Zmiany chorobowe w jamie ustnej

MEDserwis.pl >Zmiany chorobowe w jamie ustnej

Zmiany chorobowe w jamie ustnej

medserwis.pl

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz suchość jamy ustnej są częstym objawem wielu chorób i terapii. Leczenie onkologiczne, choć konieczne, niesie ze sobą ryzyko znacznego uszkodzenia bariery śluzówkowej u pacjentów szczególnie podatnych na infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Zmiany i powikłania w jamie ustnej dotyczą do 100% pacjentów poddanych radioterapii obszaru głowy i szyi, do 40% pacjentów w trakcie chemioterapii oraz do 70% pacjentów w terapiach celowanych. Tak wysoki odsetek występowania zmian chorobowych w jamie ustnej przy terapii onkologicznej wymaga profilaktyki oraz podjęcia leczenia. Zmiany te utrudniają lub uniemożliwiają dalszą terapię onkologiczną, gdyż z powodu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej aż u 23% pacjentów chemioterapia wymaga redukcji dawki, u 56% pacjentów dochodzi do zaburzenia połykania a aż 69% pacjentów odczuwa uciążliwy, przewlekły i ostry ból w jamie ustnej. U pacjentów onkologicznych nie należy zapominać o chorobach współistniejących. Wiele leków w stosowanych w chorobach takich jak, nadciśnienie, migreny, depresja, cukrzyca, zapalenie stawów, choroba Parkinsona czy choroba wrzodowa związane są z zastosowaniem leków wywołujących wtórnie zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Skutki zmian w jamie ustnej związane z terapią onkologiczną obejmują:

- Zmiany błony śluzowej w wyniku, których dochodzi do zapalenia, owrzodzeń i zaniku błony śluzowej, ran na dziąsłach, języku, podniebieniu, bólu, zaburzeń połykania, neutropenii, ograniczenia spożywania pokarmów (zmiany smaku), skutkujące zmniejszeniem bilansu energetycznego i wyniszczeniem organizmu.

- Suchość w jamie ustnej, która związana jest ze zmniejszeniem ilości i gęstości śliny oraz zmianą składu elektrolitowego śliny i komórek nabłonka.

- Zmiany neurosensoryczne związane ze zmianą lub utratą smaku, nieświeżym oddechem, bólem neuropatycznym, szczękościskiem oraz ograniczeniem ruchomości języka i ust.

- Infekcje, przebiegające w zaostrzeniu już tych istniejących zmian zapalnych oraz skutkujące martwicą tkanek, demineralizacją zębów i próchnicą, zapaleniami grzybiczymi, wirusowymi oraz bakteryjnymi.

Pacjent z chorobą nowotworową odczuwający jakiekolwiek dolegliwości w jamie ustnej powinien o nich poinformować swojego lekarza. Jest to ważne, bo lekarz może zalecić odpowiednie leczenie zmian zapalnych błony śluzowej jamy ustnej jak i odpowiednie środki higieny. Zasadniczą koniecznością przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia onkologicznego jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia jamy ustnej, oczyszczania jamy ustnej oraz dostarczenia do komórek składników, jonów przyczyniających się do regeneracji śluzówki. W dostępnych na rynku wyrobach medycznych dla pacjentów onkologicznych (np. płyn do płukania jamy ustnej FOMUKAL – roztwór jonów wapniowych i fosforanowych). Celem zastosowania roztworu jonów wapniowych i fosforanowych jest wspomaganie hamowania rozwoju zapalenia i demineralizacji zębów. Roztwór ten uzupełnia skład elektrolitowy na powierzchni śluzówki jamy ustnej i zębów a same jony wapnia i fosforu biorą udział w procesach przeciwzapalnych, regeneracyjnych i przeciwbólowych już na poziomie komórkowym. Zastosowanie się do zaleceń lekarskich w zakresie higieny jamy ustnej oraz zastosowanie odpowiednich dla pacjentów onkologicznych wyrobów medycznych wspomagających tę terapię, umożliwia przeprowadzenia zaplanowanego leczenia. Daje pacjentom możliwość przebycia leczenia onkologicznego ze złagodzonym stanem zapalnym, zmniejszeniem bólu w jamie ustnej, który często jest przewlekły i ostry, zmniejszeniem uciążliwej suchości w jamie ustnej, zmniejszeniem zmian próchniczych i grzybiczych, ułatwieniem połykania pokarmów i leków, zmniejszeniem procesu wyniszczenia organizmu.

www.fomukal.pl

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl