Trądzik dorosłych - Lecz i wyglądaj dobrze!

MEDserwis.pl >Trądzik dorosłych - Lecz i wyglądaj dobrze!

Trądzik dorosłych - Lecz i wyglądaj dobrze!

medserwis.pldr Agnieszka Rusin-Tupikowska

Leczenie trądziku dorosłych wymaga cierpliwości. To fakt, ale to wcale nie oznacza, że podczas terapii skóra musi wyglądać źle. O tym czym jest trądzik dorosłych, jego leczeniu i zabiegach wspierających terapię mówi dr Agnieszka Rusin-Tupikowska specjalista dermatolog z Centrum WellDerm Wrocław.

Czym jest trądzik dorosłych?

Zdarza się aż u 51% kobiet w wieku 20-29 i aż u 33% pomiędzy 30. a 39. rokiem życia. – Przypadłość osłabia się dopiero po 40-tce i zanika w okresie menopauzy – mówi dr Agnieszka Rusin-Tupikowska specjalista dermatolog. Co czwarta osoba cierpiąca na trądzik dorosłych nie miała go w okresie dojrzewania, więc bardzo często ma problem z jego rozpoznaniem. Nie ułatwia rozpoznania sam przebieg trądziku dorosłych – jest dużo mniej agresywny niż ten kojarzony z nastolatkami. – Nawet pojedyncze zmiany, najczęściej w formie bolesnych wykwitów, mogą sygnalizować trądziki dorosłych. Szczególnie jeśli pojawiają się regularnie, w miejscach takich jak okolica żuchwy i brody – opisuje ekspert i dodaje, że kobiety, które cierpią z powodu tej przypadłości skarżą się, że zmiany, choć pojedyncze, znikają w jednym miejscu, by zaraz pojawić się w drugim. W efekcie w miesiącu, nie ma takich dni, kiedy skóra jest czysta.

Pierwszy krok – konsultacja u dermatologa

W przypadku okresowo pojawiających się zmian na twarzy należy koniecznie zgłosić się do dermatologa specjalizującego się w terapii trądziku. – Podkreślę, nie warto eksperymentować i próbować na własną rękę wysuszać zmian, a grzechem głównym jest ich wyciskanie. Trądzik dorosłych ma to do siebie, że w miejscu wyprysków bardzo łatwo dochodzi do powstawania blizn i przebarwień. Lekarz na podstawie wywiadu i obserwacji skóry ustawia odpowiednie leczenie, a także zaleca odpowiednią pielęgnację domową – mówi dr Rusin-Tupikowska z WellDerm. Leczenie wymaga cierpliwości, może trwać nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Ale jak zapewnia ekspert, jest chorobą, którą można wyleczyć! Jak wygląda terapia? Dermatolog, w zależności od stanu skóry przepisuje środki farmaceutyczne do stosowania miejscowego, nierzadko, problem wymaga przyjmowania także leków doustnych. – Dobry specjalista wytacza działa powoli i w określonej kolejności. Jeśli skóra nie reaguje na leczenie miejscowe, dopiero wtedy sięgam po silniejsze rozwiązania w tym doustne retinoidy – tłumaczy dr Rusin-Tupikowska.

Niezastąpione zabiegi wspierające

Leczenie, leczeniem, ale osoby, które cierpią na tego typu zmiany, marzą o jednym: żeby ich skóra wyglądała jak najlepiej, zarówno podczas leczenia, jak i po nim. – Na szczęście są takie zbiegi z zakresu medycyny estetycznej i pielęgnacji specjalistycznej, które wspierają terapię trądziku dorosłych – zapewnia Maria Semla kosmetolog z Centrum WellDerm. Must have skóry z trądzikiem to złuszczanie! Najlepsze efekty głębokiego oczyszczenia i złuszczania dadzą peelingi medyczne – to niezaprzeczalni sprzymierzeńcy w walce. – Najczęściej zalecam pacjentom serię peelingów roztworem Jessnera, peeling kwasem TCA czy kwasem migdałowym – mówi ekspert. Tego typu zabiegi kompleksowo rozprawiają się z problemami skóry łojotokowej: oczyszczają ją, przyspieszają gojenie zmian zapalnych, a także zmniejszają ryzyko pojawiania się ich na nowo, regulują pracę gruczołów łojowych, co zmniejsza problem z przetłuszczaniem i świeceniem cery, zwężają pory, wyrównują koloryt skóry. – Jednocześnie pobudzają skórę, zwiększa się produkcja kolagenu, elastyny i nawilżającego kwasu hialuronowego – dodaje kosmetolog. Jeśli stan skóry nie pozwala na przeprowadzanie peelingów, można ją oczyszczać bezdotykowo, strumieniem roztworu soli fizjologicznej pod ciśnieniem Jet Peel – metodą hydroabrazji.

Co jeśli trądzik zostawił po sobie pamiątki w postaci przebarwień? – Doskonałym rozwiązaniem jest terapia depigmentacyjna. Cosmelan/Dermamelan to najpopularniejsze metody zwalczania przebarwień – mówi ekspert i zapewnia, że terapie doskonale radzą sobie ze świeżymi, jak i ze starszymi przebarwieniami. Preparaty zawierają substancje hamujące enzym wywołujący proces melanogenezy. Leczenie polega na jednym zabiegu w gabinecie i 3 tygodniowej terapii domowej i ma dodatkową zaletę: oprócz usuwania przebarwień normalizuje skórę mieszaną i tłustą.
Jeśli konsekwencje trądziku są poważniejsze i na twarzy są blizny potrądzikowe, rozwiązaniem będzie laser frakcyjny Palomar Lux 1540. – Laserowy resurfacing to zabieg, który całościowo poprawia jakość skóry: niweluje blizny, rozjaśnia przebarwienia, zwęża pory, ale też zagęszcza skórę, ujędrnia ją i uelastycznia – ekspert wylicza zalety zabiegu wykorzystującego wiązkę światła lasera i podkreśla, że to zabieg, który idealnie nadaje się na zakończenie terapii trądzikowej.
Osoby z trądzikiem muszą pamiętać, że zabiegów z zakresu medycyny estetycznej (poza peelingami) nie wolno wykonywać, kiedy trądzik jest w fazie aktywnej.

Pielęgnacja domowa równie ważna

To przykazanie dla wszystkich osób z trądzikiem – stosuj odpowiednio dobraną pielęgnację, która ma szansę skutecznie wesprzeć zaleconą terapię. Na co dzień powinno się używać specjalistycznych kremów dla dojrzałych cer z trądzikiem np. z kwasem salicylowym, które złuszczają, ale nie podrażniają skóry. Takie preparaty mają także działanie przeciwstarzeniowe, m.in. intensywnie nawilżają naskórek. – Kwestię pielęgnacji należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym, który z pewnością wskaże odpowiednie preparaty. Bezwzględnie należy zapomnieć o popularnych kosmetykach do pielęgnacji skóry z trądzikiem nastolatków – mówi dr Maria Semla. Warto podkreślić, że pielęgnacja domowa jest szczególnie ważna u osób, które są w trakcie leczenia retinoidami. – Skóra podczas takiego leczenia bardzo się wysusza, może być podrażniona, napięta, odwodniona z uszkodzoną warstwą hydrolipidową. Należy wtedy sięgać po kosmetyki dla skór wrażliwych lub preparaty dedykowane cerze trądzikowej w trakcie terapii retinoidami – mówi ekspert i dodaje, że odpowiednia pielęgnacja odbudowuje warstwę hydrolipidowa, nawilża i uspokaja bez ryzyka zapychania ujść gruczołów łojowych.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9601 )