Jak dbać o zdrowie swoich nóg?

MEDserwis.pl >Jak dbać o zdrowie swoich nóg?

Jak dbać o zdrowie swoich nóg?

Jak dbać o zdrowie swoich nóg?
Siedzący tryb pracy, liczne ciąże, otyłość oraz czynniki genetyczne – to tylko wybrane elementy, które powodują zwiększone ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych. Nieprawidłowe dbanie o stan zdrowia naszych nóg powoduje utrudniony przepływ krwi oraz rozwój stanu zapalnego. Zalegająca krew w nogach prowadzi do deformacji naczyń, obrzęku oraz nieprzyjemnego uczucia ciężkości.

Czym są żylaki?


Żylaki kończyn dolnych należą do najczęściej spotykanych chorób i występują u mniej więcej połowy populacji osób dorosłych, nieco częściej u przedstawicielek płci żeńskiej. Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych, co jest łatwe do rozpoznania nawet dla niewprawnego oka – możemy zaobserwować sieć niebieskawych i krętych naczyń tuż pod powierzchnią naszej skóry. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby, które pomogą nam zadbać o zdrowie nóg i żył kończyn dolnych.


Aktywność fizyczna


Minimum 30 minut dziennie wpływa nie tylko na poprawę krążenia, ale także zmniejsza ryzyko otyłości, chorób sercowo-naczyniowych oraz opóźnia proces starzenia. Szczególnie warto uwzględnić wysiłek w planie swojego dnia, jeżeli nasza praca ma charakter siedzący. Całodzienne przyjmowanie pozycji ze spuszczonymi nogami powoduje, że krew z trudem transportowana jest od stóp w kierunku serca. Musimy wspomóc ten proces poprzez aktywację mięśni nóg. Zaleca się również leżenie/spanie w pozycji z nogami uniesionymi mniej więcej na 15 cm powyżej poziomu serca [1,3].


Prawidłowa masa ciała


Jeżeli mamy problem, żeby samodzielnie się zmotywować albo ułożyć prawidłowy jadłospis, warto udać się po pomoc do dietetyka. Redukcja wagi nie tylko chroni przed rozwojem żylaków, ale również przed przedwczesną śmiercią z powodu chorób cywilizacyjnych. Dieta powinna zawierać jak najmniej przetworzonych produktów, obfitować w warzywa i błonnik. Do listy zakazanych produktów powinny dołączyć także używki: papierosy i alkohol [2].


Metody uciskowe


Stanowią jeden z podstawowych filarów profilaktyki rozwoju żylaków. Sekret działania ucisku opiera się na ograniczeniu przestrzeni między tkankami, między którymi może zbierać się płyn wysiękowy. Jeżeli wiesz, że masz duże szanse na rozwój choroby żył powierzchownych, warto wyposażyć się w rajstopy lub podkolanówki uciskowe (istnieją również warianty dla mężczyzn). Ich uciskowe działanie poprawia krążenie i redukuje obrzęki, dlatego szczególnie przydadzą się osobom, które pracują w pozycji siedzącej. Produkty dostępne są w większości aptek oraz w sklepach medycznych [2,3].


Farmakoterapia


Sprawdzonym lekiem, który wspomaga leczenie żylaków oraz dba o dobrą kondycję i komfort naszych nóg, jest żel Lioton 1000, zawierający w składzie naturalną heparynę. To substancja, która poprawia mikrokrążenie, redukuje stan zapalny i obrzęk. Dzięki takiemu potrójnemu działaniu heparyna pomaga łagodzić objawy związane z chorobami żył powierzchownych. Wodno-alkoholowe podłoże żelu sprawia, że szybko się wchłania i daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po zastosowaniu.


 


Bibliografia:


[1] – Noszczyk W., Żylaki i inne choroby żył, Warszawa 2005


[2] – Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Farmacja Polska, nr 2, 2009


[3] – http://www.poradnianaczyniowa.zdrowemiasto.pl/chirurgnaczyniowy/zylaki-chirurg-naczyniowy/

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10114 )