Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży - FAKTY I MITY

MEDserwis.pl >Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży - FAKTY I MITY

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży - FAKTY I MITY

medserwis.pl Na pytania czytelników odpowiada:

Lek. dent. Agnieszka Klarenbach
Dentima Specjalistyczne Centrum Stomatologii s.c.
Ul. Wł. Żeleńskiego 86
www.dentima.pl
Czy kobieta w ciąży powinna leczyć swoje zęby? Może lepiej poczekać z tym do porodu?

W Polsce nadal istnieje przekonanie, że leczenie stomatologiczne kobiet ciężarnych jest niebezpieczne i lepiej poczekać z nim aż do rozwiązania ciąży. Jest to MIT! Kobiety ciężarne mogą a nawet powinny leczyć swoje zęby...nie tylko w trosce o swoje zdrowie ale również o zdrowie maluszka. Leczenie stomatologiczne jest bezpieczne w każdym trymestrze.

Czy stany zapalne zębów u matki mogą być niebezpieczne także dla płodu?

Jak najbardziej. Wszystkie stany zapalne w jamie ustnej przyszłej mamy to groźne bakterie, które krążą w całym jej krwioobiegu a zatem i w krwioobiegu dziecka. Wszystkie badania naukowe dowodzą, że nieleczone zębopochodne stany zapalne aż siedmiokrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu oraz mogą być przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka.

Kiedy zatem najlepiej pojawić się na wizycie kontrolnej?

Jeśli jesteś w ciąży zaplanuj swoje wizyty kontrolne na początku, w połowie i pod koniec ciąży. Wykonaj wszystkie niezbędne zabiegi. Nie odkładaj ich na czas po porodzie! Po rozwiązaniu ciąży będziesz mieć znacznie mniej czasu dla siebie. Poinformuj stomatologa przed każdą wizytą, że jesteś w ciąży. Będziesz miała wtedy pewność, że lekarz dopasuje plan leczenia do twoich ograniczeń i zadba o komfort twój i twojego maluszka.

„Moje dziąsła bardzo krwawią”- często słyszymy od przyszłych mam. Dlaczego tak się dzieje?

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie ciężarnej powodują zwiększoną skłonność do stanów zapalnych w jamie ustnej oraz zmianę pH śliny. Może objawiać się to rozpulchnieniem dziąseł oraz ich krwawieniem podczas szczotkowania Dlatego tak ważny jest regularny zabieg higienizacji (profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie). Po wykonanym zabiegu stomatolog powinien przeprowadzić dokładny instruktaż higieny jamy ustnej a także wytłumaczyć jak zadbać o zdrowie jamy ustnej w trakcie ciąży. Szczotkuj zęby po każdym posiłku, używaj nici dentystycznych i unikaj płynów do płukania zawierających w swoich składzie alkohol.

Większość kobiet twierdzi, że po ciąży ich zęby „posypały się”...?

Ciąża nie jest chorobą i nie ma bezpośredniego wpływu na stan naszego uzębienia. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie powoduje „odwapnienia” i osłabienia szkliwa zębów. Jednak faktycznie częste spożywanie posiłków, podjadanie (zwłaszcza w nocy), nudności i wymioty mogą stać się przyczyną dość szybkiego rozwoju próchnicy u przyszłej mamy.

Większość z nas bardzo boi się bólu o stomatologa. Czy znieczulenie u kobiet w ciąży jest bezpieczne?

Istnieją leki znieczulające, które są całkowicie bezpieczne dla kobiet ciężarnych. Należy także pamiętać o tym, że ból, stres i uwalniany w związku z tym hormon stresu w trakcie zabiegu stomatologicznego mogą mieć znacznie bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie.


Czy istnieją zabiegi stomatologiczne, które są przeciwwskazane w ciąży?

Wszystkie zdjęcia RTG są niewskazane przez cały okres ciąży (zwłaszcza w I trymestrze). Dlatego też planując powiększenie rodziny jeszcze zanim zajdziesz w ciążę odwiedź swojego stomatologa i przy okazji badania kontrolnego wykonaj wszystkie niezbędne zdjęcia RTG (mogą się przydać kiedy będziesz już w ciąży).
Przeciwwskazany jest również zabieg wybielania zębów, ponieważ nie znamy dokładnego wpływu żelu wybielającego na płód.
W I trymestrze ciązy staramy się także nie wykonywać zabiegu usunięcia zębów chyba, że istnieje taka konieczność. Ma to głównie związek z ryzykiem zwiększonego krwawienia po zabiegu.

Reasumując : chcesz zadbać o swoje zdrowie i o zdrowie Twojego dziecka- zadbaj o zęby w trakcie ciąży!

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9645 )