USG transwaginalne - wskazania i przygotowanie do przeprowadzenia badania

MEDserwis.pl >USG transwaginalne - wskazania i przygotowanie do przeprowadzenia badania

USG transwaginalne - wskazania i przygotowanie do przeprowadzenia badania

klinika promed
USG transwaginalne nazywane również badaniem ginekologicznym lub przezpochwowym wykonuje się najczęściej w sytuacji kiedy pojawiają się problemy związane z układem rozrodczym. Są to między innymi; problemy z zajściem w ciążę, niepłodność, podejrzenie ciąży pozamacicznej, trudności z donoszeniem ciąży, zaburzenia menstruacji, nawracające bóle okolic podbrzusza.

Profilaktycznie USG transwaginalne wykonuje się przed planowanym zajściem w ciążę, w czasie ciąży, ale tylko w pierwszym trymestrze ciązy oraz jako część badań przesiewowych w kierunku zmian nowotworowych. Badanie pozwala na szybką oraz precyzyjną diagnostykę zaburzeń, nieprawidłowości i chorób związanych z układem rozrodczym. Badanie jest znacznie bardziej dokładne niż zwykłe USG, które wykonuje się przez powłoki brzuszne. Wykonując USG transwaginalne lekarz uzyskuje wiedzę na temat wad macicy, może szczegółowo ocenić budowę i położenie macicy. Badanie uwidacznia bardzo subtelną strukturę jajników, ich wielkość, położenie i budowę wewnętrzną. Badanie pozwala wykryć wszystkie nieprawidłowe twory w postaci guzków i torbieli. a także wszelkie zmiany nowotworowe narządów płciowych.

W którym dniu cyklu należy wykonać USG transwaginalne?

Optymalny czas na wykonanie badania to 5–10 dzień cyklu miesiączkowego. U kobiet w okresie pomenopauzalnym, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą, badanie najlepiej wykonać 6–10 dni od przyjęcia ostatniej tabletki.
Transwaginalne badanie ultrasonograficzne kontrolnie powinno wykonywać się maksymalnie co 2 lata, ale w przypadkach wszelkich objawów świadczących o nieprawidłowościach w pracy narządów rozrodczych zgodnie z zaleceniami lekarza. USG transwaginalne wykonane odpowiednio wcześniej jest sprawą kluczową w leczeniu ewentualnych chorób nowotworowych.

USG transwaginalne - przygotowanie do badania

Planując wizytę w gabinecie ginekologicznym warto wziąć po uwagę właściwy moment na odwiedzenie gabinetu. Przygotowanie do badania nie jest skomplikowane, warto zadbać o higienę miejsc intymnych, ale dbamy przecież o nią codziennie. Zaleca się przede wszystkim wcześniejsze opróżnienie pęcherza moczowego, gdyż obecność moczu we wnętrzu pęcherza może sprawiać większy dyskomfort w czasie badania. Większość kobiet uważa to badanie za całkowicie bezbolesne, choć powodujące pewnego rodzaju dyskomfort.

Kiedy otrzymujemy wyniki badania

Wyniki badania dostępne są od razu po jego wykonaniu, a wielu lekarzy komentuje bezpośrednio to, co widzi na ekranie, już w trakcie badania. Lekarz wykonujący badanie powinien załączyć słowny opis badania do dokumentacji medycznej. Jeżeli jednak znajdzie jakąkolwiek nieprawidłowość, powinien do opisu badania dołączyć również wydrukowane zdjęcie, które w tym przypadku jest bardzo ważne ze względu na możliwość śledzenia zmian zachodzących w czasie. Przy kolejnym badaniu lekarz będzie mógł porównać zachodzące zmiany i stwierdzić np. powiększanie się mięśniaka macicy czy torbieli jajnika.

Gdzie wykonać badanie transwaginalne

Ochota Medical Center w Warszawie zaprasza pacjentów na kompleksową diagnostykę ultrasonograficzną. Badania USG wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie przez doświadczonych specjalistów. To wszystko gwarantuje pacjentom najwyższą dokładność badania i profesjonalną diagnostykę.

W trakcie przeprowadzania badania USG lekarz omawia jego wyniki, obserwując obraz pojawiający się na ultrasonografie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.

Jeśli masz pytania, zadzwoń - udzielimy wyczerpujących informacji.

W celu umówienia się na badania USG skontaktuj się z rejestracją w Ochota Medical Center, telefon; 22 612 88 33

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10131 )