Jak przetrwać sezon grypowy? Zadbaj o czyste ręce!

lekarze specjaliści > Jak przetrwać sezon grypowy? Zadbaj o czyste ręce!

Czy wiesz, że...

Jak przetrwać sezon grypowy? Zadbaj o czyste ręce!

Sport a urazy wśród dzieci
Nie chcesz po raz kolejny spędzić sezonu grypowego w łóżku z przeziębieniem lub inną chorobą? W takim razie koniecznie powinieneś przygotować się na ten okres. Nie ograniczaj się jednak jedynie do przyjmowania witamin i dużej dawki ruchu. Zwróć szczególną uwagę na czystość rąk - to właśnie na dłoniach znajduje się naprawdę mnóstwo zarazków. Sprawdź, jak możesz zadbać o prawidłową higienę rąk!

Zainwestuj w produkty antybakteryjne


Największym błędem jest uważanie popularnych środków antyseptycznych za zbędny gadżet dla maniaków czystości. Buteleczka płynu lub żelu antybakteryjnego z https://neness.pl/plyny-przeciwwirusowe-antybakteryjne zmieści się nawet w małej torebce lub kieszeni kurtki. Wystarczy kilka sekund, żeby pozbyć się z dłoni groźnych zarazków wywołujących poważne choroby m.in. gronkowiec, grypę czy też grzybicę.


Żel antybakteryjny przyda się zwłaszcza w sytuacjach, gdy dostęp do wody i mydła jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Płyn z alkoholem o wysokim stężeniu skutecznie zabije bakterie i wirusy, które znalazły się na dłoniach w wyniku kontaktu z klamką, przyciskami w windzie czy też telefonem. Warto pamiętać, że bardzo często można zupełnie niechcący zarazić się poważną chorobą – wystarczy dotknąć nieumytą ręką twarz, usta lub oczy.  


Myj często ręce (i prawidłowo)


Taka rada może wydawać się oczywista, ponieważ już od dziecka nieustannie przypomina się o myciu rąk. Warto robić to jednak nie tylko po wizycie w toalecie lub przed posiłkiem. Brudne ręce można mieć nawet po krótkiej przejażdżce tramwajem lub zabawie telefonem czy też laptopem. Ekran smartfona i klawiatura to prawdziwy raj dla zarazków. Jeśli mydło wysusza skórę, to warto zaopatrzyć się w krem nawilżający.


Wiele osób myje ręce często, jednak robi to niedokładnie lub nieprawidłowo. Poprawne mycie rąk zajmie około 30 sekund, czyli naprawdę niewiele. Należy zmoczyć dłonie i rozprowadzić mydło po ich całej powierzchni poprzez pocieranie dłoni o siebie. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić przestrzeniom między palcami, kciukom oraz wierzchniej części dłoni. Na koniec należy dokładnie opłukać dłonie i wytrzeć w ręcznik. Nie zaleca się wycierania rąk w spodnie, ponieważ na ubraniach również mogą znajdować się zarazki.


Unikaj kontaktu z zarazkami


Nie ma oczywiście możliwości całkowitego uniknięcia kontaktu z zarazkami, ponieważ są po prostu wszędzie. Można jednak ograniczyć styczność z nimi do minimum. Należy unikać dotykania dłońmi klamek, poręczy, przycisków w windzie czy też barierek w transporcie publicznym. Pomocny może okazać się papierowy ręcznik, chusteczka antybakteryjna czy też nawet rękaw płaszcza lub swetra.


Kontakt z zarazkami można zmniejszyć także poprzez regularne odkażanie często używanych powierzchni. Zwykły żel antybakteryjny może przydać się do wyczyszczenia klamek w domu oraz delikatnego przemycia klawiatury w laptopie. Warto także zaopatrzyć się w produkty do dezynfekcji ekranu smartfona, który w dzisiejszych czasach jest jednym z głównych źródeł zarazków.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl