Fitoterapia i ziołolecznictwo – czy do zdrowego odżywiania potrzebne są suplementy diety?

lekarze specjaliści > Fitoterapia i ziołolecznictwo – czy do zdrowego odżywiania potrzebne są suplementy diety?

Czy wiesz, że...

Fitoterapia i ziołolecznictwo – czy do zdrowego odżywiania potrzebne są suplementy diety?

Fitoterapia i ziołolecznictwo – czy do zdrowego odżywiania potrzebne są suplementy diety?

Czy popularne i powszechnie dostępne suplementy diety są niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu? Czym tak naprawdę są suplementy diety i czy można się bez nich obyć? Ten artykuł postara się wyczerpująco odpowiedzieć na te powyższe pytania.

Czym są suplementy diety?


Suplementy diety to zgodnie z definicją środek spożywczy będący skoncentrowanym źródłem różnego rodzaju składników mineralnych, witamin czy innych substancji wykazujących potencjał spożywczy. Celem suplementacji jest uzupełnienie codziennego jadłospisu o niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikroskładniki. Powszechnie dostępne bez recepty suplementy diety produkowane są przez farmaceutów w różnorakich formach, m.in. tabletek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, kapsułek, drażetek czy w końcu butelek ze specjalnym kroplomierzem. Warto jednak wiedzieć, czym suplementy nie są. Środków tego typu diety z całą pewnością nie można uznać za produkty lecznicze – stanowią jedynie pomoc, mającą na celu zniwelować niedobory m.in. mineralne organizmu, konieczne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Do grup społecznych najczęściej korzystających z suplementacji należą m.in. seniorzy, kobiety w ciąży, zawodowi i półzawodowi sportowcy, rekonwalescenci, osoby przewlekle chore, osoby stosujące restrykcyjne diety czy w końcu osoby prowadzące wyczerpujący i nieregularny tryb życia. Uwaga – nieodpowiednie stosowanie (dawkowanie i dobór) tego typu produktów może nie tylko okazać się bezskuteczne, ale wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu.syplementy diety

Czy stosować suplementy diety?


Suplementy diety z pewnością nie mogą stanowić głównego źródła substancji odżywczych dostarczanych do naszego organizmu. Podstawą dobrego zdrowia, odpowiedniej kondycji i wytrzymałego układu odpornościowego jest zbilansowana, bogata w niezbędne składniki odżywcze dieta. Używanie i dobór odpowiednich suplementów każdorazowo powinny być zatem poprzedzone rzetelną konsultacją ze specjalistą – dietetykiem lub lekarzem rodzinnym. Z drugiej strony, jak przekonuje profesor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pani Iwona Wawer: „Nie mam wątpliwości, że suplementy diety są nam potrzebne (…) dostateczne ilości jodu mają jedynie mieszkańcy okolic wybrzeża, a selenu też nam brakuje, bo jest go za mało w glebie”. Co więcej, jak wskazują badania, wiele osób w naszym kraju wykazuje niedobory witaminy D oraz E. Szacuje się, iż na zbyt małą ilość witaminy D w organizmie cierpi aż około 70% polskiego społeczeństwa. Specjaliści wskazują również na duży deficyt mikroskładników, szczególnie u osób starszych. Brakuje im głównie witamin B12, C, D, E cynku, miedzi kwasu foliowego oraz ryboflawiny.dieta

Jak dobrać i kupić suplementy?


Pierwszym krokiem w wyborze odpowiednich suplementów jest zlokalizowanie niedoborów w naszym organizmie, poprzez różnego rodzaju badania, m.in. morfologię. Drugi krok to konsultacja ze specjalistą w sprawie zaleceń, jaki produkt wybrać oraz jak go dawkować. Trzecim krokiem są zakupy, które można zrobić już dziś w internetowej aptece, takiej jak np. wapteka.pl. Jest to adres, pod którym każdy znajdzie akcesoria i leki pomocne w walce z chorobą. Oprócz suplementów diety, na stronie apteki można znaleźć wiele innych produktów, artykułów, sprzętów medycznych, kosmetyków oraz dostępnych bez recepty leków. Przy okazji grypy, lekkiego bólu głowy lub innej, niegroźnej dolegliwości warto skorzystać z usług apteki internetowej, nie wychodząc z domu.


Suplementacja dla niektórych jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania, nie powinna stanowić jednak jedynego źródła minerałów i witamin dostarczanych do organizmu.


Zobacz również inną publikację: „Obniżona temperatura ciała przy przeziębieniu – Wapteka.pl”.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl