Czy maska przeciwpyłowa ochroni Cię przed wirusami?

lekarze specjaliści > Czy maska przeciwpyłowa ochroni Cię przed wirusami?

Czy wiesz, że...

Czy maska przeciwpyłowa ochroni Cię przed wirusami?

zanieczyszczenia
Obowiązek noszenia maseczek, przynajmniej w niektórych sytuacjach, prawdopodobniej zostanie z nami na dłużej. Podobnie jak choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa, o którym świat usłyszał na początku 2020 roku. Warto więc zadbać o dobór maski, która zapewnia optymalną ochronę, a jednocześnie komfort użytkowania. Dziś na tapet bierzemy maskę przeciwpyłową. Czy warto w nią zainwestować?

Czym jest maska przeciwpyłowa?Maska przeciwpyłowa nazywana również antypyłową, pyłową lub antysmogową to gadżet to zasłaniania ust i nosa w celu ochrony przed rozmaitymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Maski tego typu skonstruowane są najczęściej z bawełnianego materiału, a wewnątrz mają specjalny filtr zatrzymujący cząsteczki pyłów. Zazwyczaj wyposażone są też w specjalny wentyl (lub wentyle) wspomagający wymianę powietrza i zapobiegający zawilgoceniu wnętrza.

Skuteczność maski pyłowej zależy od zastosowanego filtra. Za najbardziej efektywny uznaje się filtr N99 blokujący ponad 99% pyłów zawieszonych i zanieczyszczeń, a także cząsteczek dymu papierosowego, spalin czy kurzu.

Masek antypyłowych można używać w celu ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza zarówno na co dzień, jak i podczas uprawiania sportu. Godna uwagi z pewnością jest każda maska przeciwpyłowa od DragonMask. Producent stosuje filtr N99 we wszystkich swoich produktach, oferując dwie wersje: Casual i Sport, kilka rozmiarów i ogromny wybór atrakcyjnych wzorów.

maska

Koronawirus a filtr N99Czy jednak filtr N99, a raczej wyposażona w niego maska pyłowa, może chronić przed wirusem? Warto wiedzieć, że cząsteczki wirusów mają różne rozmiary. W przypadku  koronawirusa SARS-CoV-2 jest to od 60 do 140 nanometrów średnicy. Niestety nie przeprowadzono dokładnych badań dotyczących przenikania cząsteczek tego wirusa przez filtr N99, jednak wiadomo, że z powodzeniem zatrzymuje on ponad 99% cząstek o średnicy 1 μm. Eksperci są zgodni, że jest to jeden z najlepszych sposobów na ochronę zarówno przed drobnoustrojami, jak i innymi szkodliwymi czynnikami mogącymi się znajdować w powietrzu. Ponadto profesjonalna maska przeciwpyłowa należy do najbardziej komfortowych. Jej budowa zapewnia bowiem optymalną wymianę powietrza, co pozwala swobodnie oddychać nawet podczas wysiłku i zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu.

Maska pyłowa – jak sprawić by była skuteczna?Aby jednak maska pyłowa mogła należycie spełniać swoją funkcję, należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących jej użytkowania. Jakich?


  • Wydajność filtra wynosi 6 – 10 godzin aktywnego użytkowania. Po tym czasie należy go wyrzucić i zastąpić nowym, ponieważ przestaje działać.

  • Maska musi dobrze przylegać do twarzy – wszelka wolna przestrzeń nie sprzyja bowiem ochronie przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami. Dlatego należy uważnie wybierać rozmiar.

  • Maskę po użyciu należy rozwiesić w przewiewnym miejscu, by wyschła. Jej zewnętrzną stronę można przecierać ściereczką z mikrofibry. Od czasu do czasu (np. przy okazji zmiany filtra) można ją ręcznie uprać w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu (nie należy prać filtrów). W celu maksymalnej ochrony przed wirusami można ją również poddać pasteryzacji, wkładając na pół godziny do piekarnika rozgrzanego do 60 – 70°C i z włączoną funkcją termoobiegu.


Prawidłowo użytkowana osłona twarzy zapewni Ci wysoki stopień bezpieczeństwa i komfort niezależnie od sytuacji. Pamiętaj, że możesz również wybrać maskę antypyłową zgodną z Twoim osobistym stylem. Dzięki ogromowi wzorów bez trudu znajdziesz taką, która Ci się spodoba!

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.