Rewolucja w złuszczaniu

MEDserwis.pl >Rewolucja w złuszczaniu

Rewolucja w złuszczaniu

medserwis.pl
Obecnie eksfoliacja czyli złuszczanie skóry peelingami chemicznymi, potocznie nazywanymi kwasami to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykorzystywanych w gabinetach kosmetologicznych, czy też medycyny estetycznej. Swoją popularność zawdzięczają z pewnością niezwykłej skuteczności w likwidacji wielu defektów skórnych. O zbawiennych właściwościach substancji złuszczających przekonały się już starożytne ludy. Egipcjanki na przykład pocierały swoje twarze plasterkami owoców cytrusowych, w celu złuszczenia wierzchniej warstwy naskórka. Ich wykorzystanie i wprowadzenie do świata medycznego to niewiele ponad sto lat temu.

Na czym zatem polegają zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych?

Jest to zabieg kontrolowanego złuszczania poprzez aplikację odpowiednio dobranych substancji reagujących z powierzchniowymi warstwami skóry. Ich działanie nie sprowadza się tylko i wyłącznie do złuszczania obumarłych komórek naskórka, działają one także stymulująco na naszą skórę- poprawiając jej nawilżenie oraz zwiększając produkcję kolagenu i elastyny w efekcie poprawiając napięcie naszej skóry. Stosując zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych jesteśmy w stanie rozprawić się z: przebarwieniami, poszarzałą i ziemistą cerą, nadmiarem wydzielanego sebum, a także poszerzonymi porami skórnymi.

Peelingi poprzez swoje główne działanie, jakim jest złuszczanie komórek wierzchniej warstwy naskórka otwierają „wrota” do wnętrza naszej skóry. Stąd też składniki aktywne zawarte w kosmetykach są w stanie przeniknąć głębiej, a przez to nasza codzienna pielęgnacja skóry staje się skuteczniejsza.

Jakie substancje są wykorzystywane podczas chemicznego złuszczania skóry?

W główne mierze peelingi chemiczne opierają swoje działanie na wykorzystaniu:

- AHA, czyli alfa- hydroksykwasów, do których zaliczamy kwas mlekowy, glikolowy, migdałowy, czy też cytrynowy. Posiadają one dużą zdolność przebudowy skóry. Działają rozjaśniająco, przeciwdrobnoustrojowo i antybakteryjnie.

- BHA, czyli beta- hydroksykwasów, np. kwas salicylowy, który wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i regulujące wydzielanie sebum.

- PHA, czyli polihydroksykwasy, których przedstawicielami są m.in.,glukonolakton, kwas laktobionowy o silnym działaniu nawilżającym.

Oprócz wyżej wymienionych substancji wyróżniamy również takie składniki o działaniu złuszczającym jak: kwas azelainowy, pirogronowy, trójchlorooctowy (TCA), rezorcynol, kwas retinowy.

Postępowanie przed zabiegiem

Chcąc osiągnąć zamierzony cel kuracji przed przystąpieniem do zabiegu powinno wykonać się konsultację, na której zostaną ustalone oczekiwania, jakich spodziewa się pacjent. Jak przed każdym zabiegiem, tak i przed tymi z użyciem peelingów chemicznych istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Należą do nich:
- Aktywna infekcja wirusowa (opryszczka, brodawki)
- Aktywna infekcja bakteryjna
- stosowanie isotretynoiny w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- obecność ran, otarć
- świeże blizny
- świeża opalenizna
- ciąża, okres karmienia piersią
- reakcja alergiczna na daną substancję złuszczającą

Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań można przejść do wnikliwej analizy stanu skóry i doboru odpowiedniej substancji złuszczającej.

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu?

Chcąc uniknąć w nasilonym stopniu powikłań, jak i zwiększyć efektywność zabiegu, na dwa tygodnie przed jego wykonaniem należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację domową. Powinna ona opierać się na stosowaniu kremów z zawartością kwasów np.: glikolowego i migdałowego w małych stężeniach (8-10%). Pozwoli to na obniżenie pH skóry i zwiększenie jej nawilżenia. Aplikacja preparatów nawilżających to ważny element kuracji okołozabiegowej. Wszelkie przemiany metaboliczne w organizmie zachodzą w środowisku wodnym, a pamiętajmy, że skóra odwodniona jest też bardziej skłonna do podrażnień i gorzej się goi.
Działania w domu polegające na wykorzystaniu szczoteczek do masażu/ demakijażu, urządzeń do domowej mikrodermabrazji powinniśmy na jakiś czas odłożyć na bok. Zaleca się także unikanie solarium oraz nie stosowanie depilatora czy też depilacji woskiem w miejscach poddanych zabiegowi.

Objawy i pielęgnacja po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu chemicznego złuszczania nie możemy spodziewać się efektu ‘WOW’. Objawy uboczne, jakie niosą ze sobą tego typu zabiegi to przede wszystkim:
- zaczerwienie- mniej lub bardziej intensywne
- złuszczanie
- świąd
- pieczenie
- napięcie skóry
- lekka opuchlizna

Pielęgnacja po zabiegu powinna opierać swe działanie na preparatach silnie nawilżających, redukujących stan zapalny i pobudzających czynniki wzrostu, które ułatwiają gojenie się ran. Stąd dobrym rozwiązaniem jest wybór kremów zawierających m.in.: NNKT(Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), ceramidy, czynnik wzrostu EGF. Niezbędnym elementem jest także ochrona skóry przed działaniem słońca, czyli stosowanie preparatów zawierających filtry UV. Skóra pozbawiona bariery ochronnej jest bardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Warto też do momentu wygojenia się skóry zrezygnować z wykonywania makijażu. Kosmetyki kolorowe z pewnością doskonale maskują zaczerwienie, ale niestety wpływają negatywnie na proces gojenia się skóry. Powinno się także unikać korzystania z basenu, sauny, intensywnego wysiłku fizycznego oraz wysokich temperatur. Jak sama nazwa wskazuje peeling wywołuje złuszczanie martwych komórek w formie płatków, których nie należy odrywać. Proces ten musi nastąpić samoczynnie, kiedy skóra będzie sama na to gotowa. W innym razie może to skutkować powstaniem przebarwień i blizn.

Podsumowanie- zalety

Peelingi chemiczne zyskały swoją popularność z wielu powodów. Są to zabiegi mniej inwazyjne od pozostałych, a równie skuteczne. Poprzez ich wielokierunkowe działanie nie likwidują one jednego defektu, a poprawiają ogólną kondycję naszej skóry. Warto poddać się serii zabiegów z ich wykorzystaniem, by móc w późniejszym czasie uniknąć bardziej inwazyjnych sposobów. Większość ze składników złuszczających jest pozyskiwana z naturalnych źródeł, jak np. kwas migdałowy powstający w wyniku hydrolizy wyciągu z gorzkich migdałów. Dzięki odpowiednio skomponowanej terapii przez specjalistę- polegającej na doborze skutecznej substancji złuszczającej, spersonalizowanej terapii domowej oraz zaangażowaniu ze strony pacjenta, jest się w stanie osiągnąć spektakularne efekty, które utrzymują się na długo po zakończeniu serii zabiegów.

Dagmara Ciszewicz
mgr kosmetologii
Klinika Derma Solutions w Poznaniu


 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl