Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

MEDserwis.pl >Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. Ich prawidłowe leczenie w dużym stopniu zależy od właściwej diagnozy. Sporo problemów mamy szczególnie z odróżnieniem przeziębienia od grypy. Przeziębienie wprawdzie jest niegroźną dolegliwością, ale może skutecznie utrudnić nam życie o każdej porze roku. Natomiast grypa może wprawdzie dopaść nas tylko w sezonie jesienno-zimowym, ale jest poważną chorobą, która niewłaściwie leczona lub zbagatelizowana może doprowadzić do wielu zagrażających naszemu zdrowiu powikłań. Coroczne apele o możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie nie przynoszą pożądanych rezultatów, w Polsce szczepi się tylko ok. 4% populacji, a w całej Europie ponad 50%.

Objawy grypy

Objawy grypy od samego początku są dosyć gwałtowne i od razu mają ostry początek. Charakteryzują się wysoką, nawet do 40 stopni gorączką, której towarzysza dreszcze, obfite pocenie się, bóle mięśni i głowy, a także kaszel. Co charakterystyczne, w grypie katar jest mało intensywny lub nie ma go wcale. W trakcie trwania grypy pojawia się również ból gardła, który przybiera na sile w końcowej fazie choroby. Gardło jest już bowiem wtedy mocno podrażnione. Charakterystyczne dla grypy jest również zapalenie spojówek, w trakcie którego oczy łzawią, swędzą, a także pojawia się nadwrażliwość na światło. Grypę często trudno jest zdiagnozować, gdyż wiele jej objawów może przypominać te, które pojawiają się w trakcie trwania niegroźnego przeziębienia. Dlatego też warto nauczyć się rozróżniać obie choroby, aby wiedzieć, kiedy wizyta u lekarza jest niezbędna.

Objawy przeziębienia

W odróżnieniu od grypy, przeziębić się możemy o każdej porze roku, a objawy choroby nie pojawiają się nagle. Zanim wystąpią pierwsze charakterystyczne objawy, są one poprzedzone dniem lub dwoma kiepskiego samopoczucia oraz uczucia rozbicia. Pierwszym objawem przeziębienia jest ból gardła oraz chrypka, potem pojawia się silny katar trwający kilka lub kilkanaście dni. W trakcie przeziębienia może również pojawić się stan podgorączkowy do 38 stopni. Rzadko natomiast występuje wysoka gorączka. Objawy przeziębienia zwykle utrzymują się około 7 dni.

Jak łagodzić objawy przeziębienia?

Leczenie przeziębienia polega przede wszystkim na odpoczynku, najlepiej na kilka dni pozostać w domu pod ciepłą kołderką i pić dużą ilość płynów o odpowiednie temperaturze, nie mogą być zbyt gorące lub zimne W razie potrzeby warto sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Aby złagodzić objawy silnego kataru należy sięgnąć po dostępne bez recepty leki obkurczające błonę śluzową nosa, które podawane są miejscowo. Spraye i krople do nosa należy jednak stosować maksymalnie przez kilka dni. Używanie ich przez dłuższy czas może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej nosa, a co za tym idzie – do silniejszego kataru. Jeśli w trakcie przeziębienia pojawia się kaszel, przydadzą się syropy, które powinny być dobrane do rodzaju kaszlu. Na suchy kaszel podajemy leki przeciwkaszlowe i łagodzące drapanie w gardle. Można też sięgnąć po naturalny sposób, czyli zażyć łyżeczkę miodu przed snem. W przypadku kaszlu mokrego, gdy w płucach zalega gęsta wydzielina, sięgamy po syropy wykrztuśne. Warto natomiast uważać z preparatami zawierającymi jednocześnie substancje przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Jak skutecznie zwalczyć ból gardła?

Jeśli ból gardła w przeziębieniu lub grypie jest ostry, należy porzucić chęć leczenia go domowymi sposobami, tylko sięgnąć po odpowiednio dobrane leki. Są to zwykle syropy, spraye lub tabletki do ssania, które zmniejszają ból i obrzęk, łagodzą stan zapalny i działają odkażająco. Bardzo dobrym, nowoczesnym preparatem, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe jest UNIBEN . Wyposażony w długi aplikatur precyzyjnie trafia w ból i przynosi natychmiastową ulgę. Preparat jest bezpieczny i może być stosowany bez względu na wiek, nawet u małych dzieci. Ostry ból gardła sprawia, że ograniczamy nie tylko jedzenie,
ale również picie, a tego nie wolno nam robić. Bez względu na to czy dopadła grypa, czy przeziębienie musimy jak najwięcej pić, żeby wydalić z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje.
Zastosowanie przeciwzapalnych i przeciwbólowych preparatów przynosi nam niemal natychmiastową ulgę i zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie. Możemy również sięgnąć po domowe sposoby wspomagające walkę ze stanem zapalnym. Dobrze działa płukanie gardła naparem z szałwii lub rumianku, a także wodą z odrobiną soli. Ulgę w bólu gardła przynosi również ciepła (nie gorąca) herbata z dodatkiem cytryny i miodu. Jednak skutecznie i szybko możemy złagodzi stany zapalne i ból gardła spowodowany przez infekcje wirusowe i bakteryjne stosując sprawdzone preparaty, a do takich należy właśnie Uniben..

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10089 )