14

Przewlekłe zapalenie ucha - co dalej?

MEDserwis.pl >Przewlekłe zapalenie ucha - co dalej?

Przewlekłe zapalenie ucha - co dalej?

medserwis.pl
Przewlekłe zapalenie ucha środkowego z wysiękiem jest jednostką chorobową charakteryzującą się obecnością płynu w jamie bębenkowej bez cech ostrego zakażenia lub zapalenia oraz postępującym upośledzeniem słuchu o typie przewodzeniowym.

Prawidłowe słyszenie jest jednym z podstawowych warunków rozwoju mowy, rozwoju intelektualnego oraz prawidłowych kontaktów dziecka z otoczeniem. Częstość występowania opisanej wyżej jednostki chorobowej czyni ją problemem społecznym.

Przyjmuje się, że co dziesiąte dziecko w wieku przedszkolnym i co szóste w wieku szkolnym ma okresowy lub stały niedosłuch związany z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego z wysiękiem.(1)
Nawracające zakażenia górnych dróg oddechowych, które u dzieci występują dosyć często, mogą być wstępem do pojawienia się szeregu nieprawidłowości, m. in. zapalenia zatok. Jeżeli objawy tzw. przeziębienia utrzymują się dłużej niż 10 dni, to można przyjąć, że przedłużające się zakażenie błony śluzowej nosa przebiega z odczynem zatokowym. Jeżeli objawy chorobowe utrzymują się powyżej 8 tygodni u dorosłych, a 12 tygodni u dzieci, to mówimy o przewlekłym zapaleniu zatok.
W leczeniu zachowawczym w/w schorzeń swoje miejsce zajmuje również rehabilitacja, która poprzez zabiegi fizykalne takie jak inhalacja trąbki słuchowej inhalatorem pneumatycznym AMSA i biostymulacja laserowa douszną końcówką laryngologiczną, uzupełnia proces leczniczy.
Inhalacja trąbki słuchowej inhalatorem pneumatycznym AMSA, to jedyna metoda podawania leku z wykorzystaniem wibracji oraz krótkotrwałego i cyklicznego nadciśnienia, kiedy to leki o różnej wielkości cząsteczkowej są precyzyjnie podawane do trąbki słuchowej i ucha środkowego, nawet poprzez otwory o minimalnej drożności.

Na podstawie prowadzonych badań wykazano, iż penetracja leku podanego w postaci wibroaerozolu wraz z cyklicznym nadciśnieniem jest około 100 razy skuteczniejsza niż penetracja tego samego leku podawanego w postaci aerozolu.

Inhalacje AMSA są bezbolesne i nieinwazyjne, mogą być wykonywane zarówno u dzieci jak i u dorosłych, wykorzystywane są również w leczeniu niedosłuchu.

Biostymulacja laserowa douszną końcówką laryngologiczną, to zabieg wykorzystujący światło laserowe o niskim natężeniu do dostarczenia do tkanek i komórek dodatkowej energii wspomagającej naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszające gojenie.

Zabiegi laseroterapii wykorzystywane są też w naświetlaniu zatok szczękowych i czołowych, jak również w leczeniu szumów usznych.

Piśmiennictwo:
1) Danuta Gryczyńska „ Otorynolaryngologia dziecięca”

Mgr Małgorzata Szmitka-Ogrodnik, kierownik pracowni rehabilitacji Centrum Medycznego Platany

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl