Przyczyny i leczenie bólu ramion

MEDserwis.pl >Przyczyny i leczenie bólu ramion

Przyczyny i leczenie bólu ramion

Stawy barkowe są bardzo ruchomymi konstrukcjami anatomicznymi, o których ruchomości i wydolności decydują zarówno krótkie i silne mięśnie okolicy łopatki, mięśnie powierzchowne tułowia, jak i aparat więzadłowo-torebkowy. Staw, który jest bardzo wrażliwy na różnorakie urazy – zarówno ruchowe, jak i statyczne – trudno poddaje się terapii z uwagi właśnie na swoją złożoność.

Dolegliwości stawów barkowych są z reguły wynikiem kilku podstawowych przyczyn:
- urazów, nieprawidłowej postawy w czasie pracy (pochylone ramiona),
- nieprawidłowej pracy tkanek sterujących stawem (tzw. nierównowaga statyczna mięśni prowadząca najczęściej do zmian zwyrodnieniowych),
- tzw. przyczyn pozastawowych objawiających się dysfunkcją stawów biodrowych (głównie nieprawidłowy wzorzec dekompensacji emocjonalnej).

Stawy barkowe są fundamentem precyzyjnego narzędzia, którym jest ręka. Poprzez obojczyk przenosi wszelkie obciążenia na tułów, który jest zarazem punktem oparcia dla całej pracującej kończyny. Jest bardzo ruchomym w swojej naturze stawem pozwalającym na wykonywanie rozległych ruchów. Jest także rejonem wychwytującym i kumulującym określonego rodzaju stany emocjonalne (złość, agresja).
Otoczony bardzo silnymi małymi mięśniami krótkimi skręcającymi, jak i pośrednio dużymi mięśniami tułowia narażany jest na różnorakie zmiany czynnościowe mogące ujawniać się konkretnymi stanami bólowymi w obszarze samego stawu, jak i poza nim.

Brak normy długości i elastyczności mięsni sterujących biodrem
Nieprawidłowe napięcie mięśni jest stanem, który wynika z niezachowania pełnej prawidłowej elastyczności i rozciągliwości mięśni sterujących stawem. Każdy staw, by zachować fizjologiczny zakres ruchu, a przez to wykorzystać swój potencjał ruchowy zaproponowany przez Naturę, musi być otoczony mięśniami elastycznymi i rozciągliwymi. Jeśli – wskutek zaniedbania, źle zaprogramowanych ćwiczeń czy wreszcie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej – doprowadza się do przykurczów mięśni (zmniejszenie naturalnej długości i elastyczności) powoduje to w krótszym lub dłuższym czasie dolegliwość danego stawu lub jego współuczestnictwo w łańcuchu innych dolegliwości łącznie z powstawaniem zmian zwyrodnieniowych. Najprostszą terapią takich stanów są ćwiczenia szeroko rozumianego stretchingu mające na celu przywrócenie fizjologicznych norm długości i elastyczności mięśni. W trakcie tych ćwiczeń obserwuje się zwykle ustępowanie dolegliwości, nawet tych odległych od rozciąganych mięśni. Dla stawu barkowego wspomaga się je zwykle pracą nad zmianą nawyku postawy, który w wielu sytuacjach jest kluczowym powodem dysfunkcji.

Pozastawowe przyczyny dolegliwości
Przyczyny pozastawowe bólu barków są to takie reakcje, które mają swoje źródło poza danym stawem (nawet całkiem daleko) a ujawniające się w nim określonym zaburzeniem (ból, drętwienie, obrzęk stawu, ograniczenie jego ruchomości, subiektywna słabość stawu, zaburzenie czucia i inne łącznie z reakcjami wegetatywnymi wynikającymi z odruchowego połączenia tkanek narządu ruchu z organami wewnętrznymi). Stawy barkowe są tzw. stawami odbiorcami-nadawcami, tzn., że mają zdolność wychwytywania napięć o różnym charakterze pochodzących zarówno ze sfery fizycznej, jak i psychicznej, jak i przesyłania ich do innych stawów, jak łokieć czy ręka. Najczęstszym nadawcą bodźców przeciążeniowych dla stawu barkowego są: struktury kręgosłupa piersiowo-szyjnego, stawy górnej i dolnej części szyi oraz sfera emocjonalności. Nierozwiązany problem wadliwego funkcjonowania barku może obić się unieruchomieniem stawu, przejście w stan przewlekłego ostrego bólu, zmian troficznych, ograniczenia ruchomości oraz dolegliwością struktur-odbiorców czyli organów klatki piersiowej, kręgosłupa szyjnego i innych.

Leczenie w ramach zakładu rehabilitacji
Jako zabiegi podstawowe stosujemy:
- pracę z terapeutą manualnym (specyficzne zabiegi ręczne, jak mobilizacje i manipulacje stawów, mobilizacje tkanek miękkich),
- autoterapię zadaną pacjentowi.

W walce z bólem stosujemy:
- zabiegi odruchowe (igłoterapia),
- fizykalne (laser, pole magnetyczne, krioterapię).

Uświadomienie pacjenta w kwestii przyczyn problemu jest dla nas sprawą kluczową. Pacjent staje się świadomym uczestnikiem procesu terapii i jego moderatorem.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4457 )