowych stałych, przede wszystkim w wyrastających między 5 a 6 rokiem życia szóstkach wykonuje się lakowanie. Polega ono na wypełnieniu zagłębień i bruzd specjalnym materiałem, który zabezpiecza je przed czynnikami wywołującymi próchnicę.

Podsumowując można stwierdzić, że stan zdrowia jamy ustnej dzieci zależy od zachowań prozdrowotnych rodziców, ich wiedzy i konsekwencji w promowaniu właściwych nawyków u dzieci?

Tak, jak najbardziej.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9648 )