Pocałunek wampira, czyli terapia osoczem bogatopłytkowym

MEDserwis.pl >Pocałunek wampira, czyli terapia osoczem bogatopłytkowym

Pocałunek wampira, czyli terapia osoczem bogatopłytkowym

medserwis.pl
W ludzkim organizmie zachodzi wiele fascynujących reakcji, a jedną z nich jest proces, który polega na samoistnej regeneracji uszkodzonych komórek i tkanek. Medycyna estetyczna wykorzystuje tę właściwość, oferując zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, czyli tzw. wampirzy lifting. Z wypełniania zmarszczek tą metodą najczęściej korzystają pacjenci, których skóra wymaga biostymulacji i odbudowy.


Na początku XXI wieku osocze znalazło zastosowanie również w medycynie estetycznej, rewolucjonizując metody walki ze starzeniem się skóry. Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Plateled Rich Plasma) to preparat krwiopochodny pozyskiwany z krwi pacjenta, który jest bogaty w komórki i czynniki wzrostu (peptydy). Pobudzają one inne komórki do podziału i są potrzebne do odnowy biologicznej tkanek skóry. Zabieg jest bardzo popularny wśród polskich i zagranicznych gwiazd show biznesu, ponieważ daje naturalne efekty, nie zmieniając przy tym rysów twarzy.

Osocze bogatopłytkowe i jego zastosowanie

Mezoterapia z użyciem osocza to autologiczny zabieg regeneracyjny, który jest wykonywany w celu odmłodzenia i profilaktyki przeciwstarzeniowej twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Zastosowany w okolicy owłosionej skóry głowy poprawia jakość i gęstość włosów, a także spowolnia łysienie poprzez stymulację odrostu włosów. Jest wykorzystywany jako zabieg zmniejszający blizny i rozstępy, zwłaszcza w połączeniu z innymi procedurami zabiegowymi, np. laserem frakcyjnym. Może być także stosowany w celu przyspieszenia regeneracji skóry po peelingach chemicznych i laseroterapii. Metoda ta dzięki swojej biokompatybilności nie powoduje alergii, ani żadnych reakcji immunologicznych – preparat powstały z własnej krwi jest po prostu biologicznie obojętny.

Jak całuje wampir, czyli przebieg zabiegu

Zabieg składa się z kilku etapów – najpierw lekarz medycyny estetycznej pobiera od pacjenta (z żyły odłokciowej) próbkę krwi o objętości od 8 do 24 ml, a następnie odwirowuje ją w specjalnej wirówce, w której znajduje się jałowy i amorficzny żel. Podczas trwającego kilka minut wirowania dochodzi do oddzielenia osocza z koncentratem płytek od innych elementów komórkowych, tj. erytrocytów i leukocytów. Do odseparowanego w ten sposób osocza specjalista dodaje specjalny odczynnik, trombinę lub chlorek wapnia, przez co aktywuje płytki krwi do produkcji białek stymulujących wzrost komórek, czyli cytokin. Delikatnie wymieszany roztwór jest wstrzykiwany w skórę pacjenta, od którego pobrano krew. Lekarz medycyny estetycznej może podać preparat na dwa sposoby – za pomocą metody stosowanej w mezoterapii lub liniowo wzdłuż zmarszczek.

Efekty podania osocza bogatopłytkowego

Po zabiegu zachodzą w skórze takie same procesy, jak w przypadku gojenia się ran. Naprawa uszkodzeń skóry i odmładzanie przebiegają podobnie za sprawą tych samych substancji aktywnych – płytki krwi nie tylko tamują krwawienie poprzez tworzenie skrzepu, ale także stymulują proces gojenia rany poprzez uwalnianie czynników wzrostu. Podanie osocza bogatopłytkowego za pomocą iniekcji rozpoczyna procesy naprawcze w miejscu nakłucia. Indukowane są podziały komórkowe, komórki macierzyste namnażają się i tworzą się nowe naczynia krwionośne. Pobudzanie fibroblastów skutkuje wytworzeniem nowego kolagenu, w wyniku czego dochodzi do regeneracji i rewitalizacji komórek skóry i jej wyraźnego odmłodzenia. Zmarszczki są znacznie płytsze, zwiększa się także napięcie i nawilżenie skóry.
Efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, co zależy od takich czynników, jak stan wyjściowy skóry, stan zdrowia, tryb życia i wiek pacjenta. Zalecane jest wykonanie serii 4-6 zabiegów w odstępach dwu- lub trzytygodniowych. W zależności od indywidualnych potrzeb można uzupełnić terapię o dodatkowy zabieg, a zabiegi przypominające wykonywać 1-2 razy w roku.

O czym warto wiedzieć

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są najbardziej efektywne wtedy, gdy skóra wymaga regeneracji i naprawy. Jeśli skóra nie potrzebuje mechanizmów naprawczych, mezoterapia osoczem może spełniać rolę profilaktyki przeciwstarzeniowej. Zdolności regeneracyjne skóry z uszkodzeniami posłonecznymi są znacznie osłabione, dlatego też konieczna będzie większa ilość zabiegów z osoczem bogatopłytkowym.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl