Jak przetrwać upały w ciąży

lekarze specjaliści > Jak przetrwać upały w ciąży

Jak przetrwać upały w ciąży

Dla kobiet w ciąży upał może być szczególnie uciążliwy. Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak ulżyć sobie, gdy słupek rtęci niebezpiecznie rośnie.

Upał doskwiera każdemu, jednak kobiety w ciąży mogą szczególnie odczuwać negatywne skutki wysokich temperatur. Wiele ciężarnych kobiet wskazuje na takie uciążliwości jak opuchnięte nogi czy osłabienie. Oczywiste sposoby radzenia sobie z sunącym w górę słupkiem rtęci, takie jak klimatyzacja czy picie schłodzonych napojów, dla kobiet w ciąży mogą okazać się niebezpieczne – mogą bowiem powodować nie tylko zwykłe przeziębienie, ale i anginę. Jak wobec tego radzić sobie z upałem, aby przetrwać je w dobrym samopoczuciu?

Po pierwsze – miej ze sobą zawsze coś do picia!

Podczas upałów należy dużo pić – najzdrowsza będzie niegazowana woda mineralna, najlepiej nisko- oraz średnio zmineralizowana. Gasi pragnienie i jednocześnie wypłukuje toksyny z organizmu. Warto pić także wtedy, gdy nie odczuwa się pragnienia. Silne pragnienie to bowiem sygnał od organizmu, że doszło już do odwodnienia. Podczas upałów należy wypić co najmniej 3 litry wody – oczywiście do tej sumy zalicza się także woda, którą zawierają owoce. Podczas upału intensywnie się pocimy, co może powodować osłabienie, a nawet omdlenia. Dodatkowo nerki produkują mniej moczu, gdyż zapas wody w organizmie kurczy się znacznie szybciej niż zazwyczaj. Łatwiej wtedy o zatrucie amoniakiem czy mocznikiem, a więc produktami przemian metabolicznych..

Po drugie – zakładaj lekkie ubranie i nakrycie głowy, stosuj kremy z filtrem

Warto wybierać te elementy naszej garderoby, które uszyte są z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len. Dobrze jest postawić na przewiewne stroje i zakładać do nich klapki czy sandały. Obowiązkowe jest także nakrycie głowy – takie jak kapelusz czy czapka z daszkiem. Pozwoli to ochronić twarz, co jest bardzo ważne w ciąży, gdyż wskutek działania hormonów, łatwiej o przebarwienia. Nakrycie głowy pomoże również zapobiec przegrzaniu czy udarowi. Warto chronić także oczy – zakładając okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Nie można też zapominać o kremach z filtrem – nie tylko do twarzy, ale i do ciała (by chronić odsłonięte części ciała).

Po trzecie – zrezygnuj z klimatyzacji i zimnych napojów

Choć to, o czym wiele z nas marzy podczas upałów, to klimatyzacja – warto jednak z niej zrezygnować, będąc w ciąży. Może ona przyczynić się do kataru, a nawet anginy. Klimatyzację w aucie warto zastąpić nadmuchem, a w domu lub pracy – wentylatorem. Zrezygnuj także z napojów chłodzonych w lodówce lub serwowanych z lodem, a także z samych lodów. Spożywanie bardzo zimnych napojów lub lodów w upały może być przyczyną anginy.

Po czwarte – unikaj wyjść w „godzinach szczytu temperatury” i szukaj cienia

Pomiędzy 11:00 a 15:00 jest najcieplej – warto w tych godzinach pozostać w domu. Gdy jest to niemożliwe, należy szukać cienia lub robić sobie przerwy w zacienionych miejscach, by chwilę odpocząć. Wysoka temperatura może powodować skurcze macicy.

Po piąte – weź chłodną kąpiel

Chłodna kąpiel w wannie lub pod prysznicem może przynieść znaczną ulgę. Świetnym rozwiązaniem jest także ustawienie dmuchanego basenu w zacienionym miejscu, by móc w ten sposób schłodzić ciało. Podczas urlopu –gdy jesteś nad wodą zawsze wybieraj strzeżone kąpieliska, w których nad bezpieczeństwem pływaków czuwa ratownik.
Bez względu na porę roku kobiety w ciąży powinny pamiętać, że na ich samopoczucie i stan zdrowia dziecka duży wpływ wywiera odpowiednia dieta. Podstawowe produkty, które powinny się w niej znaleźć; chude mięso i ryby oraz warzywa i owoce. Posiłki nie mogą być obfite, ale należy spożywać je częściej. Dobrze by było, gdyby dieta przyszłej mamy została skonsultowana z lekarzem.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl