Nadciśnienie tętnicze. Nie czekaj na zawał

MEDserwis.pl >Nadciśnienie tętnicze. Nie czekaj na zawał

Nadciśnienie tętnicze. Nie czekaj na zawał

medserwis.pl
Mitem jest przekonanie, że na choroby serca zapadają osoby starsze i w większości tylko mężczyźni. Z ostatnich badań wynika, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza nastąpił spadek umieralności spowodowanej zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego u osób w wieku 60 lat i więcej. W 2013 r. odnotowano, że liczba zgonów kardiologicznych stanowiła 54 proc. przypadków w ogóle, przy czym ponad połowę z nich dotyczyło kobiet. Najczęstszą dolegliwością zdrowotną Polaków, jak się okazuje, jest nadciśnienie tętnicze, które obejmuje ponad 47 proc. mężczyzn i 56 proc. kobiet w przedziale między 45.-65. r. ż. To doskonale dowodzi, że są one w największej grupie ryzyka, a najwyższa umieralność wcale nie jest spowodowana przez nowotwory.

Cichy zabójca
Lekarze nie mają wątpliwości, że nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. W większości przypadków ze względu na swój bezobjawowy przebieg, co sprawia, że długo pozostaje nierozpoznane i w związku z tym nie jest leczone. Diagnozowane jest zwykle podczas rutynowych badań, a zdarza się również, że pierwszym objawem nadciśnienia staje się zawał serca bądź udar mózgu. Prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi zwiększają czynniki ryzyka tj.: nadwaga i otyłość, wiek oraz zaburzenia gospodarki lipidowej i glikemii. Ważne są także czynniki środowiskowe i związane z nimi palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stres oraz brak aktywności fizycznej.

Czy mam nadciśnienie?
Jak wyjaśnia lek. med. Marcin Sobiech, kardiolog z Przychodni KEN, ciśnienie tętnicze krwi nie jest wartością stałą. Ma na nie wpływ wiele czynników, m. in.: poziom hormonów, stres, choroby nerek i naczyń (zmiany w ich średnicy) oraz częstość i siła skurczów. Normą jest 120-140/80-90 mm Hg, przy czym wyższy wskaźnik to ciśnienie skurczowe, niższy – ciśnienie rozkurczowe. Jeśli wartość 140/90 zostaje przekroczona w kolejnych pomiarach, lekarz zwykle rozpoznaje nadciśnienie.

Sprawdź jakie masz ciśnienie:

KATEGORIA                 RR mm Hg
NIEDOCIŚNIENIE        90/60-100/70
UMIARKOWANIE NISKIE       poniżej 120/80
PRAWIDŁOWE            120/80-135/85
NADCIŚNIENIE          140/90-179/109
BARDZO WYSOKIE NADCIŚNIENIE   powyżej 180/109

Regularne badania to najlepsza profilaktyka chorób kardiologicznych

Okresowe badanie ciśnienia krwi oraz w miarę szybkie podjęcie leczenia nadciśnienia tętniczego to szansa na to, by długo cieszyć się zdrowym życiem. Taką diagnostykę możecie Państwo zrealizować w ramach wizyty w Poradni kardiologicznej Przychodni KEN, pamiętając, że zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań nadciśnienia. Wiadomo, że niezdiagnozowane i nieleczone przyspiesza rozwój miażdżycy, zawał serca oraz grozi udarem mózgu. Gdy lekarz stwierdzi nadciśnienie tętnicze, może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych krwi i moczu oraz badań oceniających powikłania narządowe (elektrokardiogram, badanie dna oka). Przypominamy jednocześnie, że cały czas, w ramach konsultacji kardiologicznej obowiązuje promocyjna oferta badań Echo serca i EKG.
Nie czekaj, aż serce Cię zmusi – zbadaj się już dziś!

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9568 )