Najczęściej występujące wady wzroku

MEDserwis.pl >Najczęściej występujące wady wzroku

Najczęściej występujące wady wzroku

Bagatelizowanie powszechności występowania wad wzroku dotyczy przede wszystkim grup, u których do tej pory problemy okulistyczne były marginalne - dzieci i młodzieży oraz aktywnych zawodowo młodych ludzi. Brak świadomości systematycznej kontroli wzroku, zaniechanie korekcji, opory przed stosowaniem nowoczesnych metod korekcji wad wzroku, niewiedza i lekceważenie problemu, a także problem pracoholizmu i komputeromanii to główne przyczyny złego widzenia Polaków.

Krótkowzroczność
Najczęściej występującą wadą refrakcyjną jest krótkowzroczność. Pojawia się na skutek nadmiernego wydłużenia osi gałki ocznej. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje krótkowzroczności: wieku szkolnego i tzw. dużą krótkowzroczność. Ta pierwsza pojawia się zwykle w wieku szkolnym, a jej rozwój zostaje zwykle zahamowany około 20-30 roku życia. Duża krótkowzroczność jest o wiele bardziej niebezpieczna, występuje zwykle już w wieku dojrzałym, stopniowo się pogłębiając, może doprowadzić do zmian w siatkówce, których nie daje się już skorygować za pomocą szkieł. Postępująca krótkowzroczność jest niebezpieczna nie tylko z tego względu, że pogarsza jakość widzenia, ale zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia odwarstwienia siatkówki oraz jaskry.
Krótkowzroczność to wada wzroku, której nie można cofnąć (ale można zatrzymać!), ani przez noszenie szkieł korygujących, ani przez specjalne ćwiczenia, nie cofa się również samoistnie, czy też na w wyniku wdrożenia leczenia farmakologicznego. Wyrównania dużej krótkowzroczności często wymaga operacji (tzw. keratotomii radialnej). W ostatnich latach rozpowszechniono metodę laserowej korekcji krótkowzroczności.( patrz laserowe metody korekcji wad wzroku)

Nadwzroczność
Nadwzroczność jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną oka ludzkiego. Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka. Nadwzroczność wzrasta z wiekiem (starczowzroczność, prezbiopia) wskutek postępującego osłabienia aparatu nastawczego oka, w wyniku zmniejszenia sprawności mięśnia rzęskowego i elastyczności soczewki. W celu poprawy ostrości widzenia dalekowidza stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus (np. plus 3 dioptrie). Brak korekcji u młodych osób może prowadzić do powstania tzw. zeza akomodacyjnego.

Astygmatyzm
Prawidłowe oko człowieka zbudowane jest w ten sposób, że na siatkówce otrzymywany jest ostry obraz obserwowanego przedmiotu. Jest to możliwe dzięki takiej budowie oka, która zapewnia skupianie wszystkich promieni świetlnych wpadających do oka w jego ognisku. Astygmatyzm (niezborność rogówkowa) jest wadą polegającą na zniekształceniu widzenia wskutek niesymetryczności rogówki oka. Jeżeli promień krzywizny rogówki oka w płaszczyźnie pionowej jest inny niż w płaszczyźnie poziomej, to promienie świetlne padające na różne części rogówki załamywane są w różnym stopniu. Powoduje to, że obraz widziany przez pacjenta jest nieostry. Aby skorygować taką wadę stosuje się okulary z soczewkami cylindrycznymi. Oko ludzkie posiada zwykle tzw. niezborność fizjologiczną o wartości do 0,5D, która nie wymaga korekcji. Urazy oka są często przyczyną nierównej powierzchni rogówki, co powoduje astygmatyzm z większą ilością ogniskowych. Aby skorygować taką wadę konieczne jest zastosowanie soczewek kontaktowych na powierzchni oka, lub specjalnych żeli okulistycznych wyrównujących powierzchnię rogówki.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4265 )