Stomatolog radzi - zdrowie zaczyna się od zębów.

lekarze specjaliści > Stomatolog radzi - zdrowie zaczyna się od zębów.

Stomatolog radzi - zdrowie zaczyna się od zębów.

medserwis.pl
Piękne, zdrowe zęby to symbol młodego wyglądu i wizytówka naszego zdrowia. Warto pamiętać, że chorobom jamy ustnej można zapobiegać w bardzo prosty sposób, wystarczy codzienne, prawidłowo wykonywane szczotkowanie zębów. Zapobiegamy w ten sposób nie tylko chorobom zębów, ale również wielu innym chorobom, które mogą mieć początek w jamie ustnej.

Jama ustna jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego ,integralną częścią człowieka.
Jeśli mamy bakterie w jamie ustnej, to nie możemy mieć pewności, że nie przemieszczają się dalej, negatywnie działają na naczynia krwionośne i mogą przyczyniać się do wielu groźnych chorób serca. Dowodem tutaj mogą być odnalezione szczepy bakterii, jakie znajdują się w płytce nazębnej i w płytce miażdżycowej.
Można więc powiedzieć, że zdrowe zęby nie chronią przed zawałem i chorobami układu krwionośnego ,ale chore stanowią czynnik ryzyka.

Dbając o zdrowie, każdy z nas powinien w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej. Niestety, nie zawsze regularne szczotkowanie zapobiega powstawaniu trwałego osadu na zębach, którego nie można usuwać samodzielnie.
Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej .Płytka ta, to lepka, biała warstwa osadów składających się ze śliny, resztek pokarmowych i bakterii , która ciągle odkłada się na zębach i wzdłuż dziąseł.
Nie usuwanie kamienia nazębnego może doprowadzić do poważnych schorzeń przyzębia i w konsekwencji do utraty zębów. Usunąć go można jedynie podczas profesjonalnego zbiegu tzw.skalingu który wykonuje higienistka stomatologiczna w gabinecie lekarskim.

Zabieg higieny jamy ustnej trwa około godziny i składa się z usunięcie płytki nazębnej i kamienia, piaskowania oraz polerowania .Przy chorobie przyzębia zabieg ten wykonuje się częściej – zgodnie z zaleceniem lekarza w pozostałych przypadkach co pół roku.

Niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej ma palenie papierosów. Palacze to grupa pacjentów wysokiego ryzyka zwłaszcza przy schorzeniach przyzębia. Picie kawy, herbaty, jedzenie słodyczy również wpływa niekorzystnie na nasze zęby .Dlatego tak ważne jest prawidłowe i dokładne mycie zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga poświęcenia rano i wieczorem po trzy minuty wyłącznie na mycie zębów. Używajmy do tego pasty z fluorem oraz szczoteczki elektrycznej, a także nici dentystycznych, aby dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami. Oczywiście można nosić szczoteczkę do pracy i myć zęby po każdym posiłku. Najważniejsze jest jednak ich dokładne wyczyszczenie przed snem.
Pamiętajmy, jest to nie tylko zabieg higieniczny, ale i profilaktyczny. Od nas zależy nasze zdrowie i nasz uśmiech.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl