Czym różni się zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli?

MEDserwis.pl >Czym różni się zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli?

Czym różni się zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli?

Czym różni się zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli?
Zapalenie płuc oraz ostre zapalenie oskrzeli to dwie bardzo podobne jednostki chorobowe, których głównym objawem jest kaszel. Zapalenie oskrzeli najczęściej spowodowane jest przez wirusy m.in. grypy, paragrypy, RSV, a w mniejszym stopniu przez zakażenia bakteryjne. Odwrotną tendencję obserwuje się przy zapaleniu płuc. Zapalenie oskrzeli jest chorobą o łagodniejszym przebiegu, która w niewielkim odsetku może nieść za sobą ciężkie powikłania, szczególnie jeżeli jest spowodowana bakterią krztuśca bądź wirusem grypy.

Główne objawy i różnice


Zapalenie płuc to choroba obejmująca pęcherzyki płucne oraz mniejsze oskrzeliki. Natomiast zapalenie oskrzeli obejmuje oskrzela znajdujące się w wyższych partiach dróg oddechowych. Ogólny obraz kliniczny obu chorób jest bardzo podobny. Zarówno w zapaleniu płuc, jak i w zapaleniu oskrzeli występuje gorączka, ból mięśni oraz kaszel z odkrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny. Zapalenie płuc z definicji jest ciężką chorobą, w trakcie której może wystąpić duszność, a nawet, w przypadku osób z grupy ryzyka, niewydolność oddechowa. Kolejnych problemów diagnostycznych dostarcza fakt, że obie te choroby mogą przebiegać z podobnymi fenomenami osłuchowymi. Charakterystyczne dla zapalenia płuc są rzężenia drobnobańkowe słyszalne po przyłożeniu słuchawki stetoskopu do klatki piersiowej, które mogą pojawić się obok świstów i furczeń typowych dla zapalenia oskrzeli.


Diagnostyka różnicująca


Odróżnienie zapalenia płuc od zapalenia oskrzeli często jest bardzo trudne. Niejednokrotnie zdarza się także sytuacja, w której zapalenie oskrzeli przekształca się w zapalenie płuc. Rozpoznanie zapalenia oskrzeli jest stawiane na zasadzie wykluczenia charakterystycznych dla zapalenia płuc cech: zwiększenia rytmu serca powyżej 100/minutę, częstotliwości oddechów powyżej 24/minutę oraz podwyższenie temperatury ciała powyżej 38°C. Badaniem pomagającym ustalić rozpoznanie jest RTG klatki piersiowej. Występująca w badaniach laboratoryjnych krwi leukocytoza neutrofilowa może wskazywać na etiologię bakteryjną i prawdopodobne zapalenie płuc. Jeśli u pacjenta występują objawy zapalenia oskrzeli, ogólne rozbicie, ból mięśni oraz złe samopoczucie w trakcie sezonu jesienno-zimowego, warto rozważyć przeprowadzenia szybkiego testu na grypę.


Leczenie


Obie jednostki chorobowe mają podobne leczenie, które skupia się na łagodzeniu objawów. Stosujemy leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Jeśli kaszel jest intensywny i produktywny, możemy ułatwić jego odkrztuszanie poprzez zastosowanie leków rozrzedzających wydzielinę takich jak Flavamed zawierający ambroksol. Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, dlatego nie zaleca się rutynowego przyjmowania leków przeciwkaszlowych. W trakcie choroby zaleca się odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz pozostanie w łóżku. Standardowe objawy zapalenia oskrzeli samoistnie ustępują do 6-7 dni. Jeśli objawy ulegają nasileniu, może to wskazywać na zapalenie płuc, w którego leczeniu niezbędne będzie zastosowanie antybiotyku.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10115 )