Rezonans magnetyczny Warszawa - prywatnie, bez skierowania umów wizytę

lekarze specjaliści > Rezonans magnetyczny Warszawa - prywatnie, bez skierowania umów wizytę

Czy wiesz, że...

Rezonans magnetyczny Warszawa - prywatnie, bez skierowania umów wizytę

Rezonans magnetyczny (RM) zaliczany jest do najlepszych badań diagnostycznych, pozwala zajrzeć w głąb ciała człowieka i szybko wykryć wszystkie niepokojące zmiany chorobowe. Precyzyjny obraz wnętrza ciała pacjenta wraz z opisem wykonanym przez lekarza radiologa umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie choroby już we wczesnym stadium jej rozwoju.

W przeciwieństwie do RTG, ukazuje również tkanki miękkie i narządy wewnętrzne w różnych płaszczyznach i przekrojach. Urządzenie do RM wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, dzięki czemu badanie jest małoinwazyjne i nie szkodzi pacjentowi tak, jak badania wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych towarzyszących badaniu RM, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie wykonywania kolejnych badań lub stosowania ściśle określonych przerw między badaniami. Zaleca się jednak przerwę przy wykonywaniu rezonansu magnetycznego z użyciem podanego dożylnie kontrastu, kolejne takie badanie można wykonać dopiero po wydaleniu środka kontrastującego z organizmu.

Rezonans magnetyczny dzięki swoim właściwościom umożliwia wykrycia nawet najmniejszych zmian chorobowych i postawienie prawidłowej diagnozy, a kolejne badan pozwalają na bieżąco kontrolować wdrożony proces leczenia. Badanie jest w pełni bezpieczne dla organizmu człowieka i jeżeli zachodzi taka potrzeba może być bez żadnych obaw wykonywane wielokrotnie.

Nieinwazyjny charakter rezonansu magnetycznego i doskonałe właściwości diagnostyczne jakie można uzyskać dzięki temu badaniu powinno sprawić, że będzie ono częściej stosowane, niestety słaba dostępność urządzeń do RM w naszych szpitalach znacząco wydłuża kolejki oczekujących na badanie, prawdopodobnie tylko dlatego decyzja o wykonaniu tego badania zapada dopiero wtedy, kiedy inne badania diagnostyczne – mniej kosztowne i łatwiej dostępne nie dają całkowitej pewności co do prawidłowego zdiagnozowania pacjenta.

Rezonans magnetyczny Warszawa - prywatnie, bez skierowania umów wizytę

Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania

Podstawowe badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnych przygotowań od pacjenta i jest całkowicie bezbolesne. Zgłaszający się na badanie powinien mieć przy sobie skierowanie oraz aktualne badania lekarskie. Pacjent nie podlega ograniczeniom w zakresie spożywania posiłków przed badaniem, ale z różnych względów badanie może być przeprowadzane w sedacji, czyli z podaniem środków zmniejszających aktywność układu nerwowego, a wtedy pacjent nie powinien spożywać żadnych pokarmów na 6 godzin przed badaniem. Podobnie dzieci do 2 roku życia, ponieważ w ich przypadku prawie zawsze podawane są środki farmakologiczne, aby dziecko było spokojne podczas badania. Podczas badania pacjent musi po prostu leżeć nieruchomo, żeby nie zakłócić powstałego obrazu, co dla niektórych jest niezbyt komfortowe w przypadku schorzeń klaustrofobicznych. Pacjenci stale przyjmujący leki powinni je zażyć. Na rezonans magnetyczny z podaniem środka kontrastującego pacjent na 6 godzin przed badaniem nie może spożywać żadnych pokarmów, musi również przynieść aktualny wynik badania oznaczającego poziom kreatyniny we krwi.

Badanie przeprowadza się w ubraniu, dlatego powinniśmy ubrać strój luźny niekrępujący ruchów, bez metalowych elementów typu guziki, klamry, zamki i zatrzaski. Do badania zdejmujemy wszystkie metalowe ozdoby, okulary, aparat słuchowy. Podczas badania, pacjent układa się na specjalnym stole, który wraz z pacjentem zostaje w prowadzony do urządzenia o kształcie tuby. Samo urządzenie może wydawać frustrujące niektórych dźwięki, ale jest to zjawisko rzadkie. Personel medyczny podczas badania znajduje się w sąsiednim pomieszczeniu, gdzie znajduje się komputer przetwarzający pobrane dane na obraz analizowany przez radiologa. Kontakt z personelem odbywa się przez mikrofon i głośniki, więc pacjent jest cały czas słyszany podczas badania.

Rezonans magnetyczny Aparatem Ingenia 3.OT w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie

Urządzenia do badań rezonansem magnetycznym najczęściej pracują w systemie analogowo – cyfrowym. Wykorzystywane przy badaniu pole magnetyczne i fale radiowe przekazują dane w formie analogowej, które są zbierane przez skanery i odbiorniki zamontowane w urządzeniu, a następnie dane te w formie analogowej wysyłane są do komputera, który na ich podstawie tworzy cyfrowy model obrazu.
Aparat Ingenia 3.0 T, pracuje wyłącznie w trybie cyfrowym. Oznacza to, że skróciła się droga sygnału i zarówno zbieranie danych, ich zapis oraz obróbka odbywają się w systemie cyfrowym, eliminując jakiekolwiek przekłamania, uzyskujemy lepszej jakości obraz w jeszcze szybszym czasie. Czas skanowania skrócił się o prawie 20%, więc badanie przy wykorzystaniu tego urządzenia jest po prostu szybsze. Zdjęcia wykonywane tradycyjnymi urządzeniami nie były wolne od „szumów” zakłócających jakość obrazu podczas przeróbki sygnału analogowego na cyfrowy, w Aparacie Ingenia 3.0 T, zredukowano te zakłócenia prawie o połowę, właśnie dzięki wykorzystaniu dokładniejszej techniki tylko cyfrowego przesyłu danych. Na korzyść tego urządzenia przemawiają też zwiększone gabaryty, a w szczególności przestrzeń, w której znajduje się pacjent, przez co zmniejsza się dla niego uczucie klaustrofobiczne, otwór powiększono do średnicy 70cm, a sama suwnica ma długość 200cm. Większość okablowania pracuje w systemach optycznych ułatwiając pracę i obsługę całego urządzenia. W pełni cyfrowe urządzenie nowej generacji jakim jest Ingenia 3.0 T, oprócz poprawy jakości wykonywanych obrazów, pracuje znacznie szybciej i ciszej od swoich analogowo - cyfrowych poprzedników.

Rezonans magnetyczny - wady i zalety badania


Można więc powiedzieć, że to doskonałe badanie diagnostyczne wybranych narządów na przykład wątroby, mózgu czy serca, a także tkanek miękkich, mięśni i całego ciała. Małą inwazyjność i doskonałe obrazy dają wiele możliwości diagnostycznych. Możliwe są też badania wykonywane z kontrastem, co daje jeszcze dokładniejsze wyniki. Największymi zaletami rezonansu magnetycznego jest niewątpliwie jego nieinwazyjność i duże powodzenie w wykrywaniu zmian nowotworowych. Jednak badanie to jest bardzo statyczne, co oznacza, że podczas całego przebiegu badania pacjent musi pozostawać w bezruchu, a często dopiero badanie podczas ruchu jest w stanie wykazać dysfunkcje. Mimo braku szkodliwości pola magnetycznego jest też grupa pacjentów objętych przeciwwskazaniami do RM. Do grupy tej należą osoby, które mają wszczepione metalowe elementy, szyny, śruby itd., z badania wyłączeni też są pacjenci ze sztucznymi zastawkami, rozrusznikiem serca i neurostymulatorami, ponieważ silne pole magnetyczne może zaburzyć pracę lub uszkodzić te urządzenia. Podczas rezonansu magnetycznego z podaniem kontrastu, co prawda u niewielkiej kiczby pacjentów mogą wystąpić reakcje alergiczne. Największą jednak trudnością w korzystaniu z tego badania jest wciąż brak wystarczającej dostępności urządzeń RM w naszym kraju. Prześwietlenie RTG, czy badania USG są już zazwyczaj przeprowadzane w razie konieczności tego samego dnia, niestety „kolejki” do przeprowadzenia badania RM są długie, dlatego często pacjenci decydują się na wykonanie badania w prywatnej klinice, zazwyczaj dzieje się to w przypadku jeżeli konieczna jest pilna diagnostyka pozwalająca na potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl